Uzależnienie od kodeiny

Uzależnienie od kodeiny

Kodeina może powodować silne uzależnienie fizyczne i psychiczne. Z tego względu zgodnie z prawem dorosła osoba w Polsce może jednorazowo zakupić w aptece do 150 mg kodeiny. Jednak silny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy sprawia, że bardzo łatwo można się uzależnić od tej substancji. Ma to też związek z łatwą dostępnością tych substancji – niektóre z nich są dostępne nawet bez recepty. Choć preparaty z kodeiną są szeroko wykorzystywane, to jednak stanowią duże niebezpieczeństwo – sprawdź, jakie są objawy uzależnienia od kodeiny i jak można sobie z nim poradzić.

Czym jest kodeina?

Nazwa kodeina wywodzi się z języka łacińskiego – codeinum, to naturalny alkaloid opium, który występuje w maku lekarskim. Można go otrzymać z soku niedojrzałych makówek, choć często jest też pozyskiwana podczas chemicznej syntezy z morfiny.

Warto zaznaczyć, że kodeina jest dość częstym składnikiem leków przeciwbólowych i przeciwkaszlowych – niektóre z nich są dostępne bez recepty. Czy to oznacza, że ten składnik jest w pełni bezpieczny? W Polsce kodeina została sklasyfikowana jako związek, który należy do grupy środków odurzających – grupa II-N i III-N. Dlatego przyjmowanie tych środków jest najbezpieczniejsze wtedy, gdy pozostajesz pod kontrolą lekarską i ściśle stosujesz się do zaleceń specjalisty.

Dlaczego kodeina uzależnia?

Kodeina należy do pochodnych morfiny, dlatego wykazuje podobne działanie do tej substancji. Przede wszystkim łagodzi ból lub całkowicie go eliminuje, a do tego może całkowicie hamować odruch kaszlu poprzez działanie na układ nerwowy. Niekiedy przyjmowanie kodeiny faktycznie złagodzi objawy choroby, jednak może też powodować silne uzależnienie. Dlaczego do tego dochodzi? Ma to związek z brakiem stosowania się do zaleceń lekarza, co dotyczy zarówno czasu przyjmowania, jak i dawkowania kodeiny.

Uzależnienie od kodeiny jest podstępne, bo na początku wywołuje stan euforii i działanie relaksacyjne. Charakteryzuje się szybko rosnącą tolerancją na tę substancję, więc utrzymanie stanu odurzenia wymaga przyjmowania coraz większych dawek. Inaczej bardzo dokuczliwe stają się objawy zespołu abstynencyjnego.

Jak działa kodeina?

Zazwyczaj efekt odurzenia wywołuje przyjmowanie kodeiny w dawce 100-300 mg w ciągu dnia. Jak już wiesz, szybko rosnąca tolerancja prowadzi do przyjmowania jeszcze większej ilości tej substancji, a poza tym przyczynia się do jeszcze silniejszego uzależnienia. Zastanawiasz się, jak kodeina wpływa na Twój organizm? Nadmierne ilości tej substancji mogą powodować:

  • stany lękowe, a niekiedy także ataki padaczki,
  • halucynacje,
  • zaburzenie równowagi,
  • stan euforii,
  • zaniknięcie uczucia głodu,
  • drażliwość, a nawet agresja.

Jakie są objawy uzależnienia od kodeiny?

Długotrwałe przyjmowanie substancji z kodeiną może powodować silne uzależnienie, a do tego zagraża to zarówno życiu, jak i zdrowiu człowieka. O negatywnej sile tej substancji najlepiej świadczy fakt, iż już nawet po kilku czy też kilkunastu dniach zażywania kodeiny może rozwinąć się zależność psychiczna. Nieco inaczej jest w przypadku uzależnienia fizycznego, które rozwija się przez ok. 6-12 miesięcy. Przekonaj się, jakie  objawy wskazują na uzależnienie, a w razie konieczności zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu, który następnie skieruje Cię do specjalisty. Poznaj najczęstsze objawy uzależnienia od kodeiny, są to m.in.:

  • bóle głowy,
  • zaburzenia widzenia,
  • zaparcia i wzdęcia,
  • dreszcze,
  • niestrawność
  • zawroty głowy,
  • mdłości,
  • nudności,
  • świąd,
  • apatia i nadmierne wyciszenie,
  • widoczne zaczerwienienia na ramionach, szyi oraz twarzy,
  • problemy z prawidłową pracą serca – jest nieregularne lub trudno wyczuwalne,
  • wysypka skórna.

Uzależnienie od kodeiny możesz rozpoznać także wtedy, gdy chora osoba traci kontrolę nad ilością przyjmowanej substancji. Przeważnie prowadzi to do zwiększania dawki kodeiny, oszukiwania siebie oraz bliskich. Uzależniona osoba odczuwa również silny przymus związany z przyjmowaniem kodeiny lub innych opioidów.

Jak wyjść z uzależnienia od kodeiny?

W przypadku uzależnienia od kodeiny niezbędna jest profesjonalna pomoc. Pierwszym etapem powinna być detoksykacja organizmu, która pozwoli na pozbycie się narkotyku z organizmu. Dzięki temu pozbędziesz się objawów zespołu abstynencyjnego, choć nawet po zakończeniu oczyszczania organizmu nadal możesz odczuwać głód narkotykowy. Ma to związek z oddziaływaniem kodeiny na ośrodkowy układ nerwowy.

Jak wygląda detoks narkotykowy? Podczas detoksu pacjent otrzymuje środki farmakologiczne, witaminy oraz substancje wyciszające, które mają złagodzić nieprzyjemne objawy odstawienia kodeiny. Zwykle ten etap trwa ok. 10 dni. Jednak to jeszcze nie jest koniec walki z uzależnieniem, ponieważ kolejnym etapem powinien być pobyt w stacjonarnym ośrodku leczenia uzależnień, gdzie pacjent będzie brał udział w terapii indywidualnej i grupowej. Dzięki tym zajęciom możliwe jest poznanie mechanizmów nałogu oraz radzenia sobie z problemami, które miała złagodzić kodeina.

Zazwyczaj leczenie uzależnienia od kodeiny trwa kilka miesięcy i nawet po zakończeniu pobyt w ośrodku niezbędna jest terapia.

WSZYSTKIE WPISY

Szukasz więcej informacji na temat leczenia uzależnień?

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat najskuteczniejszych metod leczenia uzależnień dostępnych obecnie w naszym ośrodku leczenia uzależnień Kryształowy Płomyk prosimy o kontakt z naszym biurem lub skorzystanie z formularza kontaktowego.

Call Now Button