Głód alkoholowy to problem, z którym najczęściej mierzą się osoby uzależnione, postanawiające zrezygnować z regularnego spożywania tej używki. Dowiedz się, jakie daje objawy oraz jak walczyć z głodem alkoholowym.
Co to jest głód alkoholowy?
Najprościej mówiąc głód alkoholowy to uczucie silnego przymusu napicia się, towarzyszący osobom, które przez jakiś dłuższy czas spożywały alkohol regularnie i postanowiły nagle całkowicie z niego zrezygnować. Zjawisko, o jakim mowa ma charakter nawrotowy i bywa, że pojawia się także u osób, które od lat żyją w trzeźwości.
Głód alkoholowy określany jest także, jako jeden z objawów alkoholowego zespołu abstynencyjnego, który pojawia się najczęściej w 24 godziny po odstawieniu używki.
Skąd się bierze głód alkoholowy?
Nie istnieje jedna główna przyczyna, która wyzwala głód alkoholowy. Dzieje się tak ze względu na dość złożony mechanizm samej choroby alkoholowej. Silny przymus napicia się może być więc wywołany przez:
- czynniki zewnętrzne – najprościej mówiąc skojarzenia, czyli miejsca, osoby, sytuacje, które zazwyczaj oznaczały jedno: spożywanie alkoholu w sposób niekontrolowany;
- czynniki wewnętrzne – czyli emocje i uczucia, które do tej pory pomagał rozładowywać właśnie alkohol.
Ogólnie mówiąc, głód alkoholowy może pojawić się w sytuacji trudnej, stresowej czy takiej, która doprowadza do silnego dyskomfortu psychicznego. Osoba, która zazwyczaj w takich momentach sięgała po alkohol, wraca myślami do uczuć oderwania od problemów i spokoju, jakie wyzwalała używka. Wówczas przymus napicia się przybiera na sile.
Jakie objawy daje głód alkoholowy?
Zjawisko, o jakim mowa wiążę się z szeregiem rozmaitych dolegliwości. Są to symptomy wysyłane zarówno przez ciało, jak i o podłożu psychicznym. Do najczęstszych objawów natury psychologicznej należą:
- natrętne myśli o tym, skąd wziąć alkohol;
- generowanie szeregu przyjemnych doznań, jakie wywoływało spożycie alkoholu w sytuacji trudnej;
- lęk;
- niepokój;
- zaburzenia koncentracji;
- utrata kontroli nad emocjami – nadpobudliwość nerwowa, ale i nadmierna płaczliwość;
- trudności ze skupieniem uwagi na wykonywanych czynnościach;
- kłopoty ze snem;
- brak motywacji do działania.
Z kolei objawy fizyczne, jakie mogą towarzyszyć głodowi alkoholowemu to:
- silny ból głowy;
- dolegliwości bólowe całego ciała, zbliżone do tych, jakie miewamy, gdy jesteśmy przeziębieni lub mamy grypę;
- kołatanie serca;
- bóle brzucha;
- nadmierna potliwość;
- brak apetytu.
Bardzo często osoba, która boryka się z głodem alkoholowym, miewa też koszmary senne. Niekiedy wpada w apatię lub miewa stany depresyjne. Z tyłu głowy zaś towarzyszy jej wciąż przeświadczenie, że odrobina alkoholu usunie odczuwany dyskomfort.
Jak walczyć z głodem alkoholowym?
Objawy głodu alkoholowego bywają na tyle intensywne i przykre, że prowadzą często do powrotu do nałogowego picia. Zdarza się to nawet u osób, które już przez wiele lat żyły w trzeźwości. Dzieje się tak, ponieważ nie wierzą one, że można wygrać z tym obsesyjnym pragnieniem napicia się. Poza tym brakuje im dostatecznej wiedzy, jak walczyć z głodem alkoholowym.
Poniżej zamieszczamy kilka metod, które mogą okazać się skuteczne w rozładowaniu napięcia, jakie towarzyszy silnemu pragnieniu napicia się.
Odkładanie momentu sięgnięcia po alkohol
Ta metoda polega na zajęciu myśli innymi czynnościami jak, chociażby: porządki domowe, spacer z psem, rozmowa z kimś pozytywnym, obejrzenie komedii, sięgnięcie po ulubioną książkę. Chodzi o to, aby jak najdłużej i najdalej odsunąć od siebie obsesyjną chęć sięgnięcia po alkohol.
Sięgniecie po metody czy ćwiczenia relaksacyjne
Głód alkoholowy bierze się zazwyczaj z silnego napięcia lub wzburzenia psychicznego. Sięgając po metody, przynoszące odprężenie czy wprowadzające nas w stan relaksu, łatwiej możemy sobie poradzić z narastającym głodem alkoholowym. Pomocne w tym zakresie mogą okazać się:
- aromaterapia – czyli wykorzystanie olejków o działaniu wyciszającym jak: lawenda czy zielona herbata;
- muzyka relaksacyjna;
- ćwiczenia relaksacyjne;
- kolorowanki antystresowe.
Skorzystanie z profesjonalnej pomocy
Jeśli mimo wszystko chęć napicia się wciąż przybiera na sile, można zawsze udać się do najbliższego ośrodka terapeutycznego lub zadzwonić pod numer alarmowy dla osób uzależnionych czy znajdujących się w stanie kryzysu psychicznego. W tych miejscach można liczyć na profesjonalne wsparcie.
Rozmowa z kimś, kto zna nasz problem alkoholowy
Głośne wypowiedzenie swoich lęków przed drugim alkoholikiem lub kimś, co do kogo mamy pewność, że nas zrozumie i wesprze, a nie będzie pouczał czy oceniał, także potrafi osłabić nasz głód alkoholowy.
Reasumując: głód alkoholowy potrafi pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie, a wygrać z nim można jedynie silną i konsekwentną postawą. Jeśli jednak czujemy się bezradni lub kompletnie nie wiemy, jak wygrać z głodem alkoholowym, powinniśmy jak najszybciej udać się do ośrodka leczenia uzależnień. Tam pod okiem doświadczonych fachowców, którzy pomogą nam uporać się z naszym problemem. Możemy też zawsze sięgnąć po wsparcie telefoniczne.