Narkoman w rodzinie jak namówić go na terapię?

Narkoman w rodzinie jak namówić go na terapię?

leczenie narkomanii

Narkoman w rodzinie jak namówić go na terapię?

Nawet gdy jedna osoba jest uzależniona od narkotyków, to ta sytuacja i tak jest destrukcyjna dla całej rodziny. Tym bardziej że może to doprowadzić do współuzależnienia oraz problemów psychicznych. Poza tym kolejne dawki narkotyków pogłębiają uzależnienie, przez co leczenie jest jeszcze trudniejsze. Dlatego dowiedz się, co zrobić gdy pojawi się narkoman w rodzinie? Jak namówić osobę chorą na terapię, aby jak najszybciej mógł rozpocząć walkę z nałogiem?

Jak przekonać uzależnioną osobę do leczenia?

Kwestia wytrwałości i uporu rodziny może uratować życie narkomanowi. Dlatego nie poddawaj się w swoich dążeniach. Jednak nie możesz tego zrobić przy pomocy gróźb czy szantażu. Takie zachowanie z pewnością nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Zamiast tego zmotywuj do podjęcia leczenia, pokaż drugiej osobie, jak zmieni się jego lub jej życie i pokaż gotowe rozwiązania. Uświadom także, w jaki sposób narkotyki wpłynęły na zachowanie oraz sytuację całej rodziny. Choć wzbudzenie poczucia winy może być zbyt bolesne dla narkomana, to jednak musi uświadomić sobie, jak bardzo uzależnienie odbiło się na funkcjonowaniu najbliższych osób.

Podczas przekonywania dawaj nadzieję, niech bliska Ci osoba wie, że jej nie opuścisz. Pomożesz w walce z nałogiem. Przede wszystkim przedstaw historie innych uzależnionych, którzy poradzili sobie z nałogiem.

Wysłuchaj uzależnioną osobę i dowiedz się, jakie są jej bądź jego największe obawy, a do tego, jakimi emocjami się kieruje.

Słuchanie o uczuciach, targających osobami uzależninymi bywa przytłaczające. Dlatego nie bój się prosić o pomoc także dla siebie. Psychoterapeuta pozwoli zrozumieć drugą osobę, uświadomi, w jaki sposób myśli osoba uzależniona. Do tego pokaże Ci, w jaki sposób możesz skłonić taką osobę do leczenia.

Czy można przymusowo leczyć narkomanię?

Rozmowa, zrozumienie oraz wsparcie nie przynoszą oczekiwanych rezultatów i chory nadal nie chce zdecydować się na leczenie? Wielu rodziców, współmałżonków lub partnerów zastanawia się wtedy, czy można zmusić drugą osobę do terapii. Tak naprawdę leczenie bez zgody drugiej osoby nie ma sensu. Nie będzie on wykazywał zainteresowania i chęci współpracy z terapeutą. Dlatego właściwie nie ma żadnych szans na skuteczność. Oczywiście może to doprowadzić do oczyszczenia jego bądź jej organizm z narkotyków – jeśli dojdzie do detoksykacji.

Jeżeli jednak chcesz zdecydować się na ten poważny krok i w prawny sposób zmusić bliską, dorosłą osobę do leczenia narkomanii, to musisz postarać się o ubezwłasnowolnienie. Uzyskanie takiej zgody wcale nie jest proste, ponieważ wymaga to wskazania, że narkoman jest niezdolny do samodzielnego podejmowania decyzji, a do tego boryka się z problemami psychicznymi. Pamiętaj jednak, że brak woli i chęci współpracy wiąże się ze znacznie mniejszą skutecznością leczenia.

Gdzie szukać pomocy w leczeniu narkomanii?

Najskuteczniejszą formą leczenie uzależnienia od narkotyków jest pobyt w specjalnym ośrodku – najlepiej stacjonarnym. To właśnie w takim miejscu wykwalifikowany zespół lekarzy, psychoterapeutów i psychologów może pomóc bliskiej osobie. Elementem takiej terapii jest nie tylko detoksykacja, ale również zajęcia behawioralno-poznawcze. Dodatkowo uzależniony zyska pomoc w powrocie do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. To ważne ze względu na skuteczność leczenia już po wyjściu z ośrodka.

Pobyt w ośrodku leczenia uzależnień pozwala odciąć się od dotychczasowego środowiska i problemów, które skłoniły bliską Ci osobę do sięgnięcia po narkotyki.

Czego nie można robić dla osoby uzależnionej od narkotyków?

Osoba uzależniona narkotyków jest skłonna do kłamstw, manipulacji i oszukiwania byle tylko zyskać kolejną dawkę substancji, od której jest uzależniona. Dlatego, jeśli chcesz mu lub jej pomóc, to musisz wykazać się silną wolą, trzeźwością umysłu oraz logicznym myśleniem. Jeśli tego nie zrobisz, to zwiększa się ryzyko popełnienie kilka znaczących błędów związanych z:

  • pomaganiem w łagodzeniu skutków nałogu – trudności i dolegliwości, jakie odczuwa narkoman, mogą stać się ostatecznym powodem rozpoczęcia leczenia, dlatego nie oszukuj innych członków rodziny, żeby zatuszować zachowania uzależnionej osoby, staraj się też nie płacić za długi tej osoby i nie sprzątać po jego bądź jej imprezach;
  • rozmową z uzależnioną osobą, gdy jest pod wpływem narkotyków – nie przyniesie to oczekiwanych rezultatów, a wręcz może doprowadzić do awantury, dlatego lepiej przygotuj się do tej rozmowy i poczekaj, aż druga osoba wytrzeźwieje;
  • pożyczaniem pieniędzy – kłopoty finansowe to częsty problem uzależnionych osób, ale nie pomagaj w zdobyciu kredytu, nie pożyczaj pieniędzy i nie spłacaj czyichś rat, w końcu doprowadzi to do tego, że narkoman będzie przeznaczała jeszcze więcej pieniędzy na narkotyki;
  • organizowaniem leków i substancji psychoaktywnych – wielu członków rodzin popełnia ten błąd, że nie może znieść bólu uzależnionej osoby, choć te symptomy nie są przyjemne, to dużo lepszym rozwiązaniem jest wezwanie pogotowia lub zgłoszenie się do lekarza w porównaniu do samodzielnego podawania jakichś leków.

WSZYSTKIE WPISY

Szukasz więcej informacji na temat leczenia uzależnień?

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat najskuteczniejszych metod leczenia uzależnień dostępnych obecnie w naszym ośrodku leczenia uzależnień Kryształowy Płomyk prosimy o kontakt z naszym biurem lub skorzystanie z formularza kontaktowego.

Call Now Button