Wpływ alkoholu na człowieka jest naprawdę różny. Prowadzi też do zmiany postrzegania i zachowania, a nawet do problemów z mówieniem i właściwą oceną sytuacji. Długotrwałe spożywanie napojów wysokoprocentowych skutkuje również problemami z pamięcią oraz wytworzenia się zespołów amnestycznych. Dowiedz się, czym jest amnezja alkoholowa i czy można cofnąć ten stan.
Co to jest amnezja alkoholowa?
Palimpsesty alkoholowe to inaczej amnezja alkoholowa, czyli dolegliwość, która została spowodowana przez uszkodzenie hipokampa. Dochodzi do tego na skutek spożywania nadmiernej ilości alkoholu. W konsekwencji chora osoba nie jest w stanie przypomnieć sobie, co robiła czy mówiła w stanie nietrzeźwości.
Amnezja alkoholowa ma związek z upośledzeniem zdolności przenoszenia wspomnień z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej. Niekiedy towarzyszą też temu nietypowe, niemoralne i niezgodne z zasadami współżycia społecznego zachowania. Przykładem takich czynności może być kradzież, akty wandalizmu oraz ekshibicjonizm. Zazwyczaj te zachowania w ogóle nie leżą w naturze osoby pod wpływem alkoholu.
Warto podkreślić, że amnezja alkoholowa nie zawsze pojawia się tylko u osób, które długotrwale spożywają napoje wyskokowe. Ten stan może również pojawić się po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu.
Jednak zazwyczaj amnezję alkoholową można skojarzyć z sygnałem ostrzegawczym, wskazującym na drugi etap rozwoju choroby alkoholowej. Dlatego może się to wiązać z większym zapotrzebowaniem na napoje wysokoprocentowe. Prowadzi to do dalszego uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego i częstszego pojawiania się „dziur” w pamięci.
Czym objawia się amnezja alkoholowa?
Amnezja spowodowana przez alkohol przyczynia się do specyficznych zakłóceń pamięci. Charakteryzuje się tym, że niekiedy trwa kilka minut, a w innym nawet wiele godzin. W tym czasie mózg nie przechowuje nowych wspomnień.
Zauważ, że amnezja alkoholowa nie jest równoznaczna z utratą przytomności. Jednak dochodzi do zaburzenia panowania nad swoim ciałem i umysłem. Choć wiele osób dotkniętych tym stanem jest w stanie wykonywać nawet bardzo skomplikowane czynności.
Warto zaznaczyć, że problemy z pamięcią u osób z chorobą alkoholową objawiają się także utratą kontroli, co może prowadzić do ryzykownych zachowań – działań przestępczych, samookaleczania czy przypadkowych kontaktów seksualnych.
Jakie są czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia amnezji alkoholowej?
Alkohol może powodować nie tylko częściowe problemy z pamięcią, ale też całkowitą amnezję. Trudno jest określić, ile alkoholu potrzeba, żeby pojawiły się zaburzenia pamięci. Po prostu to bardzo indywidualna sprawa. Jednak istnieją czynniki, które zwiększają ryzyko amnezji alkoholowej. Jednym z nich jest przyjmowanie środków nasennych bądź przeciwlękowych. Wówczas nawet niewielka ilość napojów wysokoprocentowych może doprowadzić do amnezji.
Kolejnym czynnikiem powodującym częstsze epizody amnezji dotyczą osób o mniej wydajnym metabolizmie alkoholowym. Jednak to, że masz tzw. mocną głowę, wcale nie oznacza, że możesz czuć się bezpiecznie. Tym bardziej że szacuje się, iż ponad 11% kobiet i 20% mężczyzn doświadczyło problemów z pamięcią przez alkohol przynajmniej 3 razy w roku.
Intensywne i długotrwałe picie alkoholu może prowadzić do różnych zespołów amnestycznych np. Zespołu Korsakowa i encefalopatii Wernickego. Wówczas luki w pamięci są zastępowane przez inne wspomnienia oraz fałszywe treści. Dochodzi również do nieodwracalnych zmian w mózgu, a wtedy poprawa nie zawsze jest możliwa – zależy od zaawansowania choroby alkoholowej.
Jak alkohol wpływa na funkcjonowanie mózgu?
Osoba pod wpływem alkoholu może stać się agresywna, wulgarna, mieć problemy z chodzeniem i mówieniem. Każdy z tych objawów stanu upojenia wynika z tego, jak alkohol wpływa na funkcjonowanie mózgu. Jako że jest neuroplastyczny, to do pewnego stopnia może się regenerować, dlatego jednorazowe upicie się nie powinno upośledzić mózgu do końca życia. Jednak długotrwałe i nadmierne spożywanie napojów wyskokowych powoduje uszkodzenie mózgu, degradację połączeń nerwowych, osłabia zdolności intelektualne i prowadzi do zakłóceń w równowadze białkowej oraz układzie limbicznym. Wpływa to także na pamięć, co ostatecznie może doprowadzić do częściowej lub całkowitej amnezji alkoholowej.
Jak można leczyć amnezję alkoholową?
W żaden sposób nie można odzyskać wspomnień, które zostały utracone z powodu nadużywania alkoholu. Jedynym sposobem na uniknięcie podobnych problemów jest zaprzestanie spożywania substancji wysokoprocentowych. Najtrudniejsze jest, to gdy kłopoty z pamięcią pojawiły się u osoby uzależnionej. Wówczas konieczny jest pobyt w ośrodku leczenia uzależnień. Szczególnie warto zdecydować się na ten krok, gdy amnezje alkoholowe występują coraz częściej. Wtedy najskuteczniejszym sposobem leczenia jest terapia behawioralno-poznawcza, która pozwoli odkryć przyczyny nadmiernego spożywania alkoholu, umożliwi wypracowanie mechanizmów obronnych, a do tego pozwoli cieszyć się życiem bez alkoholu.