Jak pomóc bliskim w drodze do pokonania uzależnień?

Jak pomóc bliskim w drodze do pokonania uzależnień?

pomoc uzależnionemu

Wychodzenie z alkoholizmu czy narkomanii jest bardzo trudnym wyzwaniem. Aby terapia przynosiła efekty, uzależniony potrzebuje wsparcia otoczenia. Jak pomóc bliskim w walce z tym problemem? Poniżej przygotowaliśmy porady, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć odczucia członka rodziny lub przyjaciela dotkniętego nałogiem.

Uzależnienie – choroba, która dotyka całą rodzinę

Każde uzależnienie – od alkoholu, narkotyków, hazardu czy gier – dotyka nie tylko chorego, ale całą jego rodzinę. Pacjent zaniedbuje relacje z bliskimi, zmienia swoje zachowanie i niejednokrotnie wikła się w problemy finansowe. Wszystko to sprawia, że jego najbliżsi również cierpią. Okazanie przez nich wsparcia jest niezwykle ważne, aby zmotywować osobę uzależnioną do wytrwania w abstynencji. Akceptacja ze strony najbliższego otoczenia ułatwi także pokonanie kryzysów, które bez wątpienia pojawią się w drodze do odzyskania dawnego życia.

Jak pomóc najbliższym w walce z nałogiem?

Członkowie rodziny osoby uzależnionej często zmagają się ze złością i obwiniają chorego o wszelkie problemy. Z tego powodu, alkoholik lub hazardzista czuje się jeszcze gorzej i trudniej mu podjąć skuteczną walkę z nałogiem. Co zrobić, aby okazać właściwe wsparcie podczas leczenia uzależnienia najbliższej osoby?

Jak pomóc bliskim w drodze do pokonania uzależnień?

Znajdź odpowiednią formę terapii

Osoba uzależniona jest często bardzo zagubiona, apatyczna i wycofana. W takim stanie trudno jest podejmować ważne decyzje, takie jak wybór odpowiedniego miejsca leczenia. W przypadku nałogów w zaawansowanym stadium często jedynym rozwiązaniem jest rozpoczęcie terapii w zamkniętym ośrodku. Zapoznaj się z ofertą poszczególnych form terapii. Wybierz miejsce, które zapewni bliskiemu komfort i skuteczne, dostosowane do potrzeb leczenie. Ośrodki często są zlokalizowane w malowniczych miejscach, aby pomóc choremu odprężyć się i odwrócić jego uwagę od braku alkoholu, gier lub narkotyków.

Nie oceniaj i nie krytykuj

Osoba uzależniona, która zdaje sobie sprawę ze swojego problemu, zwykle czuje wstyd. Nie potęguj go i nie wypominaj bliskiemu jego problemu. Nawet jeśli czujesz się skrzywdzony jego nałogiem, nie krytykuj i nie oceniaj jego zachowania. Twoje wymówki czy szantaż emocjonalny mogą przynieść odwrotny skutek. Zrozum, że uzależnienie to poważna choroba, której leczenie trwa latami i nie zawsze kończy się sukcesem.

Pogłębiaj swoją wiedzę na temat uzależnienia

Aby skutecznie wspierać chorego, pogłębiaj swoją wiedzę na temat uzależnień. Zrozumienie uczuć osoby zmagającej się z tym problemem i trudności, które spotykają go każdego dnia, pomoże Ci opanować także własne emocje

Doceniaj postępy

Każdy dzień bez alkoholu, narkotyków czy hazardu jest dla osoby uzależnionej sukcesem. Aby zmotywować bliskiego do wytrwania w postanowieniu całkowitego porzucenia nałogu, doceniaj nawet najmniejsze osiągnięcia. Świętujcie wspólnie każdy postęp i cieszcie się nim.

Zadbaj o siebie

Pojęcie osoby współuzależnionej jest coraz częściej obecne w powszechnej świadomości. Jeśli nałóg dotyka Twojego współmałżonka, rodzica czy dziecko, Ty również na co dzień zmagasz się z jego konsekwencjami. To całkowicie normalne, że czasami dotykają Cię kryzysy. Chociaż chory potrzebuje Twojego wsparcia, nie zaniedbuj siebie. Znajdź czas na relaks i zatroszcz się o swoje zdrowie. Jeśli nie radzisz sobie z tą trudną sytuacją, skorzystaj z indywidualnej lub grupowej terapii dla członków rodzin osób uzależnionych.

Twoje wsparcie ma znaczenie!

To, czy okażesz wsparcie bliskiemu walczącemu z nałogiem, może mieć decydujący wpływ na przebieg terapii. Pomóż mu zatem wybrać jej odpowiednią formę, znaleźć ośrodek leczenia uzależnień i okaż swoje zrozumienie.

WSZYSTKIE WPISY

Szukasz więcej informacji na temat leczenia uzależnień?

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat najskuteczniejszych metod leczenia uzależnień dostępnych obecnie w naszym ośrodku leczenia uzależnień Kryształowy Płomyk prosimy o kontakt z naszym biurem lub skorzystanie z formularza kontaktowego.

Call Now Button