Leczenie uzależnień

Leczenie uzależnień

Leczenie uzależnień w naszym ośrodku leczenia uzależnień w Krakowie “Kryształowy Płomyk” pomaga osobom, które cierpią z powodu różnego rodzaju uzależnień i zaburzeń psychicznych lub psychospołecznych. Nasz zespół stosuje elastyczne podejście do rehabilitacji, które jest dostosowane do indywidualnej sytuacji i wymagań każdego pacjenta. Do tej pory pomogliśmy już dziesiątkom osób!

Terapia odwykowa to proces psychologiczny, który ma za zadanie resocjalizację osób uzależnionych. Celem terapii uzależnień jest pomoc osobie uzależnionej, wypracowanie u niej sposobów radzenia sobie z codziennymi problemami oraz umożliwienie powrotu do prawidłowego funkcjonowania. Nadrzędnym celem terapii uzależnień jest zaprzestanie przez osobę uzależnioną sięgania po używki.

leczenie-uzaleznien

Na czym polega terapia uzależnień?

Leczenie uzależnień takich jak alkoholizm, narkomania czy też hazard rozpoczyna się od zmotywowania osoby uzależnionej do podjęcia terapii w celu stoczenia walki z uzależnieniem. Terapia uzależnień składa się z trzech podstawowych etapów.

jeden z trudniejszych etapów terapii. Wynika to z faktu, iż u większości uzależnionych pojawia się mechanizm obronny, który wiąże się z zaprzeczaniem problemowi.

w momencie pojawienia się motywacji, można przejść do terapii uzależnienia. Terapia uzależnień odbywa się z reguły w prywatnych ośrodkach leczenia uzależnień, takich jak Ośrodek Leczenia Uzależnień Kryształowy Płomyk lub na oddziałach terapii uzależnień. Na tym etapie podczas terapii pacjenci są uświadamiani, jakie skutki niosą za sobą nałogi i do jakich konsekwencji może prowadzić jego uzależnienie. Osoby uzależnione podczas terapii są również uczone funkcjonowania bez używek, a także radzenia sobie z emocjami, głodem narkotykowym i alkoholowym.

zazwyczaj odbywa się w trybie ambulatoryjnym. Etap ten obejmuje terapie indywidualne i grupowe.

Z terapią uzależnień związana jest także detoksykacja, czyli odtruwanie organizmu. Ma to miejsce w przypadku uzależnień fizycznych takich jak alkoholizm czy narkomania. W niektórych przypadkach wprowadza się także środki farmakologiczne m.in. w przypadku, gdy u pacjenta występuje obniżony nastrój. Używa się wówczas leków przeciwdepresyjnych.

Ośrodek leczenia uzależnień w Krakowie Kryształowy Płomyk

W jakim zakresie pomagamy?

Uzależnienie
od alkoholu
Uzależnienie
od narkotyków
Uzależnienie
od hazardu
Uzależnienie
od gier
Uzależnienie
od leków

Leczenie uzależnień –
uzależnienie od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu to silne i niekontrolowane pragnienie picia. Osoby uzależnione często zaniedbują rodzinę, pracę i obowiązki na rzecz alkoholu. Uzależnienie od alkoholu jest także nazywane zależnością od alkoholu lub alkoholizmem. Różni się on od tzw. „picia szkodliwego”, które oznacza okazjonalne spożywanie alkoholu i może prowadzić do szkód na zdrowiu.

leczenie-uzaleznien
leczenie-uzaleznien

Leczenie uzależnień –
uzależnienie od narkotyków

Uzależnienie od narkotyków to choroba przewlekła. Oznacza kompulsywne lub niekontrolowane poszukiwanie i zażywanie narkotyków. Spożywanie narkotyków powoduje zmiany w mózgu oraz może prowadzić do niebezpiecznych zachowań.

 

Leczenie uzależnień -
Uzależnienie od hazardu

Uzależnienie od hazardu jest prawdopodobnie najbardziej rozpowszechnionym uzależnieniem behawioralnym. Kompulsywni hazardziści uzależniają się od zakładów sportowych, gier w kasynie, takich jak ruletka, automaty do gry czy poker online.

Osoby uzależnione od hazardu, czyli kompulsywni hazardziści, mają ciągły głód gry, który przypomina uzależnienie od kokainy.

Osoby takie mają tendencję do lekkomyślnego traktowania swoich finansów i związków, zwykle zaprzeczają i często okłamują otoczenie. Internet i smartfony sprawiły, że hazard stał się o wiele bardziej dostępny, co powoduje, że ten rodzaj uzależnienia szybko rośnie. Niestety, brakuje świadomości społecznej na temat tego problemu.

leczenie-uzaleznien
leczenie-uzaleznien
Czy znasz kogoś, kto Cię niepokoi, wykazując prawdopodobne uzależnienie od hazardu?

Spróbuj zadać sobie następujące pytania:

    Czy osoba ta wydaje się mieć problemy z pieniędzmi i złości się, gdy się ją o to zapyta?

    Czy jest pochłonięta hazardem i często uprawia go kosztem związków i innych zobowiązań?

    Czy przesiaduje całymi nocami w kasynach lub zakładach bukmacherskich albo spędza dużo czasu przy komputerze, korzystając z wirtualnych stron hazardowych?

    Czy zdarzyło Ci się, że pieniądze lub wartościowe przedmioty zniknęły bez żadnego wyjaśnienia, a następnie nastąpił kolejny „napad” hazardu?

Leczenie uzależnień -
Uzależnienie od gier

Objawy uzależnienia od gier, których doświadcza osoba uzależniona od gier, są często podobne do objawów uzależnienia od hazardu.

Główne objawy uzależnienia od gier to:

  obsesyjne myśli (myślenie tylko o grach)

  problemy zdrowotne

  długotrwałe szkody w relacjach osobistych, edukacji i karierze.

Uzależnieniu od gier często towarzyszą różne objawy o charakterze fizycznym i psychicznym. Wszystkie objawy są tak samo groźne, jak w przypadku każdego innego uzależnienia.

leczenie-uzaleznien
leczenie-uzaleznien

Leczenie uzależnień -
Uzależnienie od leków

Czy to możliwe, że Ty lub ktoś, kogo kochasz, jest uzależniony od leków? Większość z nas przyjmuje leki tylko zgodnie z zaleceniami lekarza. Niemniej jednak, według danych National Institute on Drug Abuse, szacuje się, że 48 milionów osób (w wieku 12 lat i starszych) zażywało w swoim życiu leki z powodów pozamedycznych. Liczba ta stanowi około 20% populacji Stanów Zjednoczonych.

W ostatnich latach nastąpił gwałtowny wzrost liczby przypadków niewłaściwego stosowania lub nadużywania leków. Wzrost ten doprowadził do odpowiedniego zwiększenia liczby wizyt na ostrym dyżurze z powodu przypadkowego przedawkowania, a także przyjęć do programów leczenia uzależnień od narkotyków.

Leczenie uzależnień -
Uzależnienie od oksykodonu (Oxy)

Coraz więcej osób jest uzależnionych od oksykodonu i szuka leczenia uzależnienia w ośrodkach leczenia uzależnień.

Oksykodon nazywany jest także „nową heroiną”. Oksykodon spowalnia oddychanie. W przypadku przedawkowania oddychanie może być tak spowolnione, że osoba traci przytomność lub zapada w śpiączkę. Może to nawet doprowadzić do śmierci. Jeśli masz problemy z zażywaniem oksykodonu, radzimy natychmiast skontaktować się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień!

leczenie-uzaleznien

Szukasz więcej informacji na temat leczenia uzależnień?

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat najskuteczniejszych metod leczenia uzależnień dostępnych obecnie w naszym ośrodku leczenia uzależnień Kryształowy Płomyk prosimy o kontakt z naszym biurem lub skorzystanie z formularza kontaktowego.