Leczenie uzależnień

Kryształowy Płomyk – leczenie uzależnienia

Leczenie nałogów odbywa się w naszym ośrodku „Kryształowy Płomyk”, zlokalizowanym w Rząsce – spokojnej okolicy niedaleko miasta Kraków. Pomagamy osobom, które cierpią z powodu różnego rodzaju uzależnień i zaburzeń psychicznych lub psychospołecznych. Nasz zespół stosuje elastyczne podejście do rehabilitacji, które jest dostosowane do indywidualnej sytuacji i wymagań każdego pacjenta. Proponujemy m.in. leczenie ambulatoryjne uzależnień, czyli odbywające się bez potrzeby przebywania w ośrodku. Ambulatoryjna terapia uzależnień jest skierowana do osób, które nie mogą pozwolić sobie na zrezygnowanie z codziennych obowiązków i tym samym na przebywanie w naszej placówce. Do tej pory pomogliśmy już dziesiątkom osób powrócić do zdrowia i zawalczyć o normalne życie.

Indywidualna terapia uzależnień to metoda leczenia, która ma za zadanie resocjalizację osób uzależnionych. Celem terapii uzależnień jest pomoc osobie uzależnionej, wypracowanie u niej sposobów radzenia sobie z codziennymi problemami oraz umożliwienie powrotu do prawidłowego funkcjonowania. Jest to możliwe dzięki leczeniu odwykowemu w warunkach stacjonarnych w ośrodku Kryształowy Płomyk. Nadrzędnym celem w leczeniu uzależnienia jest zaprzestanie sięgania po używki. Niekiedy konieczne do tego jest zastosowanie leczenia odwykowego przymusowego. Dla dobra osoby uzależnionej warto zastanowić się nad wysłaniem jej na leczenie odwykowe bez zgody.

Osoba uzależniona - prywatna terapia uzależnień

Na czym polega indywidualna terapia uzależnień?

Stacjonarne leczenie uzależnień takich jak alkoholizm, narkomania czy też hazard rozpoczyna się od zmotywowania osoby uzależnionej do podjęcia terapii w celu stoczenia walki z uzależnieniem. Prywatne leczenie uzależnień w naszym ośrodku składa się z trzech podstawowych etapów:

jest to jeden z trudniejszych etapów terapii. Wynika to z faktu, że u większości uzależnionych pojawia się mechanizm obronny, który wiąże się z zaprzeczaniem problemowi.
W momencie pojawienia się motywacji można przejść do terapii uzależnienia, która odbywa się z reguły w prywatnych ośrodkach leczenia uzależnień, takich jak Kryształowy Płomyk lub na oddziałach terapii uzależnień. Na tym etapie pacjenci są uświadamiani, jakie skutki niosą za sobą nałogi i do jakich konsekwencji może prowadzić uzależnienie. Osoby uzależnione są również uczone funkcjonowania bez używek, a także radzenia sobie z emocjami, głodem narkotykowym i alkoholowym.
Zazwyczaj odbywa się w trybie ambulatoryjnym. Etap ten obejmuje terapie indywidualne i grupowe. Aby ten proces przynosił skutki, spotkania powinny odbywać się regularnie. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest kontynuowanie leczenia pod okiem terapeutów, z którymi chory współpracował już wcześniej. W ten sposób będzie on czuł się bezpieczniej.
Z prywatną terapią uzależnień w Kryształowym Płomyku związana jest także detoksykacja, czyli odtruwanie organizmu. Ma to miejsce w przypadku uzależnień fizycznych takich jak alkoholizm czy narkomania. W niektórych sytuacjach wprowadza się także środki farmakologiczne m.in. w przypadku, gdy u pacjenta występuje obniżony nastrój. Używa się wówczas leków przeciwdepresyjnych. Podczas tego etapu leczenia odwykowego prywatnie bardzo ważna jest opieka wyspecjalizowanego personelu. Kuracja odwykowa to pierwszy i najważniejszy krok ku trzeźwości.

Kryształowy Płomyk – leczenie odwykowe w warunkach stacjonarnych

W jakim zakresie pomagamy?

W naszym ośrodku leczenia uzależnień m.in. behawioralnych w pobliżu Krakowa wsparcie znajdą osoby, które zmagają się z:

Uzależnieniem
od alkoholu
Uzależnieniem
od narkotyków
Uzależnieniem
od hazardu
Uzależnieniem
od gier
Uzależnieniem
od leków

Leczenie uzależnień –
uzależnienie od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu to silne i niekontrolowane pragnienie picia. Osoby uzależnione często zaniedbują rodzinę, pracę i obowiązki na rzecz alkoholu. Uzależnienie od alkoholu jest także nazywane zależnością od alkoholu lub alkoholizmem. Różni się on od tzw. picia szkodliwego, które oznacza okazjonalne spożywanie alkoholu i może prowadzić do szkód na zdrowiu.

leczenie-uzaleznien
leczenie-uzaleznien

Leczenie uzależnień –
uzależnienie od narkotyków

Uzależnienie od narkotyków to choroba przewlekła. Oznacza kompulsywne lub niekontrolowane poszukiwanie i zażywanie narkotyków. Spożywanie narkotyków powoduje zmiany w mózgu oraz może prowadzić do niebezpiecznych zachowań. Uzależnienie od toksycznych substancji, których skład często jest niejasny, wpływa negatywnie na cały organizm i wyniszcza go. Z tego powodu w tym przypadku szczególnie ważna jest szybka reakcja i rozpoczęcie leczenia w wyspecjalizowanym ośrodku.

Leczenie uzależnień – uzależnienie od hazardu

Uzależnienie od hazardu jest prawdopodobnie najbardziej rozpowszechnionym uzależnieniem behawioralnym. Kompulsywni hazardziści uzależniają się od zakładów sportowych, gier w kasynie, takich jak ruletka, automaty czy poker online.

Osoby uzależnione od hazardu, czyli kompulsywni hazardziści, zmagają się z ciągłym głodem gry, który przypomina uzależnienie od kokainy.

Hazardziści mają tendencję do lekkomyślnego traktowania swoich finansów i związków. Zwykle zaprzeczają temu, że mają jakiś problem i często okłamują otoczenie. Internet i smartfony sprawiły, że hazard stał się o wiele bardziej dostępny, co powoduje, że ten rodzaj uzależnienia dotyka coraz większej liczby osób, które wcześniej nie były na nie narażone. Niestety, brakuje świadomości społecznej na temat tego problemu.

leczenie-uzaleznien
leczenie-uzaleznien
Czy znasz kogoś, kto Cię niepokoi, wykazując prawdopodobne uzależnienie od hazardu?

Spróbuj zadać sobie następujące pytania:
    Czy osoba ta wydaje się mieć problemy z pieniędzmi i złości się, gdy się ją o to zapyta?     Czy jest pochłonięta hazardem i często uprawia go kosztem związków i innych zobowiązań?     Czy przesiaduje całymi nocami w kasynach lub zakładach bukmacherskich albo spędza dużo czasu przy komputerze, korzystając z wirtualnych stron hazardowych?     Czy zdarzyło Ci się, że pieniądze lub wartościowe przedmioty zniknęły bez żadnego wyjaśnienia, a następnie nastąpił kolejny „napad” hazardu?

Leczenie uzależnień – uzależnienie od gier

Objawy uzależnienia od gier, których doświadcza osoba nałogowo grająca w gry komputerowe lub na konsoli, są często podobne do objawów uzależnienia od hazardu. Główne objawy uzależnienia od gier to:   obsesyjne myśli (myślenie tylko o grach)   problemy zdrowotne   długotrwałe szkody w relacjach osobistych, edukacji i karierze. Uzależnieniu od gier często towarzyszą różne objawy o charakterze fizycznym i psychicznym. Mogą pojawić się problemy ze wzrokiem, kręgosłupem lub stany depresyjne. Wszystkie objawy są tak samo groźne, jak w przypadku każdego innego uzależnienia.
leczenie-uzaleznien
leczenie-uzaleznien

Leczenie uzależnień – uzależnienie od leków

Czy to możliwe, że Ty lub ktoś, kogo kochasz, jest uzależniony od leków? Większość osób przyjmuje leki tylko zgodnie z zaleceniami lekarza – wynika to między innymi z ryzyka pojawienia się niepożądanych skutków ubocznych. Niemniej jednak, według danych National Institute on Drug Abuse, szacuje się, że 48 milionów osób (w wieku 12 lat i starszych) zażywało w swoim życiu leki z powodów pozamedycznych. Liczba ta stanowi około 20% populacji Stanów Zjednoczonych.

W ostatnich latach nastąpił gwałtowny wzrost liczby przypadków niewłaściwego stosowania lub nadużywania leków. Wzrost ten doprowadził do odpowiedniego zwiększenia liczby wizyt na ostrym dyżurze z powodu przypadkowego przedawkowania, a także przyjęć do programów leczenia uzależnień od narkotyków. Zwykle dotyczy to leków nasennych, uspokajających czy silnych środków przeciwbólowych. Nadmiernie sięganie po nie jest zwykle efektem trudności z radzeniem sobie z problemami i chęcią zmniejszenia zdolności odczuwania negatywnych emocji.

Leczenie uzależnień – uzależnienie od oksykodonu (Oxy)

Coraz więcej osób jest uzależnionych od oksykodonu i szuka pomocy w leczeniu uzależnienia w ośrodkach odwykowych.

Oksykodon nazywany jest także „nową heroiną”. Oksykodon spowalnia oddychanie. W przypadku przedawkowania proces ten może być tak nasilony, że osoba traci przytomność lub zapada w śpiączkę. Zdarza się, że doprowadza nawet do śmierci. Jeśli masz problemy z zażywaniem oksykodonu lub zauważysz go u swoich bliskich, radzimy natychmiast skontaktować się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień! Jest to szczególnie ważne w przypadku podejrzenia przyjmowania tego środku przez dzieci i młodzież.

leczenie-uzaleznien

Szukasz więcej informacji na temat leczenia uzależnień?

Niezależnie od tego, z jakim uzależnieniem zmagasz się Ty lub bliska Ci osoba, nie czekaj już dłużej i poszukaj pomocy. Aby rozpocząć leczenie odwykowe stacjonarne w naszym ośrodku blisko Krakowa, skorzystaj z formularza kontaktowego. Pomożemy Ci odzyskać Twoje życie sprzed nałogu!
Call Now Button