Leczenie uzależnień

Leczenie uzależnień

Leczenie uzależnień może odbywać się w naszym ośrodku „Kryształowy Płomyk”, zlokalizowanym w Rząsce – spokojnej okolicy niedaleko miasta Kraków. Pomagamy osobom, które cierpią z powodu różnego rodzaju uzależnień i zaburzeń psychicznych lub psychospołecznych. Nasz zespół stosuje elastyczne podejście do rehabilitacji, które jest dostosowane do indywidualnej sytuacji i wymagań każdego pacjenta. Do tej pory pomogliśmy już dziesiątkom osób powrócić do zdrowia i zawalczyć o normalne życie.

Terapia odwykowa to proces psychologiczny, który ma za zadanie resocjalizację osób uzależnionych. Celem terapii uzależnień jest pomoc osobie uzależnionej, wypracowanie u niej sposobów radzenia sobie z codziennymi problemami oraz umożliwienie powrotu do prawidłowego funkcjonowania. Nadrzędnym celem terapii uzależnień jest zaprzestanie przez osobę uzależnioną sięgania po używki.

leczenie-uzaleznien

Na czym polega terapia uzależnień?

Leczenie uzależnień takich jak alkoholizm, narkomania czy też hazard rozpoczyna się od zmotywowania osoby uzależnionej do podjęcia terapii w celu stoczenia walki z uzależnieniem. Terapia uzależnień składa się z trzech podstawowych etapów:

jest to jeden z trudniejszych etapów terapii. Wynika to z faktu, że u większości uzależnionych pojawia się mechanizm obronny, który wiąże się z zaprzeczaniem problemowi.
W momencie pojawienia się motywacji, można przejść do terapii uzależnienia, która odbywa się z reguły w prywatnych ośrodkach leczenia uzależnień, takich jak Kryształowy Płomyk lub na oddziałach terapii uzależnień. Na tym etapie pacjenci są uświadamiani, jakie skutki niosą za sobą nałogi i do jakich konsekwencji może prowadzić jego uzależnienie. Osoby uzależnione są również uczone funkcjonowania bez używek, a także radzenia sobie z emocjami, głodem narkotykowym i alkoholowym.
Zazwyczaj odbywa się w trybie ambulatoryjnym. Etap ten obejmuje terapie indywidualne i grupowe. Aby ten proces przynosił skutki, spotkania powinny odbywać się regularnie. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest kontynuowanie leczenia pod okiem terapeutów, z którymi chory współpracował już wcześniej. W ten sposób będzie on czuł się bezpieczniej.
Z terapią uzależnień związana jest także detoksykacja, czyli odtruwanie organizmu. Ma to miejsce w przypadku uzależnień fizycznych takich jak alkoholizm czy narkomania. W niektórych sytuacjach wprowadza się także środki farmakologiczne m.in. w przypadku, gdy u pacjenta występuje obniżony nastrój. Używa się wówczas leków przeciwdepresyjnych. Podczas tego etapu leczenia bardzo ważna jest opieka wyspecjalizowanego personelu.

Ośrodek leczenia uzależnień w Krakowie Kryształowy Płomyk

W jakim zakresie pomagamy?

W naszym ośrodku leczenia uzależnień w Krakowie wsparcie znajdą osoby, które zmagają się z:

Uzależnienie
od alkoholu
Uzależnienie
od narkotyków
Uzależnienie
od hazardu
Uzależnienie
od gier
Uzależnienie
od leków

Leczenie uzależnień –
uzależnienie od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu to silne i niekontrolowane pragnienie picia. Osoby uzależnione często zaniedbują rodzinę, pracę i obowiązki na rzecz alkoholu. Uzależnienie od alkoholu jest także nazywane zależnością od alkoholu lub alkoholizmem. Różni się on od tzw. picia szkodliwego, które oznacza okazjonalne spożywanie alkoholu i może prowadzić do szkód na zdrowiu.

leczenie-uzaleznien
leczenie-uzaleznien

Leczenie uzależnień –
uzależnienie od narkotyków

Uzależnienie od narkotyków to choroba przewlekła. Oznacza kompulsywne lub niekontrolowane poszukiwanie i zażywanie narkotyków. Spożywanie narkotyków powoduje zmiany w mózgu oraz może prowadzić do niebezpiecznych zachowań. Uzależnienie od toksycznych substancji, których skład często jest niejasny, wpływa negatywnie na cały organizm i wyniszcza go. Z tego powodu w tym przypadku szczególnie ważna jest szybka reakcja i rozpoczęcie leczenia w wyspecjalizowanym ośrodku.

Leczenie uzależnień -
Uzależnienie od hazardu

Uzależnienie od hazardu jest prawdopodobnie najbardziej rozpowszechnionym uzależnieniem behawioralnym. Kompulsywni hazardziści uzależniają się od zakładów sportowych, gier w kasynie, takich jak ruletka, automaty czy poker online.

Osoby uzależnione od hazardu, czyli kompulsywni hazardziści, zmagają się z ciągłym głodem gry, który przypomina uzależnienie od kokainy.

Hazardziści mają tendencję do lekkomyślnego traktowania swoich finansów i związków. Zwykle zaprzeczają temu, że mają jakiś problem i często okłamują otoczenie. Internet i smartfony sprawiły, że hazard stał się o wiele bardziej dostępny, co powoduje, że ten rodzaj uzależnienia dotyka coraz większej liczby osób, które wcześniej nie były na nie narażone. Niestety, brakuje świadomości społecznej na temat tego problemu.

leczenie-uzaleznien
leczenie-uzaleznien
Czy znasz kogoś, kto Cię niepokoi, wykazując prawdopodobne uzależnienie od hazardu?

Spróbuj zadać sobie następujące pytania:
    Czy osoba ta wydaje się mieć problemy z pieniędzmi i złości się, gdy się ją o to zapyta?     Czy jest pochłonięta hazardem i często uprawia go kosztem związków i innych zobowiązań?     Czy przesiaduje całymi nocami w kasynach lub zakładach bukmacherskich albo spędza dużo czasu przy komputerze, korzystając z wirtualnych stron hazardowych?     Czy zdarzyło Ci się, że pieniądze lub wartościowe przedmioty zniknęły bez żadnego wyjaśnienia, a następnie nastąpił kolejny „napad” hazardu?

Leczenie uzależnień -
Uzależnienie od gier

Objawy uzależnienia od gier, których doświadcza osoba nałogowo grająca w gry komputerowe lub na konsoli, są często podobne do objawów uzależnienia od hazardu. Główne objawy uzależnienia od gier to:   obsesyjne myśli (myślenie tylko o grach)   problemy zdrowotne   długotrwałe szkody w relacjach osobistych, edukacji i karierze. Uzależnieniu od gier często towarzyszą różne objawy o charakterze fizycznym i psychicznym. Mogą pojawić się problemy ze wzrokiem, kręgosłupem lub stany depresyjne. Wszystkie objawy są tak samo groźne, jak w przypadku każdego innego uzależnienia.
leczenie-uzaleznien
leczenie-uzaleznien

Leczenie uzależnień -
Uzależnienie od leków

Czy to możliwe, że Ty lub ktoś, kogo kochasz, jest uzależniony od leków? Większość osób przyjmuje leki tylko zgodnie z zaleceniami lekarza – wynika to między innymi z ryzyka pojawienia się niepożądanych skutków ubocznych. Niemniej jednak, według danych National Institute on Drug Abuse, szacuje się, że 48 milionów osób (w wieku 12 lat i starszych) zażywało w swoim życiu leki z powodów pozamedycznych. Liczba ta stanowi około 20% populacji Stanów Zjednoczonych.

W ostatnich latach nastąpił gwałtowny wzrost liczby przypadków niewłaściwego stosowania lub nadużywania leków. Wzrost ten doprowadził do odpowiedniego zwiększenia liczby wizyt na ostrym dyżurze z powodu przypadkowego przedawkowania, a także przyjęć do programów leczenia uzależnień od narkotyków. Zwykle dotyczy to leków nasennych, uspokajających czy silnych środków przeciwbólowych. Nadmiernie sięganie po nie zwykle jest wynikiem trudności z poradzeniem sobie z problemami i chęcią zmniejszenia zdolności odczuwania negatywnych emocji.

Leczenie uzależnień -
Uzależnienie od oksykodonu (Oxy)

Coraz więcej osób jest uzależnionych od oksykodonu i szuka pomocy w leczeniu uzależnienia w ośrodkach odwykowych.

Oksykodon nazywany jest także „nową heroiną”. Oksykodon spowalnia oddychanie. W przypadku przedawkowania oddychanie może być tak spowolnione, że osoba traci przytomność lub zapada w śpiączkę. Może to nawet doprowadzić do śmierci. Jeśli masz problemy z zażywaniem oksykodonu lub zauważysz go u swoich bliskich, radzimy natychmiast skontaktować się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień! Jest to szczególnie ważne w przypadku podejrzenia przyjmowania tego środka przez dzieci i młodzież.

leczenie-uzaleznien

Szukasz więcej informacji na temat leczenia uzależnień?

Niezależnie od tego, z jakim uzależnieniem zmagasz się Ty lub bliska Ci osoba, nie czekaj już dłużej i poszukaj pomocy. Aby rozpocząć leczenie uzależnień w Krakowie w naszym ośrodku, skorzystaj z formularza kontaktowego. Pomożemy Ci odzyskać Twoje życie sprzed nałogu!

Call Now Button