Średnio dorośli ludzie śpią w nocy od 7,5 do 8 godzin. Zaburzenie tej czynności może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji, które dotyczą np. zwiększenia ryzyka zaburzeń depresyjnych, problemów z oddychaniem czy rozwinięciem się chorób serca. Przedłużająca się bezsenność może też powodować kłopoty z pamięcią i zaburzać sposób funkcjonowania zawodowego czy społecznego. Alkohol a sen – zastanawiasz się, jak napoje wysokoprocentowe wpływają na sen? Tego dowiesz się w tym artykule.
Jaki jest wpływ alkoholu na sen?
Czy wiesz, że spożywanie alkoholu ma wyraźny wpływ na jakość snu? Dotyczy to zaburzeń snu spowodowanych zakłóceniem ich sekwencji oraz długości trwania faz snu.
Wiele osób błędnie uważa, że napoje wysokoprocentowe zapewniają lepszą jakość snu. Takie przekonanie ma związek, z tym że alkohol faktycznie skraca czas potrzebny na zaśnięcie. Odpowiada za to działanie uspokajające trunków. Jednak warto wziąć pod uwagę fakt, że alkohol wypity przed snem zakłóca drugą połowę snu. W konsekwencji organizm nie może się zregenerować, ponieważ Twój sen będzie niespokojny, będziesz się często budzić i mieć problemy z ponownym zaśnięciem. Zakłócenia tej czynności mogą prowadzić do przewlekłego zmęczenia oraz senności.
Mniejszy poziom regeneracji podczas snu ma też związek z moczopędnym działaniem alkoholu, co przyczynia się do jeszcze częstszego wybudzania, a także ograniczenia ilości snu.
Szczególnie starsze osoby są narażone na problemy ze snem spowodowane przez alkohol. Ma to związek z osiąganiem wyższego stężenia alkoholu we krwi – nawet po wypiciu takiej samej ilości trunku, co młodsza osoba.
Alkohol a sen – jak oddziałuje na pracę mózgu?
Faktycznie picie alkoholu wieczorem zwiększa ilość snu wolnofalowego, czyli delta. Jednocześnie zwiększa też aktywność alfa mózgu, która standardowo nie występuje podczas snu. Sprawia to, że sen jest mniej produktywny i nie pozwala zrelaksować się organizmowi. Dodatkowo wytworzone substancje blokują fazę snu REM, co prowadzi do znacznego pogorszenia jakości snu. Dlatego już po obudzeniu możesz odczuwać nie tylko senność, ale również zaburzenie koncentracji uwagi i problemy z pamięcią.
Wpływ alkoholu na zaburzenia oddychania podczas snu
Alkohol a sen – istnieje jeszcze jedna zależność napojów wysokoprocentowych spożytych przed snem, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę. Chodzi tu o wpływ na oddychanie podczas snu. W końcu nadmierna ilość trunków wypitych przed snem może redukować mięśnie, a w tym mięśnie gardła. Sprzyja to nie tylko chrapaniu, ale też zwiększa ryzyko wystąpienia bezdechu sennego.
Zaburzenia oddychania podczas snu w znaczący sposób pogarszają jego jakość, sprawia to także, że po przebudzeniu możesz czuć się zmęczony, niewyspany, mieć problemy z koncentracją, a także skarżyć się na bóle głowy.
Alkohol a sen u osób uzależnionych
Zaburzenia snu bardzo często stanowią jeden z objawów alkoholizmu. Następuje wtedy wydłużenie czasu potrzebnego do zaśnięcia, częste pobudki oraz obniżenie jakości snu, co wywołuje zmęczenie w ciągu dnia. W przypadku choroby alkoholowej nagłe ograniczenie spożywania trunków wywołuje także zespół objawów abstynencyjnych, którym towarzyszy bezsenność oraz przerywanie snu.
W konsekwencji dochodzi do skrócenia czasu snu wolnofalowego, co znacznie ogranicza długość snu. Tym samym organizm nie ma wystarczającej ilości czasu na regenerację. Specjaliści uznają też, że wzrost ilości snu REM może powodować pojawienie się halucynacji, które niekiedy towarzyszą zespołowi objawów abstynencyjnych.
U niektórych osób z chorobą alkoholową oraz ostrym zespołem objawów abstynencyjnych może dojść do tego, że sen będzie składał się właściwie jedynie z krótkich odcinków fazy REM, które będą przerywane częstym wybudzaniem. Standardowo REM wynosi maksymalnie 25% snu, więc dłuższe trwanie tej fazy prowadzi do zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.
Czy alkohol to dobre lekarstwo na bezsenność?
Zależność między alkoholem a snem może powstać w wyniku bezsenności. Wiele osób właśnie wtedy zaczyna sięgać po substancje wysokoprocentowe, bo twierdzi, że tylko w ten sposób może zasnąć. Jednak to wcale nie jest dobra metoda walki z zaburzeniem snu. Do dyspozycji masz wiele innych sposobów, które są znacznie zdrowsze dla Twojego organizmu, a do tego wpłyną pozytywnie na jakość snu.
Na samym początku odkryj, jaka jest przyczyna bezsenność. Zazwyczaj ma to związek z problemami psychicznymi, nadmiernym stresem, zbyt dużą ilością obowiązków, problemami zawodowymi czy prywatnymi. Źródłem kłopotów ze snem może też być uzależnienie od alkoholu. W takim przypadku jedynym skutecznym rozwiązaniem jest detoksykacja w połączeniu z terapią uzależnienia. Dowiesz się wtedy, jak możesz w prawidłowy sposób radzić sobie ze swoimi emocjami.
Pamiętaj, że bezsenność to złożony problem, a wpływ na to ma nie tylko stan zdrowia, ale też nawyki, styl życia oraz czynności, jakie podejmujesz przed zaśnięciem. Terapia powinna uwzględniać każdy z tych aspektów, a wtedy przestaniesz sięgać po alkohol, by poradzić sobie z bezsennością.