Jak wygląda detoks narkotykowy?

Jak wygląda detoks narkotykowy?

Narkotyki są w stanie zmienić, a właściwie zniszczyć całe życie – wpływają zarówno na stan psychiczny, jak i fizyczny, na relacje rodzinne, życie prywatne, zawodowe, na marzenia i cele. Jednak nie musisz godzić się na ten stan, bo możesz rozpocząć terapię, która pozwoli Ci wyjść z nałogu. Jesteś gotowy na życie bez narkotyków? W takim razie niezbędny jest detoks narkotykowy, który oczyści Twój organizm, a po nim będziesz mógł rozpocząć terapią uzależnień.

Co to jest detoks narkotykowy?

Detoks narkotykowy poprzedza właściwą terapię uzależnień, ale stanowi ważną część walki z nałogiem, ponieważ polega na oczyszczeniu organizmu z narkotyków. Dopiero wtedy zyskujesz możliwość podjęcia terapii i uwolnienia się z sideł nałogu.

Z pomocą detoksu narkotykowego możesz też łatwiej poradzić sobie ze skutkami zespołu abstynencyjnego. Uporczywe objawy typu rozdrażnienie, bezsenność, wymioty, zawroty głowy itp. pojawiają się dlatego, że organizm zdążył przyzwyczaić się do obecności środków psychoaktywnych. Na skutek detoksu stopniowo zmniejsza się ilość narkotyków w organizmie, aż w końcu zostają one całkowicie usunięte.

Jak wygląda detoks narkotykowy?

Detoks organizmu w przypadku pacjenta uzależnionego od narkotyków zaczyna się od dokładnego badania. W tym czasie przeprowadzane jest m.in. badanie krwi, EKG i prowadzony jest wywiad medyczny w celu ustalenia dokładnego stanu zdrowia uzależnionej osoby. Na tej podstawie lekarz dobiera środki farmakologiczne, które zostaną podane w celu złagodzenia zespołu abstynencyjnego.

Specjaliści są też wtedy w stanie wykryć ewentualne przeciwwskazania do stosowania niektórych substancji. Oceniają także stan psychiczny uzależnionego i stopień zaawansowania choroby.

Podczas detoksykacji pacjent pozostaje pod stałą kontrolą lekarzy, którzy kontrolują funkcje życiowe i podają wszystkie niezbędne medykamenty, czyli np. kroplówki z witaminami, tabletki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, a także środki obniżające ciśnienie.

Jak długo trwa detoks narkotykowy?

Dokładny czas trwania detoksu narkotykowego jest ustalany indywidualnie, bo wiele zależy od tego, jak długo i jakiego typu substancje przyjmował pacjent. Kluczowe znaczenie ma też stan fizyczny i psychiczny jeszcze przed rozpoczęciem odtruwania.

Zwykle jednak detoks narkotykowy trwa kilka dni do maksymalnie tygodnia. Niekiedy dochodzi do powikłań, co może wydłużyć czas oczyszczania organizmu z toksyn.

Pamiętaj, że detoks to jedynie pierwszy etap wychodzenia z nałogu, a oczyszczenie organizmu wcale nie oznacza, że jesteś już wyleczony. Po odtruciu nadal możesz odczuwać głód narkotykowy i pozostaniesz w uzależnieniu. Dlatego w profesjonalnych ośrodkach terapii po zakończonej detoksykacji pacjent bierze udział przez 8-12 tygodni terapii w ośrodku.

Gdzie wykonywany jest detoks narkotykowy?

Wieloletnie uzależnienie od narkotyków wymaga detoksu narkotykowego, który jest wykonywany m.in. w profesjonalnym ośrodku leczenia uzależnień. Właśnie w takich miejscach szczególnie warto zdecydować się na odtruwanie, ponieważ otrzymujesz wtedy całodobowe wsparcie i kontrolę lekarską. Dzięki temu specjaliści mogą reagować w razie wystąpienia kolejnych dolegliwości. Dbają także o to, żebyś otrzymywał wszystkie niezbędne środki, które łagodzą objawy odstawienia narkotyków.

W ośrodkach leczenia uzależnień podczas detoksu narkotykowego otrzymujesz m.in. kroplówki z witaminami – szczególnie z grupy B, a także elektrolity i sole mineralne. Niekiedy niezbędne jest też podanie leków, ale zależy to od indywidualnej sytuacji oraz stanu pacjenta. Zwróć również uwagę na to, że przeprowadzenie detoksu narkotykowego w profesjonalnym ośrodku jest znacznie bezpieczniejsze od samodzielnego odtruwania. Szczególnie gdy wybierzesz placówkę z doświadczonym personelem oraz specjalistycznymi uprawnieniami, które umożliwiają prowadzenie detoksykacji organizmu. Dodatkowym atutem jest nieustanna kontrola stanu chorej osoby przez zespół lekarzy, pielęgniarki i sanitariuszy. Sprawdź, jaki jest koszt detoksu narkotykowego?

Dlaczego ważne jest wykonanie detoksu?

Przerwanie ciągu narkotykowego czy alkoholowego jest niezbędne do rozpoczęcia dalszego leczenia i wyjścia z nałogu. Dopiero po odtruciu organizmu możesz przystąpić do właściwej terapii uzależnienia. Tym bardziej że po prawidłowo przeprowadzonym detoksie poprawie ulegnie także Twój stan fizyczny, a to będzie miało również wpływ na stan psychiczny.

Zauważ, że choć detoks narkotykowy nie leczy uzależnienia, to stanowi ważny element terapii. Dla wielu osób to najtrudniejszy moment, więc gdy już oczyścisz swój organizm, zyskasz motywację do dalszych zmian i leczenia.

Nadal zastanawiasz się, czy oczyszczenie organizmu z narkotyków jest niezbędne podczas leczenia? Zatem zwróć uwagę na kluczowe zalety detoksu:

  • pozwala przerwać ciąg narkotykowy;
  • motywuje do rozpoczęcia zmian w swoim życiu, a przede wszystkim do rozpoczęcia terapii, która umożliwia walkę z uzależnieniem;
  • z pomocą detoksu ograniczysz dolegliwości fizyczne i psychiczne, jakie są związane z odstawieniem narkotyków.

WSZYSTKIE WPISY

Szukasz więcej informacji na temat leczenia uzależnień?

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat najskuteczniejszych metod leczenia uzależnień dostępnych obecnie w naszym ośrodku leczenia uzależnień Kryształowy Płomyk prosimy o kontakt z naszym biurem lub skorzystanie z formularza kontaktowego.

Call Now Button