Święta są okresem radości, w którym Polacy spędzają czas z osobami sobie najbliższymi – z rodziną i przyjaciółmi. Nie jest to jednak łatwy czas dla osób, które zmagały się z nałogami, mogą podczas świąt odczuwać wyjątkowo dużo pokus. Czasami te wyjątkowe okazje mogą prowokować do nadmiernego stosowania środków uzależniających. Jak więc radzić sobie z pokusami i utrzymać równowagę podczas świątecznego okresu?
Metody zmniejszania pokus
Na szczęście, dla wszystkich pozostających w trzeźwości, istnieje kilka mechanizmów, które mogą sprawić, że odmówienie substancji będzie łatwiejsze.
- W procesie przezwyciężania nałogu kluczową sprawą dla osoby uzależnionej jest poznanie własnych granic i sygnałów ostrzegawczych, które inicjują sięgnięcie po używkę. To może być wpadnięcie pewne uczucie (np. samotności), przywołanie przez kogoś trudnych wspomnień czy inne czynniki. Rozpoznanie ich to dobry moment, aby skontaktować się z kimś ze swojego kręgu wsparcia, który pomoże w wyparciu trudnych myśli. Można też rozprawić się z nimi samemu, biorąc je na przetrzymanie i nie podejmując żadnych działań, dopóki obniżony nastrój jest odczuwalny.
- Warto planować. Kiedy okres świąteczny napada znienacka, łatwiej będzie ulec starym nawykom. Wszyscy wyglądają na tak szczęśliwych, że osobie uzależnionej wydaje się, że jest jedyną osobą, która doświadcza trudności w życiu, ba, wyłącznie z własnej winy. Dlatego wcześniejsza rozmowa z terapeutą lub spotkanie się podczas świąt z osobą, która rozumie osobiste problemy uzależnionego, może zdziałać cuda.
- Wspierające relacje. Jak już wcześniej było wspomniane w tekście, obecność innych osób naprawdę robi różnice, zwłaszcza podczas walki z własnymi demonami. Grupy wsparcia i terapeuci pomogą spojrzeć na sprawę obiektywnie i podzielić się własnymi wskazówkami dotyczącymi odpierania pokusy. Również inne osoby mają znaczenie w tym szczególnym czasie, ponieważ relacje społeczne są ważne dla zdrowia psychicznego i emocjonalnego. Ważne jest uczestniczenie w spotkaniach i wydarzeniach towarzyskich, które nie skupiają się na alkoholu czy innych używkach.
- Znalezienie alternatywnych sposobów spędzania świątecznego czasu, takich jak aktywność fizyczna, zajęcia kulturalne czy hobby, może być skutecznym sposobem na odwrócenie uwagi od pokus.
Oczywiście, każda osoba jest inna i dotyczy to także osób zmagających się z uzależnieniami. Dlatego nie ma jednej złotej metody, która każdemu pomoże w przetrwaniu Świąt w trzeźwości. Warto testować rozwiązania i oceniać, które sprawdzają się bardziej a które mniej.
Przede wszystkim, szczerość
Wigilia to czas kiedy nawet daleka rodzina spotyka się przy wspólnym stole. Osoby, które walczyły z uzależnieniem i wciąż wiele wysiłku wkładają w utrzymanie trzeźwości, mogą uważać, że najlepiej zaproszenie do wigilijnego stołu jest odrzucić. Często jest to błąd, ponieważ potem siedzą samotni, czują się odrzuceni i niezrozumiali, co oczywiście, skłania do sięgnięcia po używkę.
W większości przypadków warto powiedzieć wprost o swojej walce. Co jasne, w okresie ogólnej radości i wspólnego świętowania, może wydawać się to wyjątkowo trudne. Jednak otwarte przyznanie się do problemu z uzależnieniem, zwłaszcza w obliczu tak wyjątkowych okoliczności, może stanowić pierwszy krok na drodze do zdrowia i całkowitego wyjścia z nałogu. Przyznanie się do problemu to nie słabość, ale odwaga i determinacja do zmiany.
Jeśli problem stanowi alkohol, to bliscy, po zadeklarowaniu im potrzeby pozostania w trzeźwości, mogą podjąć decyzję o zrezygnowaniu z niego w tym czasie. Prawdopodobnie, dla nich nie będzie to nic trudnego a dla uzależnionego to może być ogromna różnica i pokazanie, że można żyć bez używki.
Święta to czas nowych początków. Warto wykorzystać tę okazję do podjęcia decyzji o zmianie. W Kryształowym Płomyku wiemy, jak Ci pomóc! Nasi eksperci sprawnie przeprowadzą Cię po ścieżce zwyciężenia z nałogiem. Skontaktuj się z nami i rozpocznij walkę o lepsze jutro.
Sprawdź naszą ofertę leczenia uzależnień!