Padaczka alkoholowa
Czym jest padaczka alkoholowa? To rodzaj choroby występującej po odstawieniu lub znacznym ograniczeniu spożycia alkoholu przez osoby, które przez dłuższy czas go nadużywały, a jego stężenie w krwi było cały czas na wysokim poziomie. Część objawów padaczki alkoholowej jest zbliżona do objawów zwykłej padaczki. Jakie są przyczyny występowania tej choroby i czy przed można zaobserwować jakieś symptomy zbliżającego się ataku?
Czym jest padaczka alkoholowa?
Padaczkę alkoholową nazywamy również powikłaniem zespołu abstynencyjnego, gdyż – jak już wspomniano – pojawia się po odstawieniu alkoholu lub też znacznym ograniczeniu jego spożywania. Oszacowano, iż choroba ta pojawia się od 5 do 25% osób, które rezygnują z procentów po dłuższym czasie picia go w dużych ilościach. Padaczka może wystąpić zarówno po kilku godzinach od ostatniego spożycia alkoholu (dlatego pojawia się również u alkoholików, którzy nie odrzucają alkoholu, tylko mają dłuższą przerwę), jak i po kilku dniach.
Niestety żadne symptomy nie ostrzegają przed zbliżającym się atakiem, więc ważna jest szybka reakcja w momencie wystąpienia pierwszych drgawek.
Czym różni się padaczka alkoholowa od normalnej?
Padaczka alkoholowa może na pierwszy rzut przypominać zwykłą padaczkę, gdyż część objawów jest podobna, jednak przyczyny jej pojawiania się są kompletnie inne. Wspólne objawy to:
- drgawki;
- skurcze mięśni, zwłaszcza mięśni rąk oraz nóg;
- utrata przytomności;
- napięcie widoczne na twarzy.
Przy padaczce alkoholowej można zaobserwować szereg dodatkowych objawów. Zaliczamy do nich między innymi:
- pocenie się;
- nudności i wymioty;
- przyśpieszone bicie serca;
- biegunka, oddawanie moczu podczas ataku;
- skoki ciśnienia;
- suchość jamy ustnej.
W niektórych przypadkach może rozwinąć się tak zwany stan padaczkowy, który polega na występowaniu następujących po sobie ataków. Pomiędzy nimi pacjent może mieć problemy ze snem, nadpobudliwością oraz podwyższonym poziomem lęku.
Padaczka alkoholowa – Jakie są przyczyny występowania tej choroby?
Przyczyny występowania padaczki alkoholowej nie zostały do końca ustalone. Nie wiadomo dokładnie, dlaczego u jednych się pojawia, a u drugich nie. Wytypowano jednak pewne zaburzenia, które prawdopodobnie są odpowiedzialne za wywoływanie ataków. Mogą to być między innymi zaburzenia neurotransmiterów lub też zaburzenia elektrolitowe. Za powód uznaje się również nadmierne nawodnienie mózgu, a także pewnego rodzaju uszkodzenia mózgu wywołane regularnym, długotrwałym piciem alkoholu.
Wskazano także kilka chorób współistniejących, które zwiększają ryzyko wystąpienia padaczki alkoholowej. Są to: nadciśnienie, nowotwory mózgu, niewydolność nerek, część chorób zakaźnych czy też kwasica metaboliczna. Zaobserwowano również związek ataków padaczki alkoholowej z niewystarczającą ilością snu, a ponadto – jak w wielu innych przypadkach – z uwarunkowaniami genetycznymi.
Padaczka alkoholowa może niestety mieć pewne powikłania zwane powikłaniami ponapadowymi. Zaliczamy do nich między innymi niewydolność serca. W najgorszym wypadku na skutek niedotlenienia dojść może do śmierci mózgu.
Jak postępować w przypadku padaczki alkoholowej?
Ważne pytanie brzmi – jak zareagować, gdy ktoś obok nas dostanie ataku padaczki? Na szczęście zalecenia są takie same, jak w przypadku zwykłego napadu drgawek. Najważniejsze jest, by zabezpieczyć osobę, która na skutek padaczki traci przytomność. Najbardziej narażona na urazy jest oczywiście głowa i to pod nią powinniśmy podłożyć coś miękkiego, zwłaszcza w przypadku silnych drgawek. Najlepiej ułożyć chorego w bezpiecznej pozycji bocznej, zapobiegnie to ewentualnemu zakrztuszeniu. W tym celu dobrze jest również sprawdzić jamę ustną, by upewnić się, że drogi oddechowe są w pełni drożne.
Czasami w filmach zobaczyć można sceny, w których osobie podczas ataku wkłada się coś do ust, by zapobiec przygryzieniu języka. Lekarze jednak nie polecają blokować niczym ust ani przytrzymywać choremu rąk czy nóg. Może to wyrządzić znacznie większe szkody.
Padaczka alkoholowa – leczenie
Możliwe jest oczywiście leczenie padaczki alkoholowej, jednak pierwszym krokiem jest odwyk w ośrodku pod czujnym okiem profesjonalistów. Jeśli ataki będą się powtarzać, lekarz może podjąć decyzję o farmakoterapii, która dopasowana zostanie do stanu pacjenta. Chorym podaje się najczęściej leki mające na celu zapobiegać drgawkom, ale i przywracać w organizmie równowagę elektrolitową.
Powrót do nałogu może oznaczać kolejne, silne ataki padaczki i wystąpienie groźnych chorób będących ich konsekwencją. Nie należy bagatelizować ryzyka wystąpienia ataków. Warto pamiętać, że do ataku może dojść podczas prowadzenia samochodu, na przejściu dla pieszych, w pracy i w innych sytuacjach, w których życie danej osoby jest dodatkowo narażone, narażone jest również życie innych ludzi.