Długotrwałe zażywanie narkotyków ma niszczący wpływ na organizm, a niekiedy nawet prowadzi do śmierci. Właśnie z tego powodu niezbędna jest profesjonalna pomoc i terapia uzależnień, która ułatwi odstawienie narkotyków. Choć sam ten proces bywa trudny ze względu na syndrom zespołu abstynencyjnego. Dowiedz się, jakie są objawy po odstawieniu narkotyków i w jaki sposób można sobie z nimi poradzić.
Czym jest zespół abstynencyjny?
Regularne spożywanie narkotyków przez dłuższy czas powoduje przyzwyczajenie fizyczne i psychiczne – w taki sposób mogą działać różne substancje psychoaktywne. Dlatego w momencie, gdy nagle ograniczysz dawkę przyjmowanych środków lub całkowicie je ograniczysz, to mogą wystąpić objawy zespołu abstynencyjnego. W takiej sytuacji bardzo ważne staje się pozostanie pod kontrolą lekarską.
W trakcie trwania zespołu abstynencyjnego uzależniona osoba może mieć problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu trawiennego, sercowo-naczyniowego i nerwowego. Objawy po odstawieniu narkotyków bądź innych substancji psychoaktywnych dotyczą również psychiki – uzależniony odczuwa tzw. głód narkotykowy. Zazwyczaj syndrom zespołu abstynencyjnego utrzymuje się kilka dni, a swoje apogeum osiąga w okolicach trzeciego oraz czwartego dnia po odstawieniu narkotyków.
Jakie są objawy po odstawieniu narkotyków?
Objawy odstawienia narkotyków mogą różnić się w zależności od przyjmowanej substancji. Jednak zazwyczaj to – kołatanie serca, rozdrażnienie, nadmierna potliwość, drżenie mięśni, problemy z oddychaniem, wymioty czy biegunka. W niektórych przypadkach dochodzi też do halucynacji i stanów depresyjnych. Objawy po odstawieniu narkotyków mogą różnić się w zależności przyjmowanej substancji.
Objawy odstawienia kokainy
Kokaina należy do grupy narkotyków zwanych stymulantami. Ze względu na szybkie przyswajanie substancji bardzo mocno uzależnia psychicznie i fizycznie. Wpływa to również na intensywność objawów odstawienia, które zazwyczaj pojawiają się po 2-3 dniach od zaprzestania lub ograniczenia ilości przyjmowanych substancji.
Charakterystycznym objawem odstawienia kokainy jest zmniejszenie napędu psychoruchowego, czyli stan odwrotny do działania tego narkotyku. Wśród typowych objawów syndromów odstawienia kokainy można też wymienić:
- stany depresyjne, a nawet myśli samobójcze,
- bezsenność lub nadmierną senność,
- przygnębienie,
- większa irytacja i rozdrażnienie,
- nadmierne zmęczenie,
- pobudzony apetyt,
- wewnętrzny niepokój.
Objawy odstawienia opioidów
Najbardziej uciążliwe symptomy odstawienia następują na skutek przyjmowania opioidów (to np. morfina, heroina, kodeina itp.). Zwykle objawy abstynencyjne trwają od 7 do nawet 10 dni, ale pierwsze oznaki głodu narkotykowego pojawiają się już pod 8-12 godzinach od odstawienia substancji.
Do typowych objawów odstawienia opioidów można zaliczyć:
- silny głód narkotykowy,
- nadmierną potliwość,
- rozszerzone źrenice,
- bóle brzucha, nudności, wymioty oraz biegunkę,
- dreszcze i gęsią skórkę,
- świąd, kichanie, katar i łzawienie z oczu,
- podwyższone ciśnienie krwi,
- napady złości,
- bezsenność.
Bardzo silna chęć sięgnięcia po narkotyki może utrzymywać się nawet przez 26-30 tygodni od odstawienia opioidów. W tym czasie nadal mogą występować liczne objawy odstawienia narkotyków np. bezsenność, niskie ciśnienie krwi, rozszerzone źrenice i niższa temperatura ciała.
Objawy odstawienia marihuany
Choć marihuana jest zaliczana do narkotyków miękkich, to nadal odstawienie tej substancji może wiązać się z uporczywymi dolegliwości – szczególnie często dotyczą to sfery psychicznej. Wśród objawów odstawienia marihuany można wymienić:
- mniejszy apetyt,
- niepokój,
- zaburzenia lękowe,
- drażliwość i niepokój,
- bezsenność bądź nadmierna senność.
Od czego zależy intensywność objawów zespołu abstynencyjnego?
Intensywność objawów zespołu abstynencyjnego po odstawieniu narkotyków zależy od kilku czynników. Przede wszystkim na czas trwania oraz siłę symptomów odstawienia wpływa:
- rodzaj przyjmowanej substancji – najsilniejsze objawy po odstawieniu narkotyków odczuwają osoby uzależnione od opioidów, czyli kodeiny, heroiny bądź kokainy;
- czas zażywania narkotyku – przyjmowanie narkotyków przez kilka lat będzie wiązało się z bardziej dokuczliwymi symptomami odstawienia w porównaniu do osoby, która tylko kilka razy zażyła środek psychoaktywny;
- ilość zażywanej substancji – im częstsze i większe dawki przyjmowała uzależniona osoba, tym dotkliwsze objawy odstawienia;
- stan psychiczny i fizyczny uzależnionej osoby.
Jak poradzić sobie z objawami odstawienia narkotyków?
Jesteś zdecydowany na detoks narkotykowy? Zatem nie działaj na własną rękę, bo sprawi to, że oczyszczanie organizmu i walka z uzależnieniem będzie znacznie trudniejsza. Potrzebna będzie profesjonalna pomoc, która umożliwi Ci złagodzenie objawów po odstawieniu narkotyków. Tym bardziej że intensywność tych syndromów może być naprawdę intensywna, dlatego potrzebny staje się lekarz, który będzie stale monitorował Twoje funkcje życiowe, zadba o uzupełnienie witamin, mikro- i makroskładników, a w razie konieczności zastosuje farmakoterapią. Już po ustaniu objawów odstawienia rozpocznij terapię uzależnień, aby skutecznie odstawić narkotyki już na zawsze.