Farmakomania to bardzo trudne do wykrycia uzależnienie. Osoba uzależniona ma dużą różnorodność w wyborze substancji. Zdiagnozować lekomanię może wyłącznie odpowiedni specjalista. Przedawkowanie leków niesie ze sobą ogromne szkody dla zdrowia, a często również zagraża życiu. Lekomania ma negatywny wpływ m.in. na relacje społeczne, rodzinne, a także na karierę zawodową uzależnionej osoby. Jedną z częściej używanych substancji wśród lekomanów są środki nasenne. Dzieje się tak z powodu ich stosunkowo łatwej dostępności. Leczenie uzależnień od leków nasennych to niezwykle trudny proces, jednak nie jest niemożliwy.
Symptomy uzależnienia od leków nasennych
Osoba uzależniona od leków wykazuje różne przesłanki świadczące o jej problemie. Do najbardziej pospolitych z nich należą:
– Coraz większa potrzeba spożywania substancji. W pewnym momencie funkcjonowanie bez niej jest już niemożliwe.
– Niekontrolowanie ilości oraz częstotliwości zażywania leków.
– Dawka będąca na początku wystarczająca do odurzenia, z czasem przestaje działać, a uzależniony musi zaspokajać się coraz większą ilością danego środka.
– W momencie zaprzestania spożywania substancji występuje zespół abstynencyjny. Jego rezultaty to m.in.: nudności, bóle ciała oraz drgawki.
Ciężko ustalić jedną konkretną przyczynę farmakomanii. Jest to kombinacja wielu czynników. Można jednak określić pewne faktory, prowadzące do rozwinięcia się tego uzależnienia. Lekomania najczęściej występuje u osób dorosłych, zmagających się z depresją, zaburzeniami lękowymi czy objawami psychotycznymi. Zdarza się, że to także uzależnienie towarzyszące nadużyciom alkoholu oraz narkotyków. Przeważnie ma ono jednak związek z łatwą dostępnością leków, a także dużą ich popularyzacją, m.in. dzięki wielu spotom reklamowym.
Skutki uzależnienia od leków nasennych
Lekozależność prowadzi do wielu ciężkich powikłań. Najczęściej występujące z nich to:
– senność lub bezsenność,
– nasilenie problemów psychicznych (depresja, psychoza),
– nadciśnienie tętnicze,
– zaburzenia pamięci,
– apatia,
– otępienie,
– niewydolność oddechowa,
– słaba koordynacja ruchowa,
– uszkodzenie organów ciała,
– zaburzenia umysłowe,
– wiotczenie mięśni.
Detoks od leków nasennych
Jak leczyć uzależnienie od leków nasennych? Proces rozpoczyna się detoksykacją. To sposób leczenia polegający na nagłym odstawieniu danej substancji psychoaktywnej w połączeniu z odpowiednią terapią psychologiczną. Skorzystanie z pomocy profesjonalistów w tej dziedzinie wpłynie na szybsze przekonanie się pacjenta o tym, że narkotyk nie musi odgrywać najważniejszej roli w jego życiu. Odtrucie stabilizuje środowisko wewnętrzne narządów, a także przywraca właściwe funkcjonowanie organizmu. Po prawidłowym detoksie można zaobserwować polepszenia się kondycji zdrowotnej, ale również samopoczucia. Drugą możliwą opcją jest detoks domowy, którego uzależniony podejmuje się samodzielnie we własnym otoczeniu. Jednak efekty mogą nie być korzystne w przypadku głębokiej lekomanii. Warto w takiej sytuacji poddać się leczeniu w specjalistycznym ośrodku, jakim jest np. Kryształowy Płomyk.
Dalszy proces leczenia
Po zakończeniu detoksykacji należy rozpocząć terapię odwykową. W jej skład wchodzą zajęcia indywidualne oraz/lub grupowe, a także psychoedukacja. Mogą odbywać się zarówno w ośrodku zamkniętym (stacjonarnie), jak i ambulatoryjnie. Leczenie lekomanii to proces trudny i czasochłonny. Warto więc wybrać w tym celu odpowiednią placówkę, w której uzależniony poczuje się na tyle bezpiecznie i pewnie, że będzie chciał kontynuować odwyk. Kryształowy Płomyk to miejsce dbające o dyskrecję, lekarze są oddani swojej pracy, a zapewnione warunki noclegów nie odstają niczym od hotelowych standardów.
Wiedząc już, jak wyjść z uzależnienia od leków nasennych z pomocą profesjonalistów, musisz pamiętać o tym, aby przede wszystkim spróbować do niego nie dopuścić. Walka z lekomanią ma trudny, pełen wyrzeczeń przebieg. Jest chorobą nawracającą, dlatego zmaganie się z nią trwa całe życie. Widzisz niepokojące znaki wśród swoich bliskich lub samemu walczysz z uzależnieniem? Nie czekaj, zgłoś się po pomoc. Możesz uratować cenne życie.