Alkoholizm to choroba, której nie można całkowicie wyleczyć. Osoba uzależniona do końca życia musi zmagać się z silną pokusą i pracować nad sobą. Aby jednak zwiększyć swoje szanse na powrót do życia sprzed alkoholu, można rozpocząć leczenie. Ile trwa odwyk alkoholowy i kiedy zauważysz rezultaty terapii? Wyjaśniamy w poniższym artykule!
Jak przebiega odwyk alkoholowy?
Pierwszym etapem leczenia każdego uzależnienia jest detoks. W przypadku zaawansowanych stadiów choroby alkoholowej bardzo ważne jest to, by był on przeprowadzany pod opieką personelu medycznego — po odstawieniu alkoholu mogą pojawiać się niebezpieczne objawy — nudności, zaburzenia ciśnienia i rytmu serca czy stany lękowe.
Następnie chory podejmuje leczenie w trybie ambulatoryjnym lub decyduje się na odwyk w zamkniętym ośrodku. Pierwsza opcja umożliwia kontynuowanie dotychczasowego życia rodzinnego i zawodowego – Pacjent bierze udział w sesjach grupowych i indywidualnych spotkaniach z terapeutą, podczas których zyskuje niezbędne wsparcie i stara się zrozumieć swój problem. Poznaje również metody radzenia sobie z problemami bez sięgania po alkohol.
Podejmując leczenie w zamkniętym ośrodku, chory może liczyć na kompleksową pomoc – oprócz spotkań z innymi uzależnionymi oraz terapeutami, zyskuje przestrzeń na pracę nad sobą. W spokojnych, pięknych lokalizacjach może skupić się na swoim leceniu z dala od pokus. Może również uczęszczać na liczne warsztaty, które pomogą mu lepiej poznać siebie i odkryć nowe pasje.
Po odbyciu właściwej części odwyku w ośrodku leczenia uzależnień terapia nie dobiega końca – jest kontynuowana w trybie ambulatoryjnym. Chory powinien regularnie kontaktować się z terapeutą i nadal uczestniczyć w sesjach grupowych. W ten sposób zwiększy swoje szanse na utrzymanie trzeźwości.
Ile trwa odwyk alkoholowy?
Niezależnie od formy leczenia, odwyk trwa do końca życia chorego – każda okazja do spożycia alkoholu będzie dla niego wyzwaniem. To, po jakim czasie widoczne będą realne efekty, wynika jednak ze sposobu leczenia, motywacji chorego oraz stopnia uzależnienia. W przypadku leczenia ambulatoryjnego, na rezultaty trzeba poczekać od 6 miesięcy do nawet roku. Odwyk z zamkniętym ośrodku będzie przebiegał znacznie szybciej. Intensywne leczenie połączone z opuszczeniem środowiska sprzyjającego piciu alkoholu mogą sprawić, że wyraźna poprawa stanu Pacjenta będzie widoczna już po kilku tygodniach.
Bardzo ważne jest jednak to, by pierwsze sukcesy nie wpłynęły negatywnie na proces wychodzenia z uzależnienia. Chory, nawet jeśli czuje się znacznie lepiej, powinien stosować się do zaleceń terapeutów i kontynuować leczenie po opuszczeniu ośrodka. Co więcej, niezbędne będą samodyscyplina i wsparcie najbliższego otoczenia, które pomogą wytrwać w trzeźwości i zapobiegać nawrotom.
Co zrobić, by odwyk jak najszybciej przyniósł realne efekty?
To, ile trwa odwyk, który przyniesie realne efekty, zależy od wielu czynników. Najważniejsza jest motywacja osoby uzależnionej – jeżeli chory chce zmienić swoje życie, bierze aktywny udział w spotkaniach grupowych i słucha zaleceń terapeuty, efekty będą widoczne szybciej.
Bardzo dużą pomocą będzie również odseparowanie się od dotychczasowego środowiska. Szczególnie istotne jest nieutrzymywanie kontaktu z osobami, z którymi spożywało się alkohol i które mogą zachęcać do sięgnięcia po kieliszek. Aby uniknąć pokus, warto wybrać ośrodek leczenia uzależnień ulokowany w malowniczej okolicy. Pacjent może tam liczyć na całodobową opiekę doświadczonego personelu oraz liczne aktywności, które pomogą mu odwrócić myśli od nałogu.
Zawalcz o siebie i zdecyduj się na odwyk!
Chociaż trudno jednoznacznie określić, ile trwa odwyk alkoholowy, warto rozpocząć go jak najszybciej. Dzięki podjęciu zdecydowanych kroków pierwsze realne efekty leczenia mogą być widoczne już po kilku tygodniach terapii w ośrodku. Chęć wyleczenia, determinacja i zrozumienie ze strony otoczenia pozwolą szybko poczynić tam postępy. Jeżeli Ty lub ktoś z Twoich bliskich zmagacie się z uzależnieniem, nie czekajcie i zawalczcie o powrót do życia sprzed choroby!
Jeśli potrzebujesz pomocy w tej walce, zapraszamy do kontaktu!