Uzależnienia nie można całkowicie wyleczyć. Walka z nałogiem trwa przez całe życie, a unikanie spożywania alkoholu wymaga determinacji. Jak radzić sobie z pokusami, które mogą prowadzić do nawrotu choroby? W poniższym tekście znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci utrzymać trzeźwość.
Utrzymanie trzeźwości – najważniejsze zasady
Zapobieganie nawrotom jest jednym z najtrudniejszych wyzwań, z jakimi musi mierzyć się osoba walcząca z alkoholizmem. W przypadku terapii w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień, w czasie pobytu pacjent nie jest narażony na pokusy. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja podczas kolejnych etapów leczenia. Powrót do dotychczasowego środowiska i konieczność radzenia sobie z trudną codziennością sprawiają, że chory ma ochotę sięgać po kieliszek. Jak zapobiegać nawrotom i utrzymać trzeźwość?
Unikanie okazji do picia alkoholu
Początkowo warto unikać wszelkich okazji, podczas których z łatwością możesz zyskać dostęp do alkoholu. Nawet pozornie niewinny toast może być wstępem do kolejnego ciągu alkoholowego. Jeśli w Twoim otoczeniu znajdują się osoby, które nie rozumieją Twojej odmowy, konieczne może być ograniczenie kontaktu z nimi. Z czasem zachowywanie trzeźwości podczas przyjęć i spotkań towarzyskich będzie coraz łatwiejsze.
Dbanie o siebie
Aby zapobiegać pojawianiu się pokusy sięgnięcia po alkohol, zadbaj o równowagę w swoim życiu. Nie przeciążaj się nadmiarem obowiązków i dbaj o swoje samopoczucie. Wysypiaj się, dobrze się odżywiaj i znajdź czas na przyjemności. Dzięki temu łatwiej będzie Ci poczuć wewnętrzny spokój bez alkoholu.
Kontynuowanie leczenia
Po opuszczeniu ośrodka leczenia uzależnień nie przerywaj terapii. Regularne spotkania z grupą wsparcia i indywidualne sesje z terapeutą pomogą Ci radzić sobie z pokusami i trudnościami. Będą również dodatkową motywacją do wytrwania w trzeźwości.
Co zrobić, gdy czujesz pokusę powrotu do nałogu?
Nawet najskuteczniejsza terapia nie zagwarantuje Ci całkowitego wyeliminowania pokus. W trudnych momentach możesz czuć bardzo silną potrzebę powrotu do nałogu. Mogą pojawiać się myśli usprawiedliwiające tę chęć — poczucie, że jeden kieliszek nie nie pozbawi Cię kontroli nad sytuacją. Często są to złudzenia, a ta jedna decyzja może spowodować nawrót nałogu. W takich chwilach pomyśl o swoim leczeniu. Przypomnij sobie, ile wyrzeczeń Cię ono kosztowało i jak wpłynęło na Twoje życie. Czy chcesz, aby to wszystko poszło na marne? Jeżeli podjąłeś decyzję o leczeniu, to prawdopodobnie zrobiłeś to także ze względu na najbliższych. Nie narażaj ich zatem na kolejne rozczarowania i cierpienia.
Podczas leczenia razem z terapeutą znalazłeś źródło swojego problemu z alkoholem. Zwykle nałóg jest skutkiem nieradzenia sobie ze stresem, samotności, braku akceptacji ze strony otoczenia czy niskiej samooceny. Jeżeli czujesz, że przepracowany podczas odwyku lęk ponownie przejmuje kontrolę nad Twoim życiem, nie wstydź się prosić o pomoc. Umów się na wizytę u swojego terapeuty i opowiedz mu o swoich wątpliwościach. Stosuj także jego zalecenia, które pomogą Ci odzyskać równowagę emocjonalną bez sięgania po alkohol. Może to być medytacja, sport czy inna pasja, która odwróci Twoje myśli od chęci powrotu do nałogu.
Walcz o swoje zdrowie i zachowaj trzeźwość!
Próbując zachować trzeźwość, niejednokrotnie napotkasz trudności na swojej drodze. Nie poddawaj się jednak i walcz o swoje życie bez nałogu. Determinacja, wsparcie otoczenia i pomoc ze strony specjalistów ułatwią Ci wytrwanie w postanowieniach. Nie bój się prosić o pomoc i wygrywaj z uzależnieniem każdego dnia.