Życie z alkoholikiem ma destrukcyjny wpływ na całą rodzinę, ponieważ powoduje to destabilizację, mniejsze poczucie bezpieczeństwa, większą agresją oraz problemy finansowe. Niesie to także ryzyko depresji i innych zaburzeń psychicznych. Dlatego tak ważne jest dążenie do rozpoczęcia leczenia przez uzależnioną osobę. Nie można jej zmusić do tego, ale szczera rozmowa sprawi, że dostrzeże negatywny wpływ alkoholu na życie rodzinne. Jak zatem rozmawiać z alkoholikiem o uzależnieniach, aby skłoniło to do leczenia?
Jak przygotować się do rozmowy z alkoholikiem?
Osoby uzależnione od alkoholu mają skłonność do manipulacji, dlatego ważne jest to, żebyś poznał mechanizm tego działania. Wtedy dużo łatwiej będziesz mógł się obronić przed tym zachowaniem już podczas rozmowy. Na samym początku alkoholik z pewnością będzie zaprzeczał i wypierał swoje przywiązanie do napojów wysokoprocentowych. Później przejdzie do usprawiedliwiania się i zacznie obwiniać otoczenie – rodzinę, znajomych, sytuację finansową lub zawodową.
Osoba z chorobą alkoholową z pewnością będzie chciała przekonać Cię o tym, że podjęcie leczenia sprawi, że otoczenie dowie się o tym problemie. Natomiast to skończy się zwolnieniem z pracy, plotkami oraz odsunięciem się rodziny. Musisz być przygotowany lub przygotowana na takie manipulacje, wykazać się silną wolną i przejść do kolejnych etapów rozmowy.
Jak rozmawiać z alkoholikiem o uzależnieniu?
Zachowaj spokój
Krzyki, frustracja i oskarżenia nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Choć z pewnością życie z alkoholikiem doprowadza Cię do rozpaczy, to jednak podczas rozmowy z alkoholikiem ważny jest spokój i opanowanie. W takiej sytuacji szantaż emocjonalny lub próba pozbycia wszystkich swoich negatywnych emocji może pogorszyć sytuację, a przede wszystkim nie ułatwi prowadzenia rozmowy.
Pamiętaj o tym, że alkohol wprowadza w stan agresji i rozdrażnienia. Dlatego spokojny ton w połączeniu z empatią to jedyna skuteczna droga komunikacji.
Doprowadź do konfrontacji w stanie trzeźwości
Zaawansowane stadium alkoholizmu sprawia, że trudno jest znaleźć moment, gdy druga osoba jest trzeźwa. Jednak tylko rozmowa w takim stanie ma jakikolwiek sens. Szczególnie gdy chcesz poruszyć temat podjęcia leczenia.
Stan trzeźwości jest niezbędny ze względu na większe szanse na zapamiętanie tematu rozmowy, a także mniejsze rozdrażnienie drugiej osoby.
Pod wpływem alkoholu uzależniona osoba może potraktować propozycję rodziny jak próbę ubezwłasnowolnienia, a to może spowodować wybuch agresji lub problemy z dojściem do porozumienia.
Kieruj się faktami
Przypuszczenia to nie jest najlepszy ton podczas rozmowy z alkoholikiem. Wtedy potrzebne są fakty, bo to one mają znacznie większą moc przekonywania. Dlatego odwołuj się do konkretnych wydarzeń, dialogów czy sytuacji. Właśnie takie zdania mogą być dużo skuteczniejsze, gdy próbujesz namówić drugą osobę do rozpoczęcia leczenia.
Choć alkoholik może pamiętać niektóre wydarzenia w zupełnie inny sposób, to ważne jest to, żebyś przedstawił także swoją perspektywę. Bazuj wówczas na rzeczywistych zdarzeniach oraz sytuacjach, które miały dla Ciebie duże znaczenie.
Dokładnie zaplanuj rozmowę
Dyskusje z alkoholikiem zazwyczaj mają określony cel, dlatego dokładnie zastanów się nad nim. W końcu pozwala to na pozostanie przy najważniejszym temacie, czyli na próbie namówienia do leczenia. Szczególnie ważne jest zaplanowanie rozmowy, jeśli wcześniejsze próby nie przynosiły oczekiwanych rezultatów. Dobrze się do tego przygotuj, a gdy nadejdzie czas przedstaw różne możliwości leczenia, zapewnij o swojej pomocy i wsparciu ze strony bliskich osób. Powiedz też, dlaczego tak ważne jest to, żeby druga osoba podjęła leczenie.
Rozmawiaj o emocjach i uczuciach
Kontakt z uzależnioną osobą, a przede wszystkim próba namówienia do leczenia jest możliwa tylko wtedy, gdy w spokojny sposób będziesz mówić o swoich emocjach. Podziel się też odczuciami pozostałych członków rodziny. Podkreśl, jak ważne dla Ciebie, dzieci, rodzeństwa czy rodziców będzie, to gdy osoba z chorobą alkoholową rozpocznie leczenie. Jednocześnie zachowaj ostrożność, bo zbyt duża odpowiedzialność, którą zostanie obarczony alkoholik, może być przytłaczająca.
Wysłuchaj chorą osobę
Jeśli chcesz wiedzieć, jak prozmawiać z alkoholikiem o uzależnieniach, to musisz pamiętać o tym, że tego typu dyskusja jest trudna dla obu stron. Skoro miałeś bądź miałaś okazję na podzielenie się swoimi emocjami, to teraz przyszedł czas na wysłuchanie drugiej osoby. Choć z pewnością nie będzie to dla Ciebie łatwe ze względu na próby usprawiedliwiania się, ale bez tego kroku trudno Ci będzie osiągnąć porozumienie.
Zwróć uwagę na to, że brak możliwości wypowiedzenia się sprawia, że alkoholik zaczyna się frustrować i zamykać, a to powoduje jeszcze częstsze sięganie po napoje wysokoprocentowe. Dlatego pozwól drugiej osobie wyrazić swoją opinię, przedstawić argumenty i wziąć udział w tej dyskusji. Taka postawa z pewnością przyniesie znacznie więcej korzyści.