Strona główna » Co się stanie, gdy przestaniesz pić alkohol?

Co się stanie, gdy przestaniesz pić alkohol?

Co się stanie, gdy przestaniesz pić alkohol?

skutki odstawienia alkoholu

Już blisko 800 tys. Polaków przyznaje się do nadużywania alkoholu. Spożywanie nadmiernych ilości trunków prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji zdrowotnych, które mogą dotyczyć pracy wątroby, bezsenności, szybszego starzenia się skóry czy amnezji alkoholowej. Dlatego znacznie zdrowszy jest stan abstynencji, co potwierdzają liczne badania. Poznaj zalety odstawienia alkoholu i przekonaj się, jak dobrze może funkcjonować Twój organizm bez wysokoprocentowych napojów.

Jak reaguje organizm po odstawieniu alkoholu?

Regularne spożywanie alkoholu może prowadzić do uzależnienia, ponieważ etanol nie jest obojętny dla organizmu. Dostrzegasz u siebie ten problem? W takim razie powinieneś udać się na terapię uzależnienia. Przekonać Cię mogą do tego zalety odstawienia alkoholu, choć początkowo możesz borykać się z nieprzyjemnymi objawami odstawiennymi. Jednak w dalszej perspektywie przekonasz się, jak bardzo może poprawić się Twój stan zdrowia.

Objawy odstawienia alkoholu przez uzależnioną osobę

W pierwszych dniach odstawienia alkoholu możesz borykać się z następującymi objawami abstynencyjnymi:

  • bóle brzucha i mdłości,
  • podwyższone ciśnienie tętnicze,
  • tachykardia,
  • drgawki i drżenie rąk,
  • bóle i zawroty głowy,
  • zaniki pamięci,
  • problemy z koncentracją,
  • majaczenie alkoholowe,
  • omamy, halucynacje i urojenia.

Po ok. 2 tygodniach od momentu odstawienia alkoholu możesz dostrzec też inne objawy m.in. spadek energii, stany depresyjne i apatię, bezsenność, agresję, osłabienie metabolizmu.

Jakie są zalety odstawienia alkoholu?

Nawet niewielkie ilości alkoholu nie są bezpieczne dla organizmu, więc gdy przestaniesz pić trunki, szybko dostrzeżesz zalety tego stanu. Zauważysz je już po kilku dniach abstynencji. Poznaj najczęstsze korzyści odstawienia alkoholu!

Poprawa jakości snu

Specjaliści podkreślają, że odstawienie alkoholu sprawia, że sen jest bardziej jakościowy i wydajny. Dzięki temu organizm może się zrelaksować, a Ty nie odczuwasz wielu dokuczliwych dolegliwości np. bólu głowy. Masz też więcej energii na cały dzień. Zwróć również uwagę na to, że produktywny sen ma duże znaczenie zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego, ponieważ sprawia, że poczujesz się bardziej odprężony i nie będziesz mieć wahań nastroju.

Lepsza kondycja skóry

Alkohol ma bardzo negatywny wpływ na jakość cery. Sprawia, że twarzy jest ziemista, bardziej wysuszona, a do tego narażona na pojawienie się niedoskonałości. Widoczne są także przebarwienia i zaczerwienienia. Po zaprzestaniu picia alkoholu szybko zauważysz, że skóra jest bardziej nawilżona, promienna, sprężysta i odmłodzona. Z pewnością poprawi to także Twoją pewność siebie i wpłynie pozytywnie na poczucie własnej wartości.

Spadek masy ciała

Czysty alkohol tak samo, jak trunki w postaci drinków są wysokokaloryczne, co może wpływać na przyrost masy ciała. Dlatego korzyści odstawienia alkoholu dotyczą również wagi, która może znacznie się obniżyć. W końcu pozbędziesz się ze swojej codziennej diety pustych kalorii i substancji, które nie mają żadnych wartości odżywczych. Szybko przekonasz się, że ograniczenie, a najlepiej całkowite zaprzestanie picia napojów wysokoprocentowych pozwoli Ci schudnąć nawet 3-4 kilogramy.

Poprawa pamięci i koncentracji

Picie alkoholu bardzo często powoduje rozkojarzenie czy problemy z pamięcią – niekiedy dochodzi też do amnezji alkoholowej. Skutkiem spożywania napojów wysokoprocentowych jest również tzw. urwany film. Abstynencja pozwoli Ci poradzić sobie z tym problemem, dzięki czemu zyskasz kontrolę nad swoim zachowaniem, a do tego zaczniesz działać dużo efektywniej i szybciej. Z pewnością dostrzeżesz u siebie także większą kreatywność oraz napływ wielu pomysłów, które nie pojawiały się przez stan upojenia i negatywny wpływ alkoholu na pracę mózgu.

Poprawa nastroju

Pod wpływem alkoholu może zmieniać się zachowanie człowieka – niektórzy zaczynają agresywnie reagować, inni są przygnębieni, apatyczni lub pozbawieni zahamowań. Może to prowadzić do łamania zasad społecznych, a przede wszystkim do karalnych czynów np. kradzieży, pobić itp. Właśnie z tego powodu zalety odstawienia alkoholu dotyczą również ustabilizowania emocji i poprawy ogólnego nastroju.

Zaprzestanie picia alkoholu sprawi również, że ograniczysz ryzyko pojawienia się zmian w układzie nerwowym oraz pogorszenia nastroju bez wyraźnego powodu. W ten sposób masz znacznie większą kontrolę nas swoich zachowaniem i stanem emocjonalnym.

Pozytywny wpływ na kondycję organizmu

Nadmierne spożywanie alkoholu ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie, ale odstawienie tych substancji sprawia, że już nawet po 30 dniach poprawisz kondycję swojego organizmu. Dotyczy to np. ograniczenia ryzyka pojawienia się problemów z układem krążenia i ograniczenia problemów w funkcjonowaniu mózgu. Zalety odstawienia alkoholu odnoszą się również do:

  • lepszej pracy wątroby – ograniczenia ryzyka stłuszczenia i marskości,
  • poprawa trawienia i metabolizmu,
  • zwiększony poziom odporności na infekcje,
  • obniżenie poziomu glukozy we krwi,
  • obniżenie ciśnienia tętniczego i złego cholesterolu.

WSZYSTKIE WPISY

Szukasz więcej informacji na temat leczenia uzależnień?

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat najskuteczniejszych metod leczenia uzależnień dostępnych obecnie w naszym ośrodku leczenia uzależnień Kryształowy Płomyk prosimy o kontakt z naszym biurem lub skorzystanie z formularza kontaktowego.