Nadmierne spożywanie alkoholu wywołuje wiele negatywnych skutków, które dotykają sfery fizycznej i psychicznej. Jednym z przykładów jest schizofrenia alkoholowa – polega na nieprawidłowym postrzeganiem rzeczywistości. Dotyczy zarówno zaburzeń myślenia, jak i urojeń czy omamów. Przekonaj się, czym dokładnie jest schizofrenia alkoholowa i jak można ją wyleczyć.
Co to jest schizofrenia alkoholowa?
Schizofrenia alkoholowa lub inaczej psychoza alkoholowa to zaburzenie psychotyczne, które jest spowodowane spożywaniem nadmiernych ilości alkoholu. Pod wpływem oddziaływania napojów wysokoprocentowych na układ nerwowy dochodzi to nieprawidłowej oceny rzeczywistości. Do tego stanu może dojść nie tylko podczas spożywania alkoholu, ale również na skutek jego odstawienia.
Można wyróżnić kilka rodzajów psychozy alkoholowej:
- psychoza Korsakowa – ten stan wiąże się z problemami z pamięcią, a także z orientacją w czasoprzestrzeni;
- majaczenie alkoholowe – to ostra psychoza, która jest też znana jako biała gorączka;
- halucynoza alkoholowa – objawy tego stanu przypominają schizofrenię;
- paranoja alkoholowa – to m.in. zespół Otella, wyróżnia się pojawieniem manii prześladowczej oraz urojeń.
Jakie są przyczyny schizofrenii alkoholowej?
Nadal nie są znane dokładne przyczyny schizofrenii alkoholowej. Jednak naukowcy są zgodni, z tym że ma to związek z serotoniną, dopaminą, a także z pozostałymi neuroprzekaźnikami, które są zakłócane na skutek przyjmowania alkoholu.
Regularne spożywanie alkoholu sprawia, że w organizmie utrzymywany jest wysoki poziom toksycznych substancji. W konsekwencji prowadzi to do uszkodzenia narządów, niedoborów czy zmian w receptorach dopaminowych. Dochodzi też do wzrostu centralnej aktywności dopaminergicznej, co prowadzi do pojawienia się halucynacji u osób, które są uzależnione od alkoholu.
W niektórych przypadkach przyczyn schizofrenii alkoholowej należy upatrywać w nieprawidłowościach aminokwasowych. Skutkuje to zwiększeniem aktywności dopaminy, a to prowadzi do występowania halucynacji.
Czym objawia się schizofrenia alkoholowa?
Psychoza alkoholowa może wiązać się z występowaniem szeregu objawów. Najczęściej występują urojenia oraz halucynacje. Sporym problemem staje się utrzymywanie kontaktów międzyludzkich oraz branie udziału w codziennych obowiązkach.
Przekonaj się, czym jeszcze objawia się schizofrenia alkoholowa, są to m.in.:
- omamy słuchowe – często wiążą się z tym, że chory słyszy wulgarne i obraźliwe treści;
- omamy wzrokowe – przyczyną tych problemów są zaburzenia w prawidłowym działaniu układu nerwowego;
- urojenia – przede wszystkim mowa tu o urojeniach prześladowczych;
- paranoje – bardzo często dotyczą niewierności współmałżonka lub partnera;
- omamy czuciowe na całej powierzchni ciała;
- zaburzenia orientacji allopsychicznej – odnoszą się do problemów ze świadomością miejsca, czasu, przestrzeni czy nawet pory roku;
- zaburzenia orientacji autopsychicznej – dotyczy to kłopotów z określeniem podstawowych parametrów tożsamości np. swojego imienia czy nazwiska;
- zaburzenia snu;
- zaburzenia pamięci – to forma demencji alkoholowej, dotyczy zaniku pamięci krótkotrwałej, co prowadzi do wypełniania jej wymyślonymi historiami;
- problemy z pamięcią i koncentracją;
- niepokój oraz lęk, co może powodować ataki agresji bądź autoagresji;
- nadpobudliwość;
- podwyższona temperatura ciała, potliwość oraz drżenie ciała;
- depresja i obniżenie nastroju.
Jak długo trwa schizofrenia alkoholowa?
Długość trwania psychozy alkoholowej wymaga rozróżnienia dwóch etapów tego zaburzenia. Pierwszy z nich to ostra schizofrenia alkoholowa, która zazwyczaj trwa kilka dni. Przeważnie farmakoterapia lub inny sposób leczenia powoduje ograniczenie, a nawet całkowite zlikwidowanie objawów.
Podczas nawrotu schizofrenii alkoholowej spowodowanej dalszym spożywaniem alkoholu znów może dojść do zaburzenia równowagi psychicznej. Wtedy mówimy już o drugim etapie, czyli o przewlekłej psychozie alkoholowej. Zazwyczaj trwa dłuższy czas, ale trudno jest jednoznacznie określić, ile dokładnie będzie wynosić. W tym przypadku może dojść do nieodwracalnych zmian w funkcjonowaniu mózgu.
Jak wygląda leczenie psychozy alkoholowej?
Zazwyczaj schizofrenia alkoholowa wymaga przynajmniej tymczasowej hospitalizacji, gdzie oceniany jest stan pacjenta – przede wszystkim parametry życiowe oraz drożność dróg oddechowych. Specjaliści sprawdzają również, czy występują również inne przyczyny psychozy np. nieprawidłowości elektrolitowe. Dlatego podstawą podczas diagnozy są badania np. tomografia komputerowa mózgu, badanie moczu i krwi.
W większości przypadków podstawą leczenia schizofrenii alkoholowej jest farmakoterapia z wykorzystaniem następujących substancji:
- benzodiazepiny (BZA) – tłumi stany lękowe, uspokaja i ułatwia zasypianie;
- środki przeciwpsychotyczne, czyli tzw. neuroleptyki – działają na ośrodkowy układ nerwowy.
Niezbędnym elementem leczenia jest też nawodnienie organizmu, a także uzupełnienie niedoboru witamin i elektrolitów. Następnie pacjent powinien rozpocząć terapię leczenia uzależnienia od alkoholu, aby w przyszłości nie pojawiły się kolejne ataki psychozy.