Dlaczego czujemy się zagubieni w związku bez miłości?

Dlaczego czujemy się zagubieni w związku bez miłości?

związek bez miłości

Dla wielu osób związek jest nierozerwalnym elementem życia i tylko on daje im poczucie bezpieczeństwa, stabilności oraz szczęścia. Tego typu błędne rozumowanie sprawia, że często mężczyznom lub kobietom bardziej zależy na tym, aby znaleźć kogoś, z kim stworzą związek, zamiast poszukać kogoś, dzięki komu poczują całe spektrum pozytywnych emocji, a w tym oczywiście miłość. Tkwienie w związku bez tego najważniejszego w naszym życiu uczucia ma wiele negatywnych konsekwencji. Zatem dlaczego tak naprawdę decydujemy się na związek bez miłości?

Dlaczego tkwimy w związkach bez miłości?

Psychologowie zgodnie twierdzą, że kluczem do udanego związku jest miłość. Bez niej prędzej, czy później zaczynamy odczuwać negatywne emocje, zagubienie, samotność czy nawet borykamy się ze stanem depresyjnym i tęsknotą za szczerym uczuciem. Dlaczego zatem mimo tej wiedzy nadal tak wiele osób decyduje się na życie w związku pozbawionym miłości? Oto kilka najczęściej przytaczanych powodów:

Przyzwyczajenie i długi staż

Bardzo często decydujemy się na tkwienie w związku, w którym miłość już dawno wygasła z przyzwyczajenia i wygody. Wiele lat wspólnego życia, a często też małżeństwa sprawiają, że rozstanie wydaje się zbyt kłopotliwe i trudne. Rutyna oraz strach przed nieznanym sprawiają, że skazujemy się na życie w związku, w którym ten przysłowiowy ogień dawno już zgasł.

Dzieci

Kolejnym częstym powodem życia w związku bez miłości są oczywiście dzieci. Obawa przed skrzywdzeniem dziecka sprawia, że wybieramy ich dobro, zamiast swojego. Jednak w rzeczywistości to pozory, gdyż wszystko to odbija się na negatywnej atmosferze w domu. Przez to też dzieci czują ciągłe napięcie między rodzicami, któremu zazwyczaj towarzyszą też kłótnie. Niejednokrotnie próba ochronienia dzieci przed rozwodem przynosi odwrotne i jeszcze gorsze skutki.

Wspólny kredyt

Poza tym wiele osób od lat podkreśla, że nic nie łączy tak silną więzią, jak wspólne zobowiązanie, np. kredyt hipoteczny. Finanse mają silną moc, która sprawia, że często decydujemy się na pozostanie w związku bez perspektyw i uczuć.

Kobiety, które nie pracują niejednokrotnie, nie chcą odejść od partnera czy męża właśnie z powodu finansów. Zamiast tego wolą zignorować swoje emocje i mieć stały dostęp do pieniędzy, które zarobi partner.

Potrzeba intymności i bliskości

Szczególnie osoby, które przez długi czas były samotne, częściej są w stanie związać się z kimś z powodu chęci nawiązywania z kimś bliższej relacji intymnej. Takie związki czy małżeństwa nie są trwałe, gdyż jedynym powodem, dla którego taka para zdecydowała się związać, są potrzeby seksualne. Jednak to kwestia czasu, aż relacja osłabnie jeszcze bardziej, gdyż prędzej czy później partner lub partnerka przestaną być już tak atrakcyjni. Jeśli do tego czasu nie pojawią się żadne głębsze uczucia, to związek zapewne nie przetrwa.

Zawód miłosny w przeszłości

Efektem wchodzenia w związek bez miłości mogą być również negatywne wspomnienia w przeszłości. Jeśli dawne związki kończyły się zawsze negatywnie. A jeśli do tego wśród nich były też takie, w których pojawiała się miłość, to wiele osób nie chce po raz kolejny przechodzić przez cierpienie związane z rozstaniem. Dlatego też wolą porzucić marzenie o szczęśliwym związku, w którym na pierwszym planie jest dozgonna miłość. Takie osoby rezygnują z angażowania się w bliskie relacje i wolą związać się z partnerem lub partnerką, który zapewni im wsparcie, stabilność i kontakt intymny. Miłość spychana jest na dalszy plan, a w jej miejsce pojawia się chłodna kalkulacja oraz rozsądek.

Obawa przed samotnością

Nadal wiele osób ma problem z tym, aby radzić sobie z samotnością. Przeraża ich odpowiadanie za siebie i decydowanie o wszystkich kluczowych sprawach. Dlatego też, aby uniknąć tego wszystkiego, wolą poszukać partnera, który z jednej strony będzie dla nich wsparciem, ale też pomocą w samodzielności.

Dla wielu osób również samotne wieczory są czymś tak przerażającym, że stają się nawet motywacją do tkwienia w związku bez miłości. Nawet i w takich, o charakterze toksycznym.

Oczywiście problem tkwi również w tym, jeśli tylko jedna ze stron nie odwzajemnia tego uczucia i okłamuje drugą osobę. Tego typu kłamstwo sprawia, że związek prędzej czy później przeżyje kryzys i dojdzie do rozstania.

Jak wpływa na nas tkwienie w związku bez miłości?

Brak miłości sprawia, że czujemy się zagubieni i często sami nie wiemy, czego w danej chwili pragniemy. Związek bez miłości nie wywołuje pozytywnych emocji. Nawet jeśli z pozoru lub na samym początku wydaje się, że tę pustkę może wypełnić seks lub pieniądze. Prędzej czy później okaże się, że czegoś brakuje. Wtedy odezwą się takie emocje, jak samotność, brak zrozumienia, smutek i zagubienie.

Brak miłości w związku oddziałuje nie tylko na partnerów, ale też na dzieci. Zatem przez brak rozwodu czy świadome wzięcie ślubu z rozsądku możemy negatywnie wpłynąć na własne dzieci. Zmieniamy im sposób postrzegania związków, rodziny oraz relacji międzyludzkich. Do tego odbieramy im poczucie stabilności i bezpieczeństwa.

WSZYSTKIE WPISY

Szukasz więcej informacji na temat leczenia uzależnień?

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat najskuteczniejszych metod leczenia uzależnień dostępnych obecnie w naszym ośrodku leczenia uzależnień Kryształowy Płomyk prosimy o kontakt z naszym biurem lub skorzystanie z formularza kontaktowego.

Call Now Button