Narkotyki a zdrowie psychiczne

Narkotyki a zdrowie psychiczne

wpływ narkotyków na psychikę

Przyjmowanie narkotyków wpływa negatywnie na cały organizm i stopniowo go wyniszcza. Oddziałuje również na zdrowie psychiczne. Niejednokrotnie staje się przyczyną poważnych problemów, które pozostają z pacjentem przez długi czas po zrezygnowaniu ze szkodliwych substancji. Jakie dokładnie mogą być skutki zażywania narkotyków? Poniżej opisujemy najczęstsze konsekwencje nałogu dla psychiki osoby uzależnionej.

Jak narkotyki wpływają na psychikę?

W zależności od typu przyjmowanych narkotyków, do organizmu dostarczane są inne szkodliwe substancje. W każdym przypadku wpływają one negatywnie na pracę mózgu. Zaburzają funkcjonowanie jego 3 głównych ośrodków: kory mózgowej, pnia mózgu i układu limbicznego. Po spożyciu narkotyków zwiększa się również stężenie dopaminy w części mózgu odpowiedzialnej za odczuwanie przyjemności. Powoduje to szybkie uzależnienie się organizmu od tego stanu. W jaki sposób objawia się negatywne działanie narkotyków na psychikę?

Niekontrolowana potrzeba zażycia narkotyków

W przypadku uzależnienia od narkotyków charakterystycznym objawem jest ciągła potrzeba zażywania konkretnej substancji. Jest ona tak silna, że chory nie potrafi bez nich funkcjonować – ich zdobyciu podporządkowuje wszystkie inne aspekty swojego życia. Zaniedbuje tym samym swoją rodzinę i pracę oraz popada w problemy finansowe. Gdy to pragnienie nie zostaje zaspokojone, mogą pojawić się napady agresji.

Narkotyki a zdrowie psychiczne

Stany lękowe, myśli samobójcze i rozwój depresji

Charakterystycznym symptomem są również skrajne wahania nastroju. Początkowo substancje psychoaktywne powodują nagłe pobudzenie do działania i euforię. Często pod ich wpływem podejmowane są ryzykowne decyzje. Gdy narkotyk przestaje działać, osoba uzależniona odczuwa znaczne pogorszenie samopoczucia. W skrajnych przypadkach mogą pojawiać się także myśli samobójcze. Jest to spowodowane bardzo silną stymulacją organizmu i wyrzutem neuroprzekaźników. Zmniejszenie ich ilości prowadzi do nagłego spadku ciśnienia i tętna, co wiąże się z brakiem energii i chęci do działania.

W przypadku osób, które już przed sięgnięciem po substancje psychoaktywne zmagały się z problemami psychicznymi, nałóg może doprowadzić do depresji lub nasilić jej objawy. Często wszystkim tym dolegliwościom towarzyszy również bezsenność.

Psychoza narkotykowa

Jednym z najpoważniejszych problemów osób uzależnionych od narkotyków jest psychoza. Najczęściej towarzyszy ona przyjmowaniu środków takich jak amfetamina i metamfetamina. Pojawiają się wówczas urojenia, halucynacje, myśli prześladowcze, niezrozumiałe dla innych osób paranoje i nadmierna podejrzliwość. W takim stanie chory zachowuje się agresywnie i stanowi zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla otoczenia. 

Wpływ narkotyków na psychikę młodzieży

Narkotyki w szczególny sposób rujnują zdrowie psychiczne młodzieży. Palenie przez nich marihuany znacznie podnosi ryzyko pojawienia się zaburzeń o typie ADHD oraz zaburzeń osobowości. Młodzi ludzie sięgający po narkotyki w przyszłości są bardziej narażeni na zachorowanie na depresję. Nawet okazjonalne zażywanie substancji psychoaktywnych powoduje problemy z koncentracją, obniżenie poziomu motywacji czy nagłe zmiany zachowania.

Zadbaj o swoje zdrowie i podejmij terapię

Im wcześniej podejmiesz działania i zrezygnujesz z zażywania narkotyków, tym mniejsze szkody wyrządzą w Twoim organizmie. Jeśli Ty lub ktoś z Twojego otoczenia zmagacie się z nałogiem, zareaguj. Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się poważnych problemów w trakcie detoksu, skorzystaj z profesjonalnych usług naszego ośrodka terapii uzależnień. Tam pod okiem specjalistów zostanie przeprowadzone leczenie dostosowane do potrzeb.

WSZYSTKIE WPISY

Szukasz więcej informacji na temat leczenia uzależnień?

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat najskuteczniejszych metod leczenia uzależnień dostępnych obecnie w naszym ośrodku leczenia uzależnień Kryształowy Płomyk prosimy o kontakt z naszym biurem lub skorzystanie z formularza kontaktowego.

Call Now Button