Problem z nadużywaniem alkoholu znacznie pogarsza jakość życia osoby uzależnionej oraz członków jej rodziny. Najskuteczniejszym sposobem na powrót do zdrowia jest podjęcie leczenia na odwyku. Wiele osób obawia się jednak jego przebiegu. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat długości trwania terapii oraz codzienności podczas wychodzenia z nałogu.
Codzienność w trakcie odwyku alkoholowego
Pierwszym etapem odwyku jest detoks. Jest to fizycznie najtrudniejszy moment leczenia. Organizm, przyzwyczajony do obecności alkoholu, może gwałtownie zareagować na jego brak. U chorych w zaawansowanych fazach alkoholizmu pojawiają się wówczas dolegliwości, takie jak nudności, wymioty czy stany lękowe. W skrajnych przypadkach mogą występować zaburzenia ciśnienia i rytmu serca oraz halucynacje. W zależności od sytuacji niedogodności mogą utrzymywać się od kilku dni do miesiąca.
Codzienność osoby uzależnionej od alkoholu podczas odwyku różni się w zależności od tego, jaki tryb leczenia wybierze. Chory, który nie chce całkowicie rezygnować ze swojego dotychczasowego życia, może zdecydować się na terapię w trybie ambulatoryjnym. Jest to rozwiązanie dla osób we wczesnym stadium alkoholizmu. Tryb ambulatoryjny pozwala na realizowanie obowiązków zawodowych i przebywanie razem z rodziną podczas odwyku. Stałym elementem życia codziennego stają się jednak indywidualne spotkania z terapeutą oraz sesje grupowe. Rozwiązanie to wymaga jednak bardzo dużej motywacji do wyjścia z nałogu oraz asertywności. Brak drastycznej zmiany środowiska niejednokrotnie nie pozwala choremu na całkowite zerwanie z dawnymi przyzwyczajeniami.
Najczęściej wybierane są odwyki zamknięte, przeprowadzane w specjalnych ośrodkach. Dla chorych, którzy obawiają się o swoją silną wolę oraz dla osób w zaawansowanych stadiach uzależnienie jest to często jedyna szansa na powrót do normalności. Odwyk w zamkniętym ośrodku jest jednak ogromną rewolucją w codzienności uzależnionego oraz całej jego rodziny. Konieczne jest całkowite przeorganizowanie życie – porzucenie alkoholu staje się jedynym obowiązkiem i celem leczonego. Zostaje odcięty od swojego środowiska i możliwości spożywania alkoholu. Zwykle ośrodki specjalizujące się w zamkniętej terapii są zakładane w malowniczych lokalizacjach, aby zapewnić choremu jak największy komfort podczas pobytu.
Ile trwa odwyk alkoholowy?
Trudno jednoznacznie stwierdzić, ile trwa odwyk alkoholowy – jest to kwestia indywidualna. Na długość terapii wpływają przede wszystkim chęci osoby uzależnionej, jej motywacja oraz wsparcie najbliższego otoczenia. Nigdy nie jest to jednak krótki proces. Aby zauważyć efekty, zazwyczaj niezbędne jest 6-12 miesięcy terapii w trybie ambulatoryjnym lub kilka tygodni spędzonych w ośrodku zamkniętym. Plan odwyku oraz jego orientacyjna długość są zwykle określane już na etapie diagnostyki. Po zakończeniu podstawowej terapii warto nadal korzystać ze wsparcia specjalistów podczas indywidualnych i grupowych spotkań.
Odwyk osoby uzależnionej nigdy się nie kończy – leczenie alkoholizmu trwa całe życie i nie jest łatwe. Nawet po udanej terapii, nałóg może powrócić. Z tego powodu niezbędna jest samodyscyplina oraz zrozumienie ze strony najbliższych.
Podejmij odwyk uzależniony i wróć do normalności
Chociaż leczenie uzależnienia od alkoholu jest długotrwałe i zazwyczaj powoduje wiele niedogodności, jest niezbędne, aby wrócić do zdrowia. Jeżeli zauważyłeś u siebie lub u bliskich objawy problemów z nadużywaniem alkoholu, nie czekaj – zareaguj. Im wcześniej zostanie wdrożona terapia, tym szybciej możliwy będzie powrót do normalności.