Narkomania i alkoholizm to dwa najczęściej występujące uzależnienia wśród polskiego społeczeństwa. Obawiasz się, że jeden z domowników wpadł w sidła jednego z tych nałogów? Bądź czujny, gdyż uzależnione osoby potrafią czasem nawet latami ukrywać swój problem, aż nałóg przejmie całkowicie kontrolę nad ich życiem.
Najważniejsze będzie to, aby szybko zareagować i zachęcić uzależnionego od narkotyków lub alkoholu do rozpoczęcia terapii uzależnień. Przekonaj się już teraz, jakie kroki należy podjąć, aby możliwe stało się wyjście z nałogu.
5 kroków do terapii uzależnień
Akceptacja – tak, jestem uzależniony
Żadna terapia uzależnień nie będzie mogła się odbyć, a przede wszystkim nie pomoże w uwolnieniu się z sideł nałogu, jeśli nie dojdzie do akceptacji choroby. Uzależniony musi uświadomić sobie, że faktycznie ma problem, który negatywnie wpływa na jego zdrowie i życia, a także na funkcjonowanie wszystkich domowników.
Akceptacja to zrozumienie problemu, a nie uznanie, że problem alkoholowy czy związany z zażywaniem narkotyków jest czymś normalnym. Kluczowe jest zrozumienie także tego, że nałóg jest chorobą, która wymaga leczenia.
Jak rozpoznać, czy nadużywanie alkoholu to już problem?
- Kontroluj wydatki na alkohol.
- Jak picie alkoholu wpływa na życie rodziny? Czy przez to pogorszył się stan domowego budżetu rodziny oraz relacje rodzinne?
- Czy wyjścia ze znajomymi i imprezy rodzinne odbywają się jedynie w towarzystwie alkoholu?
- Czy brak alkoholu wpływa na pogorszenie się nastroju, a nawet wywołuje nerwowość czy agresję?
Poszukiwanie wsparcia
Kiedy uzależniony zrozumie swój problem i zaakceptuje swoją chorobę, ważne jest poszukanie pomocy najpierw w najbliższym otoczeniu. Najważniejsze jest to, aby nie bagatelizować problemu i obaw alkoholików. Bardzo ważne staje się to, aby właśnie na tym etapie przekonać chorego do tego, jak ważna jest terapia uzależnień. Wsparcie rodziny i bliskich osób w otoczeniu może znacznie ułatwić proces wychodzenia z nałogu. Uzależniona osoba, która widzi, że ma wokół siebie osoby, pragnące pomóc mu w walce z uzależnieniem, czuje znacznie większą motywację do rozpoczęcia leczenia.
Postawienie diagnozy
Kolejnym ważnym etapem jest udanie się do specjalisty – psychologa, a najlepiej terapeuty specjalizującego się w leczeniu alkoholizmu. Gdzie można znaleźć takich specjalistów? W szpitalach, klinikach, w ośrodkach leczenia uzależnień, a czasem także w specjalistycznych przychodniach związanych ze zdrowiem psychicznym. Istnieje możliwość zapisania się na wizytę w ramach NFZ lub też prywatnie. Która opcja będzie lepsza? To zależy. Jeśli wizyta w ramach NFZ może odbyć się w ciągu maksymalnie kilku dni, a renoma specjalisty spełni oczekiwania uzależnionego, to bezpłatna wizyta będzie wystarczająca. Jednak często trzeba przygotować się na dłuższe oczekiwanie na dobrego specjalistę, dlatego chorzy nie chcą czekać i decydują się na prywatną wizytę. Dzięki temu nie musisz czekać, aż nałóg jeszcze bardziej się rozwinie, tylko zaczniesz szybsze leczenie.
Jak będzie wyglądała wizyta? Na pierwszej wizycie najważniejszym punktem będzie wywiad z pacjentem. Po rozmowie specjalista będzie w stanie ocenić kondycję psychiczną oraz fizyczną uzależnionego, a także fazę uzależnienia oraz dotrzeć do przyczyn problemu. Dla uzależnionego to również moment, kiedy po raz pierwszy usłyszy diagnozę. Podczas wizyty specjalista proponuje indywidualnie dopasowaną formę leczenia narkomanii lub alkoholizmu. Zazwyczaj do wyboru są następujące formy leczenia – terapia uzależnień w zamkniętym ośrodku, terapia indywidualna lub grupowa, czy też uczestnictwo w grupach wsparcia.
Detoks i zmiana nawyków
Diagnoza postawiona, a nawet forma leczenia została już wybrana – czy to oznacza, że można już rozpocząć leczenie? Niezupełnie. Wcześniej konieczne jest zaprzestanie picia alkoholu i przeprowadzenie detoksu. Najlepiej, aby detoks został przeprowadzony w profesjonalnej placówce, aby chory mógł pozostać przez cały ten proces pod okiem lekarzy, którzy będą monitorowali jego stan zdrowia oraz w razie potrzeby podadzą środki farmakologiczne, zmniejszające silne objawy zespołu abstynencyjnego.
Pozwoli to oczyścić organizm z narkotyków lub alkoholu. Dopiero wtedy będzie możliwe rozpoczęcie właściwego leczenia, którego efektem ma być trwałe wyjście z nałogu.
Zapisanie się na terapię uzależnień
Dopiero po tym, jak osoba uzależniona przejdzie przez wyżej wymienione etapy, będzie mogła rozpocząć się faktyczna terapia uzależnień. Najlepiej, aby została ona indywidualnie dopasowana do każdego pacjenta. Podczas terapii uzależniony zyska wiedzę na temat swojego nałogu, pozna sposoby radzenia sobie z pokusą powrotu do picia lub zażywania narkotyków, a także zyska wsparcie psychologiczne, lekarskie, a nawet prawne. Najlepiej, aby terapia uzależnień odbywała się w zamkniętym ośrodku, gdyż pozwoli to na moment oderwać się od otoczenia, które może zwiększać ryzyko powrotu do nałogu. Ośrodek usytuowany w spokojnej okolicy zapewni też ciszę, większą anonimowość i komfort, który ułatwi walkę z uzależnieniem.