W przypadku uzależnień bardzo ważne jest szybkie podjęcie działania – w ten sposób nałóg nie zawładnie życiem, nie rozbije rodziny ani nie zniszczy kariery. Jakie wczesne objawy alkoholizmu u Ciebie lub osób z Twojego otoczenia powinny Cię zaniepokoić? Poniżej przedstawiamy najczęstsze symptomy, które mogą świadczyć o wczesnym stadium uzależnienia.
Podejrzewasz alkoholizm u bliskiej osoby? – Zwróć uwagę na te objawy
Wczesne objawy alkoholizmu bardzo często są bagatelizowane. Subtelne zmiany w zachowaniu bliskich osób zwykle nie budzą niepokoju, chociaż mogą sugerować początki poważnego problemu. Co powinno Cię zaalarmować?
Zaniedbywanie obowiązków
Gdy nałóg odgrywa coraz większą rolę, inne sprawy są odsuwane na dalszy plan. Osoba, która do tej pory była wzorowym partnerem, rodzicem czy pracownikiem może coraz częściej zaniedbywać podstawowe obowiązki. Zapominanie o nich lub wykonywanie niedbale może wynikać z tego, że jego myślami rządzi już alkohol – całą energię pochłania potrzeba sięgnięcia po kieliszek. Takim zachowaniom może towarzyszyć również apatia, rozkojarzenie czy nawet agresja. Szczególne rozdrażnienie będzie w tym wypadku powodowało sugerowanie pojawienia się problemu – osoba we wczesnym stadium uzależnienia będzie mu zaprzeczała.
Zmiana zachowania podczas spotkań towarzyskich
Przyjęcie urodzinowe czy swobodne wyjście w gronie znajomych to często doskonała okazja do spożycia alkoholu bez wzbudzania podejrzeń otoczenia. Z tego powodu nawet osoba, która do tej pory nie przepadała za taką formą spędzania czasu, zmagając się z rozwijającym uzależnieniem, będzie inicjowała spotkania. Z kolei, gdy spotka się we większym gronie, będzie zachęcać wszystkich do kolejnego drinka czy piwa. Odmowa może wywoływać gwałtowne reakcje. Co więcej, osoba uzależniona, która do tej pory była raczej spokojna, po alkoholu może zmienić się w duszę towarzystwa i odwrotnie – ze wspaniałego nastroju popaść w melancholię.
Obawiasz się, że tracisz kontrolę? Te wczesne objawy alkoholizmu powinny Cię zaniepokoić
Przyznanie się przed samym sobą, że tracisz kontrolę, jest szczególnie trudne. Jednak jeśli zauważysz u siebie wczesne objawy alkoholizmu, możesz uchronić się przed całkowitym zniewoleniem przez nałóg. Alarmująca powinna być przede wszystkim silna potrzeba sięgnięcia po alkohol. Jeżeli czujesz, że nie potrafisz nad nią zapanować, szybko podejmij działanie, aby w porę rozpocząć walkę z nałogiem.
Sygnałem ostrzegawczym powinno być również picie alkoholu w ukryciu i w samotności. Jeżeli wstydzisz się tego i nie chcesz, by domownicy odkryli Twoje działania, wypierasz się problemu, ale jednocześnie nie potrafisz poradzić sobie z pokusą i wstydem, warto poprosić o pomoc. Temu wszystkiemu mogą towarzyszyć Twoje kłamstwa, wymówki i intensywne szukanie okazji do napicia się piwa, wina czy wódki bez wzbudzania podejrzeń. Może nagle częściej wychodzisz do klubu i pubu z przyjaciółmi? Znalazłeś nowych znajomych, którzy często zapraszają Cię na drinka? A może ukryłeś kilka butelek alkoholu w domu i sięgasz po nie, gdy nikt nie widzi? Każde z tych zachowań może świadczyć o rozwoju nałogu.
Nawet jeśli wydaje Ci się, że w każdej chwili możesz przestać pić, może być już za późno, by samodzielnie zmierzyć się z nałogiem. Chociaż zaprzeczanie i wypieranie problemu to również wczesne objawy alkoholizmu, możesz zawalczyć o swoje zdrowie i podjąć leczenie, zanim uzależnienie się rozwinie. Nie lekceważ zatem nawet subtelnych symptomów i zgłoś się po pomoc.
Nie czekaj, aż alkohol przejmie kontrolę – poszukaj pomocy!
Gdy zauważysz wczesne objawy alkoholizmu u siebie lub u bliskich, jak najszybciej podejmij działania! Jeżeli problem dotyczy Ciebie, porozmawiaj z rodziną i najbliższymi przyjaciółmi – wspólnie poszukajcie wsparcia. W przypadku zaobserwowania objawów uzależnienia u innych osób nie oceniaj ich. Pokaż im, że mogą na Ciebie liczyć – razem na pewno znajdziecie rozwiązanie problemu – terapię lub odwyk.
W przypadku wczesnego stadium uzależnienia, zanim choroba w pełni się rozwinie, powrót do normalności będzie znacznie łatwiejszy.
Jeśli potrzebujesz pomocy, zapraszamy do kontaktu z naszym Ośrodkiem Kryształowy Płomyk!