Jaki jest koszt detoksu narkotykowego?

Jaki jest koszt detoksu narkotykowego?

Detoks jest niezbędny, aby uzależniony był w stanie podjąć świadomą decyzję o leczeniu. Cały ten proces pomaga pozbyć się z organizmu zażywanej substancji psychoaktywnej. Nie jest to przyjemne, lecz konieczne, by chociaż po części uwolnić się od wpływu, jaki ma nad osobą uzależnioną narkotyk. Ile kosztuje detoks i czy jest on refundowany przez NFZ? Odpowiedzi na te i inne pytania poniżej.

Detoks narkotykowy – czym jest?

Detoks narkotykowy, zwany również detoksykacją, to proces, który pomaga usunąć narkotyki z organizmu, aby uzależniony był gotowy do leczenia. Większość ludzi, którzy próbują rzucić narkotyki lub alkohol na własną rękę, wraca do nałogu po kilku dniach. Detoks narkotykowy w profesjonalnym ośrodku pomaga uporać się z głodem narkotykowym i objawami odstawienia. Objawy odstawienia mogą utrudnić utrzymanie trzeźwości we wczesnych dniach powrotu do zdrowia. Oprócz opieki lekarskiej i psychologicznej, chory może liczyć na podanie leków, które złagodzą bolesne objawy.

Detoks a odwyk – różnice

W Polsce zwykło się używać pojęć detoks i odwyk wymiennie, jednak to różne pojęcia i powinniśmy umieć stosować je zgodnie z definicją. Detoks to ściśle fizyczne oczyszczenie organizmu z substancji psychoaktywnej. Oczyszcza się wówczas krew, wątroba, a następnie nerki, aż do momentu, w którym narkotyk całkowicie opuści organizm, a uzależniony będzie „czysty”, Co z odwykiem? W tym przypadku chodzi o psychiczne uwolnienie się spod wpływu narkotyku.

Co ma wpływ na koszt detoksu narkotykowego?

Zgłoszenie się na detoks do prywatnego ośrodka terapeutycznego wiąże się z kosztami. Każda placówka samodzielnie ustala ostateczną cenę, która często jest ustalana indywidualnie po wstępnych konsultacji. Co ma wpływ na cenę detoksu? Oto kilka czynników:

  • Faza uzależnienia – im późniejsza, tym dłuższej będzie trwać detoks.
  • Rodzaj substancji, która była przyjmowana przez uzależnionego – ma to wpływ na objawy, jak i długość detoksykacji (warto pamiętać, że w przypadku uzależnienia od opioidów, objawy detoksykacji występują nawet po I fazie detoksu, która trwa około 10 dni; II faza trwa kilka miesięcy, podczas których uzależniony będzie zmagał się z pewnymi dolegliwościami, jak rozszerzone źrenice czy chociażby podwyższone ciśnienie.
  • Stan pacjenta – ma wpływ na leki, które będą musiały zostać mu podane, by złagodzić nieprzyjemne, a czasem nawet zagrażające życiu objawy. Pacjentom podaje się leki przeciwbólowe i nasenne, gdyż podczas odwyku można mieć poważne problemy z zasypianiem. W przypadku wspomnianych już, silnie uzależniających opioidów, chorym trzeba podać leki, których celem jest zminimalizowane odczuwanego przez pacjenta głodu narkotykowego;
  • Dodatkowe zalecenia lekarzy – uzależnionym, których organizm został wyniszczony przez zażywane narkotyki, podaje się, np. elektrolity, które przyśpieszają proces detoksykacji, ale i mają na celu odżywienie organizmu.

Są to ogólne czynniki, które wpływają na koszt detoksu. Warto pamiętać, że cena zależy również od samego ośrodka i jego lokalizacji. Zależy również od zatrudnionych tam specjalistów – często im lepsi, tym wyższa cena. Na wielkość rachunku wpływ ma też wygląd samej placówki oraz dodatkowe atrakcje, jeśli takie są. Ośrodki często inwestują w piłkarzyki, książki, gry, by móc odwrócić uwagę pacjentów od głodu narkotykowego.

Kto powinien skorzystać z profesjonalnego detoksu narkotykowego?

Detoks można zrobić w domu pod opieką bliskiej osoby. Jednak upilnowanie osoby na głodzie jest  niezmiernie trudne, dlatego warto skorzystać z oferty profesjonalnego ośrodka. Są jednak osoby, które nie powinny decydować się na odwyk w domowych warunkach. Kto należy do tych osób? Są to:

  • Ci, którzy przeszli już niejeden detoks i podczas ich trwania wystąpiły u nich niepokojące objawy, takie jak próby samobójcze, stany psychotyczne, drgawki bądź też zaburzenia świadomości.
  • Osoby, którzy cierpią na choroby, takie jak niewydolność nerek, cukrzyca, zaburzenia psychiczne, choroby układu krążenia.

Lekarze nie zalecają samodzielnego odstawiania narkotyków w powyższych przypadkach, gdyż zmniejszone stężenie substancji psychoaktywnej we krwi może prowadzić do nagłego zaostrzenia objawów choroby. Pacjent powinien być więc pod stałą opieką medyczną, by w porę mogli zareagować, podać leki, które niejednokrotnie ratują zdrowie i życie.

Jaki jest ostateczny koszt detoksu?

Odpowiedź na to pytanie brzmi – to zależy. Większość klinik, ośrodków terapii, w których przeprowadza się detoks, dysponuje stroną internetową i zazwyczaj pojawia się tam cennik usług. W niektórych przypadkach trzeba jednak zadzwonić bezpośrednio do placówki lub umówić się na konsultację. Tam po krótkiej rozmowie ustala się najlepszą dla danej osoby opcję, a potem podaje jej koszt.

Najkrótszy pobyt w celu detoksykacji organizmu, jaki oferują tego typu ośrodki, trwa 5 dni i zazwyczaj jest to koszt od 1500 do 2500 złotych. W przypadku 2-tygodniowego pobytu trzeba liczyć się z kwotą około kilku tysięcy złotych. Więcej zapłacimy za luksusowe ośrodki czy te w przyjaznej, ale odosobnionej lokalizacji, np. w Bieszczadach.

WSZYSTKIE WPISY

Szukasz więcej informacji na temat leczenia uzależnień?

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat najskuteczniejszych metod leczenia uzależnień dostępnych obecnie w naszym ośrodku leczenia uzależnień Kryształowy Płomyk prosimy o kontakt z naszym biurem lub skorzystanie z formularza kontaktowego.

Call Now Button