Mąż alkoholik, jak postępować, gdzie po pomoc

Mąż alkoholik, jak postępować, gdzie po pomoc

Mąż alkoholik, jak postępować, gdzie po pomoc

Alkoholizm to nie tylko uzależnienie. To również choroba, której konsekwencje dotykają także najbliższe osoby z otoczenia alkoholika. Najtrudniej jest odnaleźć się w takiej sytuacji kobiecie, której mąż alkoholik rujnuje życie swoje i całej ich rodziny. Jeśli masz ten problem, zobacz, jak powinnaś postępować – odejść, zostać, namawiać go na leczenie, czy pozostać obojętną? Zobacz, która z tych postaw będzie najzdrowsza dla Waszej rodziny. Dowiedz się również, gdzie możesz szukać pomocy.

Mąż alkoholik – jak powinna postępować żona alkoholika?

Alkoholizm głowy rodziny to dla większości kobiet powód do wstydu. Dlatego wszelkimi możliwymi sposobami starają się tuszować prawdę o swoim życiu i uzależnieniu swojego partnera. Inne kobiety odchodzą i liczą, że tym sposobem spowodują, że ich mąż alkoholik przestanie pić. Są i takie, które wyrzucają swoich uzależnionych partnerów z domu, sugerując jednocześnie, że jeśli tylko przestaną pić, mogą wrócić do rodziny. Niestety żadna z opisanych postaw nie jest właściwa. Rozwiązania te prowadzą jedynie do pogłębienia problemu, ale go w żaden sposób nie rozwiązują. Zatem jak powinnaś prawidłowo postąpić, jako żona alkoholika?

Po pierwsze – porozmawiać z mężem.

Po drugie – zrozumieć, że alkoholizm jest również i Twoim problemem.

Po trzecie – skorzystać z fachowej pomocy, ponieważ samodzielna walka często skazana jest na niepowodzenie.

Jak rozmawiać z mężem alkoholikiem?

Zanim rozpoczniesz rozmowę, poczekaj, aż Twój partner wytrzeźwieje. Rozmowa z osobą nie do końca świadomą co się z nią dzieje, będzie tylko stratą czasu. Od czego zacząć taką rozmowę i jak ją przeprowadzić?

  • Odsuń na bok emocje. Krzykiem niczego nie wskórasz, a jedynie zaognisz sytuację.
  • Nie wywołuj też w nim poczucia winy. Postaraj się wyjaśnić, że to, co robi, odbija się niekorzystnie na: rodzinie, relacjach i bliskości. Wyjaśnij, że nie czujesz się przy nim bezpieczna. Zapytaj, czy wie, co możecie zrobić, aby Wasze życie wróciło do normy.
  • Poznaj motywację Twojego partnera. Zapytaj wprost, co powoduje, że pije w sposób niekontrolowany.
  • Zasugeruj wsparcie osób doświadczonych w niesieniu pomocy rodzinie dotkniętej alkoholizmem.
  • Nigdy nie wymuszaj na alkoholiku obietnicy poprawy. Dlaczego? Ze względu na niską skuteczność tej metody. Twój mąż alkoholik musi zrozumieć, że jest chory i musi się leczyć. Wymuszanie obietnic zaprzestania picia, stanie się dla niego jedynie pretekstem do poszukiwania sposobów na to, by Cię oszukać.

Jak ubezwłasnowolnić alkoholika?

Jeśli rozmowa niewiele zmieniła, a sytuacja w domu staje się nie do zniesienia, możesz sięgnąć po bardziej radykalne rozwiązania, jak na przykład ubezwłasnowolnienie alkoholika. Na czym polega to działanie i kiedy się najlepiej sprawdzi?

Ubezwłasnowolnienie alkoholika to ostateczność. Stosuje się ten manewr wtedy, gdy:

  • osoba uzależniona przestaje panować nad sobą;
  • alkoholik stanowi poważne zagrożenie dla siebie i innych, znajdując się pod wpływem alkoholu;
  • w rodzinie są małe dzieci będące świadkami lub – co gorsza – ofiarami ataków alkoholika.

Ubezwłasnowolnienie jest możliwe na podstawie wydania wyroku sądowego. Wiążę się ono ze skierowaniem osoby uzależnionej na przymusowe leczenie bądź poddanie jej zabiegowi wszycia esperalu.

Czym jest współuzależnienie?

Gdy Twój partner jest uzależniony od alkoholu, Ty także ponosisz tego konsekwencje. W psychologii stan ten określany jest jako współuzależnienie. Co to takiego? Jest to zbiór zachowań i reakcji, którym przyświeca jeden cel – ukryć przed innymi fakt, że alkoholizm dotyczy jej rodziny.

Objawy współuzależnieniu u żony alkoholika

Jak rozpoznać, czy weszłaś w etap współuzależnienia? Sprawdź, czy widzisz u siebie następujące zachowania:

  • obarczasz siebie winą za picie męża;
  • bierzesz na siebie odpowiedzialność za zachowanie i decyzje męża alkoholika;
  • zaczynasz nadmiernie kontrolować swojego partnera;
  • robisz wszystko, aby zatuszować alkoholizm swojego męża i aby nikt z otoczenia nie zorientował się w Waszym problemie.

Gdzie szukać pomocy, gdy mąż jest alkoholikiem?

Gdy Twój mąż jest alkoholikiem, musisz sobie uświadomić jedno – pomocy potrzebujecie oboje. Dlatego warto byś w pierwszej kolejności poszukała pomocy wśród rodziny lub najbliższych przyjaciół. Rozmowa z nimi może również uświadomić Tobie samej, że i Ty wymagasz wsparcia. Jeśli czujesz i widzisz, że rozmowa to za mało, udaj się po fachowe wsparcie. Pomoc znajdziesz w:

  • Stowarzyszeniu Anonimowych Alkoholików;
  • gabinecie terapeutycznym;
  • ośrodkach leczenia uzależnień;
  • możesz też dzwonić na infolinię dla osób uzależnionych i ich rodzin.

Słowem podsumowania – mąż alkoholik to nie tylko problem, ale i swego rodzaju wyzwanie dla całej rodziny. Ważne jest, aby nie ignorować tego faktu i nie uzależniać swojego poczucia szczęścia i bezpieczeństwa od jego lepszego czy gorszego samopoczucia. Jeśli nie do końca wiesz, jak postępować, to koniecznie udaj się po profesjonalną pomoc. Pamiętaj, że masz do czynienia z chorobą – podstępną i groźną, ale możliwą do wyleczenia.

WSZYSTKIE WPISY

Szukasz więcej informacji na temat leczenia uzależnień?

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat najskuteczniejszych metod leczenia uzależnień dostępnych obecnie w naszym ośrodku leczenia uzależnień Kryształowy Płomyk prosimy o kontakt z naszym biurem lub skorzystanie z formularza kontaktowego.

Call Now Button