Wczesne oznaki alkoholizmu, na które warto zwrócić uwagę

Wczesne oznaki alkoholizmu, na które warto zwrócić uwagę

alkoholizm czym się objawia

Nałóg nie atakuje nagle – stopniowo przejmuje kontrolę nad życiem osoby uzależnionej. Początkowe objawy często pozostają niedostrzeżone zarówno przez pacjenta, jak i przez jego otoczenie. Na co zwrócić uwagę, by wykryć uzależnienie we wczesnym stadium i odpowiednio zareagować? Sprawdź, co powinno Cię zaniepokoić!

Najczęstsze oznaki alkoholizmu, które możesz zauważyć u siebie

Gdy alkohol zaczyna odgrywać zbyt dużą rolę w Twoim życiu, możesz zauważyć subtelne zmiany w swoim codziennym funkcjonowaniu. Jakie symptomy powinny skłonić Cię do refleksji nad stosunkiem do spożywania alkoholu?

Czerpanie przyjemności z picia alkoholu

Początkowo uzależnienie rozwija się niewinnie. We wczesnych stadiach spożywanie alkoholu sprawia przyjemność, a piwo, kieliszek wina czy drink są dla Ciebie najprostszym sposobem na relaks po ciężkim dniu. Z czasem jednak jest Ci coraz trudniej odprężyć się bez sięgania po alkohol.

Zwiększenie tolerancji alkoholu

W przypadku osób uzależnionych z czasem do osiągnięcia pożądanego efektu potrzebne są większe dawki alkoholu. Organizm coraz lepiej go toleruje, a co za tym idzie, jest odporniejszy na jego działanie. Wraz z rozwojem choroby możesz zatem dostrzec, że podczas spotkania towarzyskiego pijesz więcej kieliszków wódki czy piw, by wprowadzić się w dobry humor.

Spożywanie alkoholu w samotności i w ukryciu

Znakiem, że alkohol przejmuje nad Tobą kontrolę, jest również spożywanie go w samotności. Prawdopodobnie wywołuje to u Ciebie wstyd, dlatego pijesz w ukryciu.
Niekontrolowana potrzeba spożycia alkoholu

Charakterystycznym symptomem każdego uzależnienia jest silna potrzeba dostarczenia organizmowi konkretnego bodźca. Jeśli zatem nie potrafisz zapanować nad chęcią spożycia alkoholu, jest to bardzo poważny sygnał nałogu, który powinien skłonić Cię do działania.

Początkowe symptomy choroby alkoholowej u bliskich

Osoba uzależniona może nieświadomie pogrążać się w nałogu i myśleć, że w pełni kontroluje sytuację. Niejednokrotnie pierwsze oznaki choroby alkoholowej są zauważane przez najbliższe otoczenie – rodzinę i przyjaciół. Co powinno zwrócić Twoją uwagę?

Inicjowanie okazji do spożycia alkoholu

Osoba, która ma problem z alkoholem, często sama stwarza okazje do jego spożywania. W wielu przypadkach są to ludzie, którzy do tej pory nie wykazywali tego typu inicjatyw. Wczesnym objawem nałogu może być także okazywanie niechęci lub wręcz agresji wobec uczestników spotkania, którzy odmawiają toastu.

Zmiany w zachowaniu po spożyciu alkoholu

Alkohol jest zwykle traktowany jako odskocznia od codziennych problemów. W przypadku osób uzależnionych można zauważyć nagłą zmianę w zachowaniu po jego spożyciu. Introwertyk po kilku drinkach może zatem tryskać humorem i stać się duszą towarzystwa.

Apatia, wycofanie i zaniedbywanie obowiązków

Objawy alkoholizmu można zauważyć także wtedy, gdy osoba uzależniona jest trzeźwa. Nałóg może objawiać się zaniedbywaniem obowiązków zawodowych i rodzinnych. Gdy alkohol przejmuje kontrolę, chory staje się również apatyczny i wycofany, gdy nie może go spożyć.

Negowanie problemu

We wczesnym stadium uzależnienia charakterystyczne jest zaprzeczanie. Chory zapewnia, że utrzymuje kontrolę nad spożywaniem alkoholu i neguje istnienie problemu. Może nawet reagować złością. Warto wówczas jeszcze dokładniej obserwować jego zachowanie.

Zauważyłeś powyższe objawy? Reaguj!

W przypadku leczenia uzależnień bardzo ważna jest szybka reakcja. Im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym większe będą szansę na powrót do zdrowia. Rozpoczęcie leczenia w początkowych stadiach alkoholizmu zapobiegnie rozpadowi życia rodzinnego, zaniedbaniu obowiązków zawodowych czy pogorszeniu się ogólnego stanu zdrowia. Jeżeli zatem zauważysz powyższe objawy u siebie lub bliskiej osoby, skontaktuj się z profesjonalnym ośrodkiem leczenia uzależnień.

WSZYSTKIE WPISY

Szukasz więcej informacji na temat leczenia uzależnień?

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat najskuteczniejszych metod leczenia uzależnień dostępnych obecnie w naszym ośrodku leczenia uzależnień Kryształowy Płomyk prosimy o kontakt z naszym biurem lub skorzystanie z formularza kontaktowego.

Call Now Button