Manipulacje alkoholika

Manipulacje alkoholika

Choroba alkoholowa jest zdradliwa i skomplikowana, dlatego nałogowiec może posuwać się do wielu kłamstw czy manipulacji, aby wymusić pewne zachowania. Zawsze jednak prowadzi to do tego, że uzależniona osoba chce zyskać dostęp do kolejnej dawki substancji odurzającej. Takie manipulacje alkoholika oddziałują na wszystkie osoby z najbliższego otoczenia – rodziców, współmałżonka, partnera czy dzieci. Sprawdź, jak poradzić sobie z tym stanem i jak go rozpoznać.

Dlaczego alkoholik manipuluje uczuciami?

Jedną z typowych cech uzależnienia od alkoholu jest przeświadczenie, że chora osoba może w każdej chwili zrezygnować z picia. Samo myślenie o uzależnieniu wydaje się zbyt surrealistyczne, a przede wszystkim wiązałoby się z tak wieloma przykrymi konsekwencjami – zawodowymi, społecznymi, prywatnymi czy zdrowotnymi. Chore osoby zazwyczaj nie chcą myśleć o takich problemach, wolą je odsuwać na bok. Właśnie wtedy pojawiają się manipulacje alkoholika, które pozwalają odepchnąć od siebie negatywne myśli.

W konsekwencji uzależniona osoba zaczyna coraz częściej kłamać na temat ilości wypitego alkoholu, a także okazji, kiedy do tego doszło. Stosuje też manipulację emocjonalną, która zazwyczaj dotyka najbliższe otoczenie – żonę lub męża, dzieci, rodziców, rodzeństwo czy partnerów. W końcu to właśnie te osoby najszybciej zaczynają dostrzegać problemy z brakiem kontroli podczas picia alkoholu. Jednak ich wysiłki często kończą się niepowodzeniem przez kłamstwa i manipulacje emocjonalne.

Jak rozpoznać manipulację alkoholika?

Osoby żyjące w domu z alkoholikiem na pewno doświadczyły manipulacji. Jak rozpoznać kłamstwa oraz iluzje roztaczane przez chorą osobę? W takiej sytuacji stosuje metody zaprzeczenia i wypierania faktów. Na pewno nie raz słyszysz zdania: „nie jestem żadnym alkoholikiem”, „nie piję codziennie” czy „nie mam problemów z alkoholem”. Gdy poruszasz ten drażliwy temat, to rozmówca chce racjonalizować sięgania po alkohol. Powie, że wypił z okazji imienin przyjaciela, awansu koleżanki, z powodu udanego dnia w pracy czy dobrej oceny dziecka.

Częstym znakiem wskazującym na manipulacje alkoholika jest także obwinianie innych. Lista wymówek stosowanych w takim przypadku może być naprawdę długa. Chora osoba jest też w stanie wymyślić wiele historii i usprawiedliwień, które mają uspokoić nie tylko otoczenie, ale również samego alkoholika. Przez pewien czas te wytłumaczenia są skuteczne i wystarczające, jednak w końcu nie można lekceważyć problemu. Wtedy nawet pozory tracą swoją autentyczność i przestają być na tyle wiarygodne, że otoczenie może jeszcze w nie wierzyć.

Zastanawiasz się, co jeszcze może zrobić osoba z chorobą alkoholową, żeby poczuć się lepiej i zapomnieć o konsekwencjach swojego uzależnienia? Na pewno nie zawaha się przed graniem na uczuciach bliskich osób oraz wykorzystaniem oszustw, które mogą doprowadzić do rozluźnienia relacji rodzinnych i odsunięcia się najbliższego otoczenia.

Jak manipulacje alkoholika wpływają na rodzinę?

Manipulacje ze strony alkoholika mają duży wpływ na całą rodzinę. Szczególnie dzieci są narażone na zmiany, do jakich zachodzi w umyśle. Może rozwinąć się wtedy syndrom DDA, przez co już w dorosłym życiu mogą mieć problem w budowaniu relacji partnerskich i obdarzeniu kogoś zaufaniem. Dorosłe Dzieci Alkoholików borykają się także z brakiem pewności siebie, niskim poczuciem własnej wartości, a do tego są bardziej podatni na uzależnienia.

Kłamstwa, manipulacje oraz długoletnie życie z osobą uzależnioną od alkoholu jest też groźne dla współmałżonka, partnera bądź partnerki. W końcu może dojść do rozwinięcia się współuzależnienia i nasilenia się destrukcyjnych mechanizmów adaptacyjnych. Choć ma to utrzymać równowagę w rodzinie, to jednocześnie prowadzi do znacznego pogorszenia się stanu zdrowia fizycznego i psychicznego u współuzależnionej osoby.

Jak radzić sobie z alkoholikiem, który manipuluje?

Nie wiesz, jak radzić sobie z manipulacjami alkoholika, które stają się dla Ciebie zbyt dużym obciążeniem psychicznym? Najważniejsze jest zrozumienie i zaakceptowanie tego, że druga osoba wcale nie jest mitomanem czy wytrawnym manipulatorem. Po prostu choroba sprawia, że wierzy w to, co Ci mówi. Ma to bezpośredni związek ze zniekształceniem poznawczym, które jest wywołane przez nadużywanie alkoholu.

Pamiętaj, że napoje wysokoprocentowe nie niszczą jedynie organów wewnętrznych, ale wpływają też negatywnie na zachowanie, stan emocjonalny i psychiczny uzależnionej osoby. Nie oznacza jednak, że musisz przyzwyczaić się do nieustannych manipulacji. Zamiast tego postaraj się szczerze porozmawiać z drugą osobą – przedstaw wtedy fakty np. wpływ zachowania uzależnionego na Ciebie, dzieci, przyjaciół itp. Zachęć też do podjęcia terapii, bo to najskuteczniejszy sposób walki z alkoholizmem.

Leczenie psychologiczne i psychoterapeutyczne pozwoli rozwiązać problem z chorobą oraz zmianami psychicznymi, do jakich doszło. Wtedy skończą się też manipulacje alkoholika, który nauczy się szczerości i zrozumie, jak duży wpływ ma alkohol na jego lub jej zachowanie.

 

WSZYSTKIE WPISY

Szukasz więcej informacji na temat leczenia uzależnień?

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat najskuteczniejszych metod leczenia uzależnień dostępnych obecnie w naszym ośrodku leczenia uzależnień Kryształowy Płomyk prosimy o kontakt z naszym biurem lub skorzystanie z formularza kontaktowego.

Call Now Button