Prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu to śmiertelne zagrożenie dla kierowcy, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Jednak policyjne statystyki pokazują, że nadal wiele osób siada za kółkiem w stanie nietrzeźwości. Dlatego prowadzone są kampanie informacyjne i edukacyjne, które mają przestrzec przed jazdą po pijanemu. Czym grozi prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholem i jak długo promile utrzymują się w organizmie?
Kiedy w organizmie nie ma promili?
Zastanawiasz się, czy w Twoim organizmie jest jeszcze alkohol? Zazwyczaj trudno jest określić dokładny czas metabolizmu, bo zależy to od wielu czynników m.in. wieku, płci, wagi, tempa picia, ilości spożytego trunku, zażywanych leków oraz dolegliwości zdrowotnych. Znaczenie ma także to, czy piłeś bądź piłaś na pusty żołądek lub też podczas posiłku. Właśnie z tego powodu samodzielne obliczanie tego, czy w Twoim organizmie są jeszcze promile, może być dość problemowe. W takiej sytuacji przydaje się domowy alkomat, a dzięki temu zyskasz pewność, że doszło już do strawienia alkoholu.
Pamiętaj, że jazda po pijanemu jest niebezpieczna, więc musisz być absolutnie pewny, że doszło do metabolizmu alkoholu, zanim wsiądziesz za kółko.
Przy pomocy alkomatu możesz sprawdzić poziom promili we krwi już ok. 15 min po spożyciu alkoholu. Najwyższe stężenie następuje po ok. 1-1,5 h od wypicia trunku.
Jak sprawdzić, czy w organizmie są jeszcze promile?
Nie masz przy sobie alkomatu? W takim razie możesz w inny sposób sprawdzić, czy w organizmie znajduje się jeszcze alkohol. Ogólnie uznaje się, że alkohol trawi się ze stałą prędkością, wynoszącą ok. 0,2 promile na godzinę. W związku z tym już po 5 godzinach poziom alkoholu we krwi spadnie o 1 promil. Możesz też wyliczyć szacunkowy czas metabolizmu trunku. Wystarczy, że podzielisz ilość spożytego, czystego alkoholu przez wagę ciała pomnożoną przez 60% lub 70%. Wyższy procent dotyczy mężczyzn, a niższy kobiet. Pamiętaj jednak, że te informacje nie zawsze są wiarygodne, dlatego dużo skuteczniejszym sposobem na sprawdzenie ilości promili, jest alkomat lub badanie krwi.
Zwróć uwagę na to, że alkohol można wykryć nie tylko w wydychanym powietrzu, ale również w moczu, a nawet we włosach. To właśnie w cebulkach najdłużej pozostają cząsteczki alkoholu, bo nawet przez 3 miesiące.
Jakie są skutki spożywania alkoholu?
Czy wiesz, że skutki wypicia alkoholu można odczuwać dużo dłużej, niż trwa proces jego metabolizmu? Dlatego, nawet jeśli alkomat lub kalkulator wskazuje na to, że w organizmie nie ma już promili, to warto zwrócić też uwagę na własne samopoczucie.
Skutki, jakie będziesz odczuwać po spożyciu alkoholu, zależą od wielu czynników, m.in. od poziomu wody we krwi. Istotne znaczenie ma również waga, wiek oraz to, czy pijesz podczas posiłku.
Sprawdź, co dzieje się z organizmem pod wpływem alkoholu.
- 0,3 promila – dochodzi do rozproszenia uwagi;
- 0,8 promila – dochodzi do zwiększonej pobudliwości, upośledzenia koordynacji ruchowo-wzrokowej i zwiększonej pewności siebie;
- 1,5 promila – pojawiają się problemy z logicznym myśleniem, agresywnością oraz zaburzeniem równowagi;
- 2 promile – pojawiają się zaburzenia mowy, nadmierna senność, mniejsza kontrola i trudności z poruszaniem się;
- 4-5 promili – pojawia się ryzyko zapadnięcia w śpiączkę oraz zgonu.
Jak złagodzić skutki spożycia alkoholu?
Chcesz ograniczyć skutki, jakie odczuwasz po spożyciu alkoholu? Trudno wskazać jeden, skuteczny sposób na złagodzenie skutków picia trunku. Jednak pomocny może być odpowiedni posiłek, a także nawodnienie organizmu. Niewskazane są za to napoje z kofeiną oraz energetyki. Choć te metody nie wpłyną na trawienie alkoholu, to mogą pomóc pozbyć się skutków upojenia alkoholowego.
Jakie są kary za jazdę po pijanemu?
Policyjne statystyki są bezlitosne i zgodnie z nimi w 2022 roku aż 97 856 kierowców zostało zatrzymanych za jazdę pod wpływem alkoholu. Dane te wskazują na to, że problem rośnie – w 2021 roku tych osób było o 25% mniej.
Zazwyczaj do zatrzymania doszło ze względu na jazdę z nadmierną prędkością, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdy czy nieprawidłowe wyprzedzanie.
Jazda po pijanemu nie tylko jest niebezpieczna, ale może też prowadzić do problemów prawnych. Dokładna kara zależy do tego, ile promili alkoholu masz we krwi. Zgodnie z tym:
- Stan po spożyciu alkoholu obowiązuje od 0,2 do 0,5 promili – w takim przypadku grozi Ci grzywna nie niższa nić 2500 zł bądź areszt na 30 dni, a także zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Otrzymasz również 15 punktów karnych.
- Stan nietrzeźwości obowiązuje powyżej 0,5 promili – grozi Ci grzywna, ograniczenie wolności lub kara więzienia, a także zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do nawet 15 lat. Kara pieniężna może wynieść od 5000 do 60000 zł, otrzymasz też 15 punktów karnych.
Kary za jazdę po pijanemu mogą być jeszcze wyższe, jeśli doprowadzisz do kolizji drogowej lub przekroczenia innych przepisów ruchu drogowego. Dlatego, zamiast narażać się na wysokie kary, to po prostu nie wsiadaj za kółko, gdy w Twoim organizmie mogą być jeszcze promile.