Leczenie alkoholizmu i narkomanii – prywatnie czy NFZ?

Leczenie alkoholizmu i narkomanii – prywatnie czy NFZ?

leczenie prywatnie czy na nfz

Decyzja o rozpoczęciu leczenia uzależnień często jest tą najtrudniejszą i jednocześnie najważniejszą w życiu. Chęć zmiany swojego życia i uwolnienia się z sideł nałogu jest kluczowym etapem. Kolejną ważną decyzją jest wybranie terapeuty lub ośrodka, który pomoże w leczeniu. Do wyboru mamy dziś leczenie narkomanii lub alkoholizmu prywatnie czy na NFZ. Sprawdź, która opcja będzie dla Ciebie lepsza.

Leczenie alkoholizmu i narkomanii na NFZ – wady i zalety

Przyjrzyjmy się, jakie są zalety i wady leczenia narkomanii na NFZ.

Zalety leczenia alkoholizmu na NFZ

Placówki leczenia uzależnień w ramach NFZ są rejestrowane i kontrolowane. Wymagane jest od nich spełnienia licznych kryteriów, np. związanych z przygotowaniem technicznym, zatrudnieniem specjalistów oraz sposobem prowadzenia dokumentacji medycznej. Duże znaczenie odgrywa poziom wykształcenia zatrudnionych osób w ośrodku. Im będzie on wyższy, tym otrzymuje wyższą punktację, a co za tym idzie, usługi takiej osoby są lepiej wyceniane przez NFZ. Dlatego też w ośrodkach na NFZ zazwyczaj większa część personelu to specjaliści psychoterapii uzależnień.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że placówki prywatne nie muszą być rejestrowane jako ośrodki medyczne, jednak wiele z nich i tak decyduje się na to, aby podnieść poziom prestiżu. Warto zatem odbywać leczenie w miejscu, które zostało zarejestrowane jako podmiot medyczny.

Placówki zobowiązane są do przeprowadzenia zarówno terapii indywidualnej, jak i grupowej. Na szczęście coraz częściej opieką terapeutyczną obejmowane są także bliscy, którzy niejednokrotnie są współuzależnieni.

Kto może skorzystać z leczenia uzależnień na NFZ?

Zgodnie z polskim prawem każda osoba uzależniona, która chce rozpocząć leczenie w placówce, powinna otrzymać bezpłatną pomoc. Oznacza to, że nawet osoby, które nie mają ubezpieczenia zdrowotnego, mogą rozpocząć leczenie uzależnień. Ośrodki terapii otrzymują w ramach rekompensaty zwrot kosztów za pacjenta z odpowiedniego Funduszu. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że bezpłatny pobyt w ośrodku i leczenie nie obejmuje dodatkowych usług medycznych. Na przykład osoby bez ubezpieczenia, które wymagają konsultacji ze specjalistami takimi jak np. stomatolog czy ginekolog muszą przygotować się na konieczność zapłaty za wizytę.

Najlepszą opcją będzie posiadanie ubezpieczenia podczas korzystania z leczenia alkoholizmu na NFZ. Wtedy cała terapia w ośrodku odbywa się bezpłatnie.

Warto podkreślić, że w ramach NFZ z leczenia mogą skorzystać nie tylko osoby uzależnione, ale też współuzależnione oraz dzieci alkoholików, które zamieszkują w tym samym gospodarstwie domowym.

Wady leczenia narkomanii na NFZ

To nie jest mit, jednak w przypadku leczenia uzależnień na NFZ należy przygotować się na dłuższe oczekiwanie. Dobrym pomysłem będzie zapisanie się na listę rezerwowych i kontrolowanie telefonu, gdyż może okazać się, że ktoś nie pojawi się w wyznaczonym terminie i miejsce w placówce nagle się zwolni.

Leczenie uzależnień prywatnie – dlaczego warto?

Sprawdźmy teraz, jak to wygląda leczenie uzależnień w prywatnych placówkach.

Leczenie narkomani prywatnie – zalety

Gdy już zdecydujesz się na leczenie alkoholizmu czy narkomanii, to nie ma na co czekać. W przypadku, gdy zdecydujesz się na placówkę prywatną, możesz liczyć na szybsze terminy. W wielu ośrodkach od razu rozpoczniesz leczenie lub w ciągu kilku dniu od momentu, gdy się zapiszesz.

W przypadku ośrodków prywatnych istnieje możliwość skorzystania z bardziej różnorodnych metod leczenia. Oferta jest też bardziej indywidualnie dopasowana do pacjenta w zależności od etapu uzależnienia. Prywatne ośrodki są nastawione typowo na pacjenta i jego problemy.

W takich placówkach zatrudnieni są specjaliści, którzy są w stanie pomóc nie tylko w kwestii samego leczenia uzależnień, ale też w powrocie do codzienności. W ośrodkach bardzo często zatrudniani są również prawnicy, pracownicy socjalni czy lekarze różnych specjalizacji. Wszystko to ma pomóc w trakcie leczenia, a także w poukładaniu wielu spraw w życiu codziennym. Dzięki temu chora osoba będzie znacznie lepiej przygotowana do powrotu, a to może ostatecznie odegrać decydującą rolę w tym, aby pacjent nie wrócił do nałogu.

Bardzo często prywatne placówki ulokowane są w bardziej ustronnych miejscach w pobliżu natury i pięknych krajobrazów. Zatem możesz tam liczyć na znacznie większą anonimowość, spokój i dyskrecję. Poza tym często w programie znajdują się także atrakcje, które mają na moment oderwać myśli od terapii i uzależnienia, np. wycieczki rowerowe, łowienie ryb czy pływanie.

Nie można zapomnieć o tym, że leczenie narkomanii prywatnie sprawia, że w ośrodku zazwyczaj znajduje się mniej osób niż w ośrodku na NFZ. Placówki gromadzą wtedy kilka lub maksymalnie kilkanaście osób.

Leczenia alkoholizmu prywatnie – wady

Niewątpliwą wadą leczenia uzależnień prywatnie są wysokie koszty. Liczne wygody, szybki termin i pomoc najlepszych specjalistów sprawiają, że należy przygotować się na koszt w granicach 7-11 tys. zł.

WSZYSTKIE WPISY

Szukasz więcej informacji na temat leczenia uzależnień?

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat najskuteczniejszych metod leczenia uzależnień dostępnych obecnie w naszym ośrodku leczenia uzależnień Kryształowy Płomyk prosimy o kontakt z naszym biurem lub skorzystanie z formularza kontaktowego.

Call Now Button