Dlaczego narkotyki tak silnie uzależniają?

Dlaczego narkotyki tak silnie uzależniają?

detoks Kraków

Jedną z podstawowych cech narkotyków jest to, że wykazują naprawdę silne właściwości uzależniające powodując uzależnienie od narkotyków. Właśnie dlatego są tak niebezpieczne, a do tego zagrażają Twojemu zdrowiu psychicznemu i fizycznemu. Dowiedz się, z czego to wynika.

W jaki sposób narkotyki uzależniają?

Najważniejszą przyczyną silnego uzależniania od narkotyków jest to, w jaki sposób działają. Przede wszystkim wpływają na układ nerwowy oraz sposób postrzegania rzeczywistości. Choć poszczególne substancje różnią się między sobą sposobem działania i dostarczania do organizmu, to i tak wykazują działanie silnie uzależniające.

Kluczowe znaczenie mają też fazy uzależniania. Choć na samym początku ich przyjmowanie może to mieć jedynie charakter rekreacyjny, to z czasem pojawia się coraz silniejsza potrzeba sięgnięcia po kolejną, mocniejszą dawkę. Niekiedy wiąże się to także z mieszaniem różnych substancji psychoaktywnych.

Ostatecznie narkotyki stają się sposobem na odreagowanie stresu, radzenie sobie z trudnymi emocjami czy problemami w życiu rodzinnym bądź zawodowym. Jeśli doszło do tej fazy uzależnienia, to bardzo trudno jest ukryć uzależnienie od narkotyków. Dostrzegalne są również coraz poważniejsze problemy ze zdrowiem psychicznym i fizycznym.

Regularne przyjmowanie narkotyków to już ostatni etap uzależniania. Wtedy substancje psychoaktywne stanowią najważniejszy element życia, a zdobycie kolejnej dawki pozbawia wszelkich skrupułów. Dlatego często dochodzi do kradzieży czy szantażu, a także do przyjmowania narkotyków w sposób ciągły. Ma to naprawdę ogromne konsekwencje dla zdrowia, powoduje paranoje, psychozę narkotyczną, lęki, urojenia czy omamy.

Czy narkotyki uzależniają od pierwszej dawki?

Warto zaznaczyć, że narkotyki nie uzależniają od pierwszej dawki, ale często uczucie euforii oraz chwilowa przyjemność prowadzą do przyjęcia kolejnych. To już może bardzo łatwo zakończyć się uzależnieniem.

Choć wzięcie pierwszej dawki czy nawet kilku kolejnych nie doprowadzi od razu do przejścia do ostatniej fazy uzależniania, to jednak istnieje bardzo duże ryzyko, że trudno będzie Ci porzucić tę substancję psychoaktywną. Po pewnym czasie możesz zdać sobie sprawę z tego, że coraz częściej bierzesz narkotyki, a ich odstawienie powoduje u Ciebie uciążliwe objawy.

Na czym polega uzależnienie fizyczne i psychiczne?

Zwróć uwagę na to, że narkotyki uzależniają psychicznie i fizycznie. Prowadzi to do zwiększenia tolerancji na przyjmowane dawki, a także do coraz większej potrzeby sięgnięcia po kolejną dawkę. Substancje psychoaktywne budują silną chęć przyjmowania używek, a ich brak ma wpływ na stan psychiczny, nastrój i samopoczucie.

Uzależnienie psychiczne

Specjaliści często podkreślają, że uzależnienie psychiczne jest jeszcze trudniejsze do pokonania ze względu na skomplikowane podłoże i indywidualną naturę każdego człowieka. W konsekwencji przyjmowania narkotyków pojawia się trudna do wytłumaczenia wewnętrzna potrzeba sięgnięcia po daną substancję. To znowu prowadzi do pojawienia się szeregu zaburzeń.

W psychicznym uzależnieniu od leków kluczowe znaczenie mają też przyczyny sięgnięcia po narkotyki. Niekiedy mają po prostu pomóc w radzeniu sobie ze stresem, a znowu innym razem substancje mają podwyższyć samoocenę, są wyrazem buntu i sposobem na dopasowanie się do otaczającego środowiska.

Uzależnienie fizyczne

Fizyczne uzależnienie od narkotyków pojawia się dość szybko i początkowo może być dla Ciebie niezauważalne. Po prostu odczuwasz większe rozluźnienie, spokój bądź przeciwnie – euforię, ekscytację i pobudzenie. Wiele zależy od tego, jaką substancję przyjmujesz.

Bez względu na odczuwane doznania organizm skupia się jedynie na przyjemnych odczuciach, a przy tym ignoruje złe samopoczucie oraz coraz większy głód. Dopiero po pewnym czasie możesz dostrzec realne skutki przyjmowania narkotyków. Jednak wtedy uzależnienie zazwyczaj jest już znacznie większe. Poza tym potrzebujesz mocniejszych środków, żeby znów poczuć te same emocje, co na samym początku. Jeśli ich nie dostarczysz organizmowi, to w końcu zaczyna się buntować, a Ty zmagasz się z objawami odstawienia.

Pamiętaj także o typowych konsekwencjach przyjmowania substancji psychoaktywnych – pojawiają się problemy z różnymi narządami wewnętrznymi, krążeniem, pracą serca i ogólnym osłabieniem organizmu.

Jakie są objawy uzależnienia?

Skoro wiesz już, jak silnie uzależniają narkotyki to, w jaki sposób możesz dostrzec, że masz z tym problem? Zwróć uwagę na objawy uzależnienia. Przede wszystkim na wpływ tych substancji na pracę mózgu, a także na rosnącą potrzebę sięgnięcia po kolejną dawkę narkotyków lub eksperymentowanie z różnymi środkami. Po pewnym czasie zaczynasz kupować narkotyki nawet wtedy, gdy Cię na to nie stać, zaczynasz zaniedbywać swoje zdrowie psychiczne i fizyczne, a do tego coraz dłużej utrzymuje się złe samopoczucie. Poza tym objawami uzależnienia mogą być:

  • napady agresji,
  • ukrywanie zażywania narkotyków przed bliskimi,
  • spadek wagi,
  • przekrwione oczy,
  • pogorszenie się stanu cery,
  • nadmierne rozszerzenie lub zwężenie źrenic,
  • zobojętnienie.

WSZYSTKIE WPISY

Szukasz więcej informacji na temat leczenia uzależnień?

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat najskuteczniejszych metod leczenia uzależnień dostępnych obecnie w naszym ośrodku leczenia uzależnień Kryształowy Płomyk prosimy o kontakt z naszym biurem lub skorzystanie z formularza kontaktowego.

Call Now Button