Leki o działaniu nasennym charakteryzują się dużym potencjałem uzależniającym. Przede wszystkim ma to związek ze składnikami, jakie się tam znajdują. Jednocześnie niepożądane objawy są dobrze tolerowane przez organizm i wykazują sporą skuteczność. W konsekwencji pacjenci chętnie przyjmują jeszcze większe dawki tych substancji, co prowadzi do uzależnienia, które wyróżnia się wieloma nieprzyjemnymi objawami.
Jak działają leki nasenne?
Leki nasenne należą do środków farmakologicznych, które są zażywane w celu zwalczania bezsenności. Tym samym mają zlikwidować skutki niektórych problemów zdrowotnych np. depresji, nerwicy, stanów lękowych, zaburzenia rytmu snu, bezdechu sennego i czuwania.
Zazwyczaj dochodzi do uzależnienia od leków nasennych, ponieważ nie tylko umożliwiają zasypianie, ale również powodują stan euforii, co jeszcze bardziej zachęca pacjentów do regularnego przyjmowania tych środków. Poza tym przyczynia się to do systematycznego zwiększania dawek, dzięki czemu uzależnione osoby nadal mogą zasnąć, a do tego poprawiają swoje samopoczucie i likwidują objawy zespołu odstawienia.
Warto zaznaczyć, że stopniowe zwiększanie stężenia leków nasennych sprawia, że z czasem pacjent może znów mieć problemy z zaśnięciem. Ma to związek z wpływem tych substancji na neuroprzekaźniki w mózgu, które znowu powodują stan euforii połączonej z uspokajającym efektem.
Oprócz możliwości uzależnienia się od tabletek nasennych te środki zwiększają też ryzyko przedawkowania, przyzwyczajenia organizmu do składników, jakie są w nich zawarte, a także do wzrostu tolerancji na te substancje. W większości przypadków prowadzi to do rozwoju uzależnienia, co znowu jest równoznaczne z pojawieniem się nieprzyjemnych objawów.
Najczęstsze objawy uzależnienia od leków nasennych
Leki nasenne mogą uzależniać zarówno psychicznie, jak i fizycznie, dlatego po ich odstawieniu pojawiają się objawy zespołu abstynencyjnego. Wtedy pacjent musi zmierzyć się z przykrymi dolegliwościami, co też w wyraźny sposób pokazuje, że doszło do uzależnienia od tabletek nasennych. Wśród charakterystycznych objawów są:
- skurcze w ciele,
- bezsenność,
- depresja,
- drażliwość i niepokój,
- nudności i wymioty,
- przyspieszone tętno,
- halucynacje,
- drżenie rąk,
- trudna do zwalczenia chęć sięgnięcia po kolejne tabletki.
Osoby uzależnione od leków nasennych muszą zmierzyć się z wewnętrznym przymusem regularnego zażywania tabletek, co utrudnia ich trwałe odstawienie.
Wśród typowych objawów uzależnienia jest też koncentracja jedynie na lekach nasennych. W konsekwencji dochodzi do całkowitej zmiany priorytetów oraz wyznawanych wartości. Najważniejsze jest to, żeby zdobyć kolejne tabletki, receptę czy pieniądze na ich wykupienie. Tego typu daleko posunięta lekozależność może stanowić śmiertelne zagrożenie, bo z czasem dochodzi do uodpornienia organizmu na przyjmowane dawki. Wtedy pacjent odczuwa silną potrzebę zażycia kolejnych, mocniejszych tabletek.
Jakie są skutki nadużywania tabletek nasennych?
Nadużywanie środków nasennych wiąże się z występowaniem wielu skutków ubocznych. Przede wszystkim charakterystycznym symptomem jest ospałość, nadmierna senność, drżenie rąk oraz uczucie ogólnego rozbicia. Oprócz tego można dostrzec problemy z mową, oczopląs i spadek koncentracji. W niektórych przypadkach tabletki nasenne powodują problemy z koncentracją w połączeniu z kłopotami z pamięcią. Duża dawka tych substancji przyczynia się też do zaburzeń koordynacji ruchowej i licznych problemów psychicznych. Charakterystycznym skutkiem są stany lękowe, drażliwość, niepokój, pobudzenie, majaczenie i jeszcze silniejsze nasilenie objawów otępiennych.
Zazwyczaj najmocniejsze skutki fizyczne i psychiczne są dostrzegalne wtedy, gdy pacjent przyjmuje tabletki z barbituranami. Szczególnie te substancje są niebezpieczne, a do tego mogą powodować występowanie myśli samobójczych, które znowu niejednokrotnie kończą się śmiercią.
Lekozależność to bardzo groźna przypadłość, ponieważ silne objawy abstynencyjne występują nawet w przypadku chęci zmniejszenia przyjmowanych dawek. Dlatego właściwie niemożliwe jest samodzielne wyjście z tego nałogu. Po prostu potrzebna jest profesjonalna pomoc.
Jak poradzić sobie z uzależnieniem od leków nasennych?
Leczenie uzależnienia od leków nasennych to długotrwały proces. Nierzadko jest to bardzo trudny moment ze względu na uciążliwe objawy zespołu abstynencyjnego. Dlatego niezbędne jest nie tylko wsparcie ze strony najbliższych osób, ale również pomoc specjalistów. Zazwyczaj najskuteczniejsze działanie zapewniają terapie w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień. Pierwszym etapem jest detoksykacja, dzięki czemu możliwe jest pozbycie się danej substancji z organizmu. Jednocześnie możesz liczyć na pełne wsparcie lekarzy, psychologów, psychiatrów i terapeutów.
Oprócz detoksykacji pacjent bierze udział w terapiach – indywidualnych i grupowych. Umożliwia to przepracowanie wszystkich problemów, z jakimi zmaga się uzależniona osoba. Poza tym poznaje sposoby radzenia sobie ze stresem oraz metody walki z chęcią sięgnięcia po kolejne tabletki.