Leczenie narkomanii

Leczenie narkomanii

Czujesz, że narkotyki przejęły nad Tobą kontrolę? A może bliska Ci osoba wpadła w uzależnienie? Koniecznie może okazać się leczenie narkomanii. W Krakowie pomoc znajdziesz w Prywatnym Ośrodku Leczenia Uzależnień od Narkotyków – Kryształowy Płomyk. Oferujemy skuteczne terapie uzależnień. U nas uzyskasz fachową pomoc w wyjściu z nałogu oraz troskliwą opiekę.

Dowiedz się, czym jest narkomania, jakie są jej objawy oraz w jaki sposób ją leczyć!

leczenie narkomanii

Leczenie narkomanii -
Czym jest narkomania?

Słowem „narkomania” określa się uzależnienie od narkotyków. Tak jak w przypadku innych nałogów, jest to choroba przewlekła. Charakteryzuje się kompulsywnym lub niekontrolowanym poszukiwaniem i zażywaniem narkotyków mimo świadomości szkodliwych konsekwencji takiego działania. Co więcej – zachodzące zmiany w mózgu mogą również prowadzić do szkodliwych zachowań, jakie obserwuje się u osób zażywających narkotyki.

Uzależnienie jest też chorobą nawracającą. Taki nawrót to nic innego jak powrót do zażywania narkotyków po podjęciu leczenia narkomanii. Droga do uwolnienia się od uzależnienia zaczyna się od dobrowolnej deklaracji. Z czasem jednak zdolność osoby do podjęcia decyzji o zaprzestaniu nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Poszukiwanie, jak i późniejsze zażywanie narkotyków staje się wówczas nadrzędną aktywnością. Dzieje się tak głównie z powodu wpływu długotrwałego kontaktu z narkotykami na funkcjonowanie mózgu. Uzależnienie wpływa na te części w mózgu, które są odpowiedzialne za nagrodę i motywację, uczenie się i pamięć oraz kontrolę nad zachowaniem.

Czym zatem jest uzależnienie od narkotyków? Jak wygląda walka z nałogiem? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć każdemu, kto zdecyduje się na leczenie narkomanii w Krakowie i powierzy nam troskę o swoich bliskich zmagających się z uzależnieniem.

Najpopularniejsze narkotyki

Uzależnienie jest chorobą, która wpływa zarówno na mózg, jak i na zachowanie. Niektóre z narkotyków i substancji, które są powszechnie nadużywane, to;

Duże spożycie marihuany może prowadzić do uzależnienia. Wśród skutków ubocznych można wymienić zmiany w rytmie snu, senność, drażliwość, paranoję i zakłócenia w pracy ośrodka emocjonalnego mózgu. Ponadto badania wykazały, że konopie indyjskie zwiększają podatność na zachowania psychotyczne i depresję.
Zażywanie kokainy prowadzi do uszkodzenia połączeń między neuronami, a nawet całych neuronów. To z kolei przekłada się na utrwalanie zmian w przypadku osób zażywających kokainę. Uzależnienie może pojawić się nawet po jednorazowym zażyciu – zarówno na poziomie fizycznym jak i psychicznym.
Jest jednym z najbardziej uzależniających i szkodliwych narkotyków. Wykazuje silnie destrukcyjne objawy, takie jak zaburzenia w pracy serca, ciśnienia i układu oddechowego. Prowadzi także do znacznego obniżenia odporności. Jest silnie uzależniającą substancją – nieleczony nałóg od heroiny prowadzi do całkowitego wyniszczenia organizmu.
Cczęsto jest wykorzystywana w celach medycznych – przy znieczuleniach czy w ramach działania antydepresyjnego. Jeżeli jednak stosuje się ją bez przesłanek lekarskich jako narkotyk, może wywoływać halucynacje, ogólne rozkojarzenie i amnezję. Powoduje także zaburzenia dysocjacyjne (oddzielenie umysłu od ciała).
To tzw. pigułka gwałtu. Wywołuje nadmierną senność, zaniki pamięci i poczucie odurzenia. Działanie tej substancji trwa przez około 8 godzin.

Objawy uzależnienia od narkotyków

Aby rozpocząć leczenie narkomanii lub okazać wsparcie bliskiej osobie, warto znać najczęstsze objawy uzależnienia. Zwykle są to:
 • Poczucie przymusu ciągłego zażywania narkotyków.
 • Utrata kontroli nad ilością przyjmowanych narkotyków – osoba uzależniona nie panuje także nad sposobem i miejscem spożywania narkotyków. Nie jest w stanie przewidzieć, kiedy i w jaki sposób zakończy się zażywanie substancji.
 • Wystąpienie zespołu odstawiennego – pojawiają się nieprzyjemne skutki braku narkotyków, takie jak psychozy, lęki, wymioty, biegunki, bóle mięśniowe i kostno-stawowe.
 • Konieczność zażywania większej ilości narkotyku w celu uzyskania takiego samego stanu.
 • Utrata zainteresowań – ważne do tej pory rzeczy przestają mieć znaczenie. Główne zainteresowanie osoby uzależnionej skupia się wokół narkotyków. Przestają istnieć dotychczasowe wartości i cele.
 • Zaczynają narastać problemy społeczne, zdrowotne oraz prawne – widoczna jest obniżająca się jakość życia. Mimo wszystko osoba uzależniona nie jest w stanie porzucić narkotyków.

Spełnianie 3 z 6 podanych kryteriów w okresie dłuższym niż miesiąc oznacza uzależnienie od narkotyków. O uzależnieniu może również świadczyć spełnianie tych kryteriów w krótszym okresie czasu, jednak powtarzającym się w trakcie ostatniego roku.

Leczenie narkomanii - Przyczyny uzależnienia od narkotyków

Narkomania jest postępującą chorobą, która wywołuje dotkliwe skutki psychiczne i fizyczne. Nieleczone uzależnienie od narkotyków może prowadzić do śmierci. Jest to choroba nieuleczalna, która trwa do końca życia.

Skutecznym sposobem utrzymanie trzeźwości i zwalczenie niebezpiecznych skutków zażywania narkotyków jest terapia odwykowa.

Jeśli szukają Państwo bezpiecznego miejsca do leczenia narkomanii w Krakowie, zapraszamy do naszego ośrodka Kryształowy Płomyk.

Pierwsze sięgnięcie po narkotyki, które szybko może zmienić się w nałóg, rzadko jest przypadkowym działaniem. Zwykle prowadzi do niego szereg czynników.

Najpopularniejszymi przyczynami uzależnienia od narkotyków są:

 • próba ucieczki od problemów wewnętrznych oraz zewnętrznych,
 • wpływ rówieśników, lęk przed odrzuceniem,
 • chęć dostarczenia sobie intensywnych wrażeń,
 • chęć zwiększenia swojej wydajności w pracy lub podczas nauki,
 • obniżone poczucie własnej wartości,
 • nieumiejętność radzenia sobie z wewnętrznymi konfliktami oraz własnymi emocjami,
 • skłonność do eksperymentowania.

Przyczyny uzależnienia od narkotyków są różne dla poszczególnych grup wiekowych. Mogą one być także uwarunkowane statusem społecznym danej osoby.

Fazy narkomanii

Uzależnienie od narkotyków rozwija się etapami. W związku z tym trudno jest wskazać moment, w którym spożywanie narkotyków stanowi poważne zagrożenie dla życia lub zdrowia. Leczenie narkomanii warto rozpocząć jednak jak najwcześniej, by uniknąć w ten sposób dalszego wyniszczania organizmu i burzenia relacji czy kariery. Wyróżnia się 4 fazy uzależnienia od narkotyków:

Leczenie narkomanii - Prywatny Ośrodek Leczenia Narkomanii Kryształowy Płomyk

Leczenie narkomanii prowadzone przez nasz ośrodek to kompleksowy proces, który obejmuje niemalże każdy aspekt życia pacjenta.

Istnieje wiele różnych metod terapeutycznych w zakresie leczenia narkomanii. Metoda leczenia powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta i sytuacji, w jakiej się znajduje. Terapia odwykowa powinna być poprzedzona — detoksem narkotykowym. Jego czas trwania jest uzależniony od poziomu zatrucia organizmu oraz rodzaju zażywanej substancji, która spowodowała uzależnienie. Leczenie narkomanii jest złożonym procesem. W trakcie leczenia pacjenci uczestniczą w terapiach indywidualnych oraz grupowych.

Najważniejszym krokiem jest uświadomienie sobie problemu przez osobę uzależnioną od narkotyków.

Cele terapii narkotykowej

Głównymi celami terapii dla narkomanów są:

 • zrozumienie źródeł problemów,
 • poprawa relacji z rodziną i bliskimi,
 • abstynencja od narkotyków,
 • uzyskanie wiedzy z zakresu pokonywania głodu narkotykowego,
 • nauczenie się funkcjonowania bez nałogu.
leczenie narkomanii

Leczenie narkomani w ośrodku leczenia narkomanii – etapy

Leczenie narkomanii składa się z 3 zasadniczych etapów:

detoksykacja
oczyszczanie organizmu z narkotyków i toksyn
rehabilitacja
terapia w ośrodku uzależnień
leczenie postrehabilitacyjne
kontynuowanie sesji grupowych i indywidualnych po opuszczeniu ośrodka

Jeśli czujesz, że narkotyki przejęły kontrolę nad Twoim życiem bądź szukasz pomocy dla swoich bliskich, skorzystaj z pomocy naszych fachowców. Oferujemy kompleksowe leczenie narkomanii w Prywatnym Ośrodku Leczenia Narkomanii Kryształowy Płomyk.

Jesteśmy zlokalizowani w pobliżu Krakowa.

pacjenci objęci są profesjonalną pomocą terapeutów, psychologów i medyków. Terapia odbywa się w ramach indywidualnego planu terapii.

Skontaktuj się z nami i ciesz się życiem swoim i bliskich!

Szukasz więcej informacji na temat leczenia uzależnień?

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat najskuteczniejszych metod leczenia uzależnień dostępnych obecnie w naszym ośrodku leczenia uzależnień Kryształowy Płomyk prosimy o kontakt z naszym biurem lub skorzystanie z formularza kontaktowego.

Call Now Button