Dowiedz się więcej o uzależnieniu od leków przeciwbólowych

Dowiedz się więcej o uzależnieniu od leków przeciwbólowych

Uzależnienie od leków przeciwbólowych
Dzisiejsza medycyna dysponuje ogromną liczbą najróżniejszych leków. Są one łatwo dostępne dla większości z nas. Nic więc dziwnego, że rośnie także poziom uzależnienia od środków przeciwbólowych, który jest już problemem światowym. Amerykańskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Urazów podaje, że 75% przypadków przedawkowania leków na receptę to skutek nadużycia substancji przeciwbólowych. W 2010 roku ponad 12 milionów ludzi przyznało, że spożywa te środki nie dla złagodzenia bólu, a dla uczucia odurzenia.

Czym jest uzależnienie od leków przeciwbólowych?

Uzależnieniem od leków przeciwbólowych można nazwać stan, w którym osoba zażywająca te substancje traci nad tym kontrolę. Zamiast używać ich jako środka łagodzącego ból, poszukuje efektów psychoaktywnych, np. euforii. Najpopularniejszymi lekami prowadzącymi do uzależnienia są opioidy, m.in. oksykodon, morfina czy fentanyl. Należy zażywać je ze szczególną uwagą, ponieważ mają silne działanie przeciwbólowe oraz powodują szybkie, a także głębokie uzależnienie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Zaprzestanie spożywania tych substancji powinno następować stopniowo, aby nie dopuścić do zespołu odstawiennego.

Objawy uzależnienia od środków przeciwbólowych

Objawów uzależnienia od tabletek przeciwbólowych jest wiele. Można podzielić je na dwie grupy:

  • fizyczne – drgawki, wymioty, nudności, bóle mięśni, biegunki, drżenie, niekontrolowana potliwość;
  • psychiczne – depresja, lęk, drażliwość, apatia, agresja, impulsywność, trudności w koncentracji.

Dodatkowo zwiększa się tolerancja na leki. Oznacza to, że należy wziąć większą niż poprzednio dawkę, aby uzyskać taki sam efekt przeciwbólowy. Osoby uzależnione tracą kontrolę nad spożywaniem tabletek. Nadużywają ich mimo widocznych skutków zdrowotnych, społecznych oraz zawodowych.

Skutki uzależnienia od tabletek przeciwbólowych

Uzależnienie od przyjmowania leków z grupy przeciwbólowej niesie ze sobą niejeden przykry skutek. Są to m.in.:

  • problemy natury psychicznej – choroby psychiczne, takie jak depresja czy zaburzenia lękowe; psychozy, a nawet myśli samobójcze;
  • problemy zdrowotne – długotrwałe spożywanie leków przeciwbólowych powoduje uszkodzenia narządów wewnętrznych, osłabienie układu odpornościowego, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, a w skrajnych przypadkach także śmierć spowodowaną przedawkowaniem;
  • problemy społeczne – rozpad rodzin, zerwanie kontaktów ze znajomymi, trudności w pracy, zachowania na tle kryminalnym.

Najczęściej spożywane leki prowadzące do uzależnienia

Morfina, kodeina, fentanyl. To leki, które mają uśmierzyć ostry i przewlekły ból. Należy stosować je jak najkrócej oraz pod kontrolą lekarza, aby nie dopuścić do skutków opisanych wyżej. Jednak nadużywanie ich w celach pozamedycznych to nadal problem na skalę światową.

Morfina

Uzależnienie psychiczne spowodowane zażyciem morfiny występuje już po 1-2 razach. Po kilku lub kilkunastu spożyciach dochodzi do uzależnienia fizycznego. Jeśli nastąpi pominięcie dawki, pojawia się syndrom odstawienny, w tym drżenie mięśni, biegunki, wymioty itd. Zdarzają się również przypadki, w których dochodzi do zaburzeń krążenia, a także śmierci w wyniku zawału serca.

Kodeina

Kodeina to jeden z najczęściej stosowanych leków opioidowych. Uzależnia zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Efekty, które wywołuje podczas przyjmowania dawek niezgodnych z zaleceniami lekarza, to m.in. omamy słuchowe oraz halucynacje. Nadużywanie kodeiny skutkuje chociażby skurczem oskrzeli, zatrzymaniem moczu, zahamowaniem ośrodka oddechowego oraz krwawieniem błony śluzowej przewodu pokarmowego.

Fentanyl

Organizm szybko wchłania fentanyl, który powoduje uzależnienie fizyczne oraz psychiczne. Osoby odstawiające tę substancję skutki uboczne odczuwają już kilka godzin po zażyciu ostatniej dawki. Przyjęcie zbyt dużo fentanylu najczęściej powoduje zgon. Zbyt wysokie stężenie leku w surowicy powoduje m.in. śpiączkę, niedotlenienie mózgu i innych narządów, znaczne spowolnienie oddychania lub jego zatrzymanie.

Jak leczyć uzależnienie od silnych leków przeciwbólowych?

Uzależnienie od leków przeciwbólowych jest trudną przypadłością, a jego leczenie to ciężki i skomplikowany proces, łączący kilka działań. Są to:

  • detoksykacja – kluczowy element w procesie zdrowienia. Polega na kontrolowanym zmniejszaniu dawek leku. Dzieje się to zazwyczaj w przeznaczonych do tego placówkach, pod opieką wykwalifikowanych lekarzy;
  • terapia behawioralna – to skuteczne narzędzie pokazujące lekomanowi, jak zmienić podejście oraz myślenie względem danej substancji;
  • wsparcie – obecność rodziny i bliskich, a także uczestniczenie w terapii grupowej to ważny aspekt tego, jak powinno się leczyć uzależnienie od leków przeciwbólowych.

Efekty samodzielnego leczenia tabletkami przeciwbólowymi

Raporty trafiające do Ośrodków Monitorowania Niepożądanych Działań Leków mówią o tym, że przyczyną części zgonów jest nieprawidłowe i nieodpowiedzialne używanie środków przeciwbólowych. Zarówno mieszkańcy Polski, jak i innych krajów bardzo często próbują leczyć się samodzielnie, co doprowadza w dużej mierze do negatywnych skutków zdrowotnych, a w najgorszym scenariuszu do śmierci. W wielu przypadkach dzieje się tak dlatego, że dana osoba nie potrafi właściwie przeanalizować składu leku, którego nie wolno mieszać z innymi substancjami.

Grupy najbardziej zagrożone ryzykiem nałogu

Dzięki wielu badaniom dotyczącym lekomanii można wyodrębnić grupy najbardziej zagrożone uzależnieniem oraz przedawkowaniem. Są to:

  • osoby z chorobami psychicznymi;
  • osoby z historią nadużywania innych substancji;
  • osoby o niskich dochodach;
  • osoby mieszkające na obszarach wiejskich.

Jak widać, pewne czynniki mogą zwiększyć niebezpieczeństwo wystąpienia uzależnienia. Istnieją również zachowania podwyższonego ryzyka, do których należą:

  • wciągnięcie lub wstrzyknięcie leku;
  • ciągłe zwiększanie dawki;
  • przyjmowanie substancji niewiadomego pochodzenia.

Kryształowy Płomyk – ośrodek leczenia uzależnień od leków

Kryształowy Płomyk to ośrodek leczenia uzależnień m.in. od leków, znajdujący się w Rząsce niedaleko Krakowa. Placówka oferuje zespół doświadczonych pracowników, w tym lekarzy, pielęgniarek oraz psychoterapeutów. Ośrodek działa od lat, co świadczy o zdobytym doświadczeniu w pracy z uzależnionymi. U podstaw działania tego miejsca jest próba zrozumienia działań, problemów, a także potrzeb lekomanów. Kryształowy Płomyk oferuje swoim pacjentom:

  • pokoje jednoosobowe z prywatnymi łazienkami;
  • terapie indywidualne;
  • terapie grupowe;
  • odwiedziny bliskich;
  • usługę odbioru i dowozu;
  • kontynuację terapii po wyjściu z ośrodka;
  • indywidualne podejście.

Personel placówki stara się stworzyć atmosferę, która będzie sprzyjać leczeniu oraz rozwojowi każdego z pacjentów. Aby uzależniony mógł w pełni oddać się kuracji, proponujemy wsparcie w formie wystawiania zwolnień lekarskich na czas odbywającej się terapii.

Podsumowanie

Problem z nadużywaniem leków przeciwbólowych pojawia się na całym świecie. Lekomania to choroba trudna do zdiagnozowania. Tak samo jak alkoholizm czy narkomania wymaga terapii. W takiej sytuacji warto skorzystać z ośrodków leczenia uzależnień. W placówce Kryształowy Płomyk znajdziesz pomoc, której szukasz. Przeczytaj informacje znajdujące się na stronie. Wierzymy, że każdy pacjent zasługuje na nowe, zdrowe życie.

WSZYSTKIE WPISY

Szukasz więcej informacji na temat leczenia uzależnień?

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat najskuteczniejszych metod leczenia uzależnień dostępnych obecnie w naszym ośrodku leczenia uzależnień Kryształowy Płomyk prosimy o kontakt z naszym biurem lub skorzystanie z formularza kontaktowego.

Call Now Button