Uzależnienie od leków antydepresyjnych i psychotropów – objawy oraz leczenie

Uzależnienie od leków antydepresyjnych i psychotropów – objawy oraz leczenie

Od pierwszego zastosowania leków antydepresyjnych w latach 50. XX wieku ich specyfika, jakość i zaawansowanie przeszły ogromną zmianę. Dla wielu stały się codziennością. Ciągły stres, życie w biegu i przytłoczenie powodują, że coraz więcej osób szuka ratunku w tego typu medykamentach. Analizy medyczne wykazują, że farmakoterapia przynosi oczekiwane efekty, więc powinno się ją kontynuować. Co jednak zrobić w momencie, kiedy chory przekracza przypisaną mu dawkę? Jak zachować się w sytuacji, gdy odstawienie antydepresantów wywołuje silne skutki uboczne? Czy można w szybkim czasie zauważyć uzależnienie od leków antydepresyjnych lub psychotropów?

Czym są leki psychotropowe?

Leki psychotropowe należą do grupy substancji mających zdolność przenikania przez barierę krew-mózg i oddziaływania na ośrodkowy układ nerwowy. Przypisuje się je w różnych stanach, niekoniecznie tylko natury psychicznej, ale także przy zaburzeniach snu lub innych określonych symptomach bólu. Ze względu na specyfikę leki psychotropowe można podzielić na kilka mniejszych podgrup, m.in.:

  • przeciwdepresyjne (nazywane antydepresantami);
  • normotymiczne;
  • przeciwpsychotyczne (neuroleptyczne);
  • przeciwlękowe (anksjolityczne);
  • prokognitywne (nootropowe);
  • nasenne.
Jak każdy medykament, leki psychotropowe nie przynoszą natychmiastowych, widocznych efektów. Na zauważenie pierwszych pozytywnych zmian przyjmuje się czas około kilku tygodni. W wielu przypadkach trzeba także próbować różnych wariantów środka leczniczego, nim znajdzie się odpowiedni dla danego organizmu. Czy pacjent jest narażony na uzależnienie od psychotropów? Przyjmowanie silnych medykamentów musi przebiegać pod okiem specjalisty, który będzie dostosowywać ich dawkę oraz monitorować stan chorego. Samoistne zwiększanie lub nadmierne przyjmowanie lekarstw może spowodować poważne problemy.

Objawy uzależnienia od leków psychotropowych

Uzależnienie od leków psychotropowych może objawić się dwoma rodzajami symptomów. W podziale wyróżnia się następujące objawy:

  • fizyczne – bóle mięśni, głowy, migreny, drżenie kończyn, zaburzenia widzenia, problemy trawienne, zaburzenia pracy serca, a także zespół abstynencyjny;
  • psychiczne – paniczny lęk przed odstawieniem leku, potrzeba zwiększania dawek, zażywanie medykamentu w sytuacjach stresowych lub w momencie spadku nastroju, traktowanie lekarstwa jako jedyny ratunek w nieradzeniu sobie z emocjami.
Co zrobić, kiedy zauważymy u siebie lub kogoś w otoczeniu powyższe zachowania? Najlepszym wyjściem okaże się terapia w ośrodku leczenia uzależnień od leków. Kryształowy Płomyk oferuje kompleksową pomoc w wyjściu z nałogu w postaci odpowiednio dobranego planu opieki zdrowotnej.

Uzależnienie od leków antydepresyjnych – czym jest, jak je rozpoznać?

Uzależnienie od leków antydepresyjnych nie jest tak klasyfikowane i piętnowane, jak przyjęło się to w przypadku alkoholu lub narkotyków. Te medykamenty stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza nie przyczynią się do powstawania tego typu chorób. Jak w takim razie rozpoznać uzależnienie od leków antydepresyjnych? Nagłe odstawienie lekarstw często mylone jest z objawami alkoholizmu czy narkomanii. Zalicza się do nich bóle głowy, nudności, drżenia, zaburzenia snu, stany lękowe oraz depresyjne. Standardowym sygnałem ostrzegawczym stało się także przeświadczenie, że bez przyjmowania środka leczniczego nie jesteśmy w stanie funkcjonować. Niepokojącym zjawiskiem okazuje się również samodzielne zwiększanie dawki. W przypadku zauważenia tych objawów u kogoś ze swojego otoczenia należy niezwłocznie szukać wsparcia specjalistów, np. ośrodka leczenia uzależnień od leków.

Jakie są objawy uzależnienia od leków uspokajających?

Uzależnienie od leków uspokajających, znane także pod nazwą lekomania, może uwidaczniać się za pomocą różnych objawów, bardzo podobnych do innych chorób. Sygnałami, które powinny zaniepokoić, są:

  • silne pragnienie przyjmowania leku – osoby uzależnione często odczuwają przymus zażywania lekarstw. Ten stan określa się jako „głód leków”;
  • trudności w kontrolowaniu dawek – chorym trudno ograniczać się względem przyjmowanej liczby medykamentów, co prowadzi do ich nadużywania;
  • rozwój tolerancji – nadmierne przyjmowanie lekarstw prowadzi do uodpornienia się organizmu na ich działanie, przez co instynktownie uzależniony zacznie także zwiększać dawki;
  • zespół abstynencyjny – objawy odstawienia mogą obejmować drażliwość, lęki, drżenie, bezsenność, a w skrajnych przypadkach halucynacje i napady padaczkowe;
  • problemy społeczne i emocjonalne – uzależnienie od leków uspokajających prowadzi do osłabienia kontaktów z rodziną lub przyjaciółmi, kłopotów w pracy/szkole, a także ogólne wycofanie się.
Rozpoznanie problemu w odpowiednim czasie jest istotne, ponieważ dzięki temu istnieje szansa na uniknięcie fatalnych konsekwencji zdrowotnych, w tym przedawkowania, które może doprowadzić do śmierci.

Odtruwanie organizmu po lekach – czym jest, jak przebiega?

Uzależnienie od leków, np. antydepresyjnych czy uspokajających, prowadzi do tragicznych dla organizmu skutków. Domowe leczenie nie poradzi sobie z konsekwencjami tak poważnej choroby. W takich przypadkach warto zdecydować się na pomoc specjalistów i skorzystać z możliwości odtruwania organizmu po lekach. Jest to możliwe w profesjonalnych ośrodkach zajmujących się leczeniem uzależnień. Proces polega na usunięciu substancji toksycznych z ciała. Ta forma leczenia podzielona jest na 3 etapy.

  • Radykalne odtrucie – w pierwszym etapie następuje gwałtowne odstawienie leku, tzw. detoks od leków, powodujący zmęczenie, wymioty, dreszcze, a nawet halucynacje. Podczas trwania tych stanów pacjent może być poddawany farmakoterapii, która służy złagodzeniu powyższych objawów.
  • Przystosowanie organizmu – ten krok polega na wprowadzaniu zamiennych medykamentów oraz suplementów witaminowych i mineralnych. Dzięki temu ciało otrzymuje wsparcie w regeneracji. Tu także pacjent uczy się funkcjonowania bez środka uzależniającego, co jest ważne przy realizowaniu następnych punktów odwyku.
  • Terapia uzależnienia – ostatni krok to leczenie za pomocą wsparcia psychologicznego, a także terapeutycznego. Etap koncentruje się na całkowitym wyeliminowaniu problemu.

Kompleksowa pomoc w ośrodku leczenia uzależnień od leków

Leczenie uzależnienia od leków, zarówno od antydepresyjnych, jak i w przypadku środków uspokajających, to proces złożony. Koniecznie musi odbywać się pod okiem specjalisty, najlepiej w zamkniętym ośrodku. Wiele badań udowodniło, że lepsze efekty daje terapia w neutralnym środowisku. Całodobowy ośrodek leczenia uzależnień Kryształowy Płomyk specjalizuje się w przeprowadzaniu kompleksowych sesji terapeutycznych, a także w odtruwaniu organizmu, np. po psychotropach. Oferujemy pacjentom kompleksową pomoc podczas trwania leczenia, a także wyciągamy pomocną dłoń w kierunku bliskiej rodziny chorego. Odpowiednie warunki do skupienia się na procesie zdrowienia są dla nas priorytetem. W Kryształowym Płomyku, ośrodku leczenia uzależnień (m.in. od leków), zapewniamy przestrzeń wolną od codziennych pokus oraz stresów, które mogą utrudnić terapię.

WSZYSTKIE WPISY

Szukasz więcej informacji na temat leczenia uzależnień?

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat najskuteczniejszych metod leczenia uzależnień dostępnych obecnie w naszym ośrodku leczenia uzależnień Kryształowy Płomyk prosimy o kontakt z naszym biurem lub skorzystanie z formularza kontaktowego.

Call Now Button