- Czym są leki psychotropowe?
- Objawy uzależnienia od leków psychotropowych
- Uzależnienie od leków antydepresyjnych – czym jest, jak je rozpoznać?
- Jakie są objawy uzależnienia od leków uspokajających?
- Odtruwanie organizmu po lekach – czym jest, jak przebiega?
- Kompleksowa pomoc w ośrodku leczenia uzależnień od leków
Czym są leki psychotropowe?
Leki psychotropowe należą do grupy substancji mających zdolność przenikania przez barierę krew-mózg i oddziaływania na ośrodkowy układ nerwowy. Przypisuje się je w różnych stanach, niekoniecznie tylko natury psychicznej, ale także przy zaburzeniach snu lub innych określonych symptomach bólu. Ze względu na specyfikę leki psychotropowe można podzielić na kilka mniejszych podgrup, m.in.:
- przeciwdepresyjne (nazywane antydepresantami);
- normotymiczne;
- przeciwpsychotyczne (neuroleptyczne);
- przeciwlękowe (anksjolityczne);
- prokognitywne (nootropowe);
- nasenne.
Objawy uzależnienia od leków psychotropowych
Uzależnienie od leków psychotropowych może objawić się dwoma rodzajami symptomów. W podziale wyróżnia się następujące objawy:
- fizyczne – bóle mięśni, głowy, migreny, drżenie kończyn, zaburzenia widzenia, problemy trawienne, zaburzenia pracy serca, a także zespół abstynencyjny;
- psychiczne – paniczny lęk przed odstawieniem leku, potrzeba zwiększania dawek, zażywanie medykamentu w sytuacjach stresowych lub w momencie spadku nastroju, traktowanie lekarstwa jako jedyny ratunek w nieradzeniu sobie z emocjami.
Uzależnienie od leków antydepresyjnych – czym jest, jak je rozpoznać?
Jakie są objawy uzależnienia od leków uspokajających?
Uzależnienie od leków uspokajających, znane także pod nazwą lekomania, może uwidaczniać się za pomocą różnych objawów, bardzo podobnych do innych chorób. Sygnałami, które powinny zaniepokoić, są:
- silne pragnienie przyjmowania leku – osoby uzależnione często odczuwają przymus zażywania lekarstw. Ten stan określa się jako „głód leków”;
- trudności w kontrolowaniu dawek – chorym trudno ograniczać się względem przyjmowanej liczby medykamentów, co prowadzi do ich nadużywania;
- rozwój tolerancji – nadmierne przyjmowanie lekarstw prowadzi do uodpornienia się organizmu na ich działanie, przez co instynktownie uzależniony zacznie także zwiększać dawki;
- zespół abstynencyjny – objawy odstawienia mogą obejmować drażliwość, lęki, drżenie, bezsenność, a w skrajnych przypadkach halucynacje i napady padaczkowe;
- problemy społeczne i emocjonalne – uzależnienie od leków uspokajających prowadzi do osłabienia kontaktów z rodziną lub przyjaciółmi, kłopotów w pracy/szkole, a także ogólne wycofanie się.
Odtruwanie organizmu po lekach – czym jest, jak przebiega?
Uzależnienie od leków, np. antydepresyjnych czy uspokajających, prowadzi do tragicznych dla organizmu skutków. Domowe leczenie nie poradzi sobie z konsekwencjami tak poważnej choroby. W takich przypadkach warto zdecydować się na pomoc specjalistów i skorzystać z możliwości odtruwania organizmu po lekach. Jest to możliwe w profesjonalnych ośrodkach zajmujących się leczeniem uzależnień. Proces polega na usunięciu substancji toksycznych z ciała. Ta forma leczenia podzielona jest na 3 etapy.
- Radykalne odtrucie – w pierwszym etapie następuje gwałtowne odstawienie leku, tzw. detoks od leków, powodujący zmęczenie, wymioty, dreszcze, a nawet halucynacje. Podczas trwania tych stanów pacjent może być poddawany farmakoterapii, która służy złagodzeniu powyższych objawów.
- Przystosowanie organizmu – ten krok polega na wprowadzaniu zamiennych medykamentów oraz suplementów witaminowych i mineralnych. Dzięki temu ciało otrzymuje wsparcie w regeneracji. Tu także pacjent uczy się funkcjonowania bez środka uzależniającego, co jest ważne przy realizowaniu następnych punktów odwyku.
- Terapia uzależnienia – ostatni krok to leczenie za pomocą wsparcia psychologicznego, a także terapeutycznego. Etap koncentruje się na całkowitym wyeliminowaniu problemu.