Przymusowe leczenie uzależnień – alkoholizm

Przymusowe leczenie uzależnień – alkoholizm

przymusowa terapia odwykowa
Nałóg alkoholowy sprawia, że uzależniony często podupada na zdrowiu, a jego relacje z bliskimi znacznie się pogarszają, tak samo jak sytuacja materialna. Życie chorego skupia się przede wszystkim na alkoholu i jego zdobywaniu za wszelką cenę. Alkoholik jednak w dużej liczbie przypadków tego nie dostrzega lub nie chce podjąć się dobrowolnej terapii. Tutaj przychodzi na myśl pytanie, czy można wysłać kogoś na przymusowy odwyk?

Jak skierować alkoholika na przymusowe leczenie?

Światowa Organizacja Zdrowia zalicza alkoholizm do chorób o podłożu psychosomatycznym, wymagających leczenia. Najczęściej polega ono na połączeniu detoksu z terapią psychologiczną (indywidualną oraz/lub grupową). Niekiedy potrzebne jest również włączenie farmakologii. Przymusowa terapia odwykowa to proces do odbycia którego może zobowiązać chorego przede wszystkim sąd. Czynności, jakie powinny być podjęte, aby spowodować, że alkoholik uda się na odwyk, wynikają z zapisów Ustawy z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Wniosek o skierowanie na przymusową terapię należy przedstawić Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Może być on złożony przez członków rodziny, partnerów lub pracowników MOPS. Przedtem należy zebrać odpowiednią dokumentację, potwierdzającą, że spożywanie przez uzależnionego alkoholu:
  • prowadzi do rozpadu prawidłowego funkcjonowania rodziny,
  • demoralizuje małoletnich,
  • powoduje ciągłe zakłócenia porządku publicznego,
  • przyczynia się do zaniedbywania obowiązków związanych z pracą.

Jakie dokumenty poświadczają o problemie z nadużywaniem alkoholu?

Dołączane do wniosku dla Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dowody analizuje powołany do sprawy biegły, który kieruje ją do sądu. Dokumenty, poświadczające o problemie, jakim jest nadużywanie alkoholu przez uzależnionego to m.in.:

  • notatki z interwencji policji;
  • zeznania świadków, np. dotyczące agresywnych zachowań;
  • orzeczenia psychologów;
  • rachunki z pobytu w izbach wytrzeźwień;
  • akta poprzednich spraw karnych.

Zadania komisji zajmującej się sprawami osób z problemem alkoholowym

Wspomniana wcześniej komisja zajmuje się następującymi działaniami w związku z problemem alkoholowym zgłoszonej osoby:

  • prowadzenie rozmowy z uzależnionym;
  • motywacja do podjęcia próby kontaktu z ośrodkiem odwykowym;
  • zachęta do poddania się właściwemu leczeniu.

Osoba nie zgłasza się do placówki leczenia uzależnień – co dalej?

Dalsze postępowanie w wypadku, gdy osoba uzależniona nie zgłasza się do ośrodka leczenia uzależnień, to:

  • skierowanie sprawy do właściwego Sądu Rodzinnego przez Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych lub prokuratora;
  • zobowiązanie osoby uzależnionej do podjęcia się terapii w placówce stacjonarnie albo ambulatoryjnie. Choremu przydziela się także nadzór kuratora.

Zobowiązanie leczenia nie równa się przymusowi prawnemu podejmowania się terapii. Nie istnieją także prawne możliwości zatrzymania alkoholika wbrew jego woli w zakładzie.

Ile trwa leczenie odwykowe bez zgody w przypadku alkoholizmu?

Czas trwania przymusowego leczenia uzależnień jest zależny od danego, indywidualnego przypadku. Art. 34. 1. mówi, że „Obowiązek poddania się leczeniu trwa tak długo, jak tego wymaga cel leczenia, nie dłużej jednak niż 2 lata od chwili uprawomocnienia się postanowienia”. Jedna osoba może odbyć odwyk przymusowy nie wcześniej niż po upływie trzech miesięcy od zakończenia poprzedniej terapii.

Jak wygląda leczenie odwykowe bez zgody?

Wiele osób po dowiedzeniu się jak skierować alkoholika na przymusowe leczenie oraz złożeniu wniosku do gminy zaczyna myśleć nad tym, czy podjęli właściwą decyzję. Czy uzależniony będzie miał odpowiednie warunki do zmiany? W ośrodku Kryształowy Płomyk zależy nam na tym, aby każdy chory dostał realną szansę na wyjście z nałogu. Dlatego też działamy kompleksowo, zaczynając od detoksu, na temat którego można przeczytać na stronie placówki. Jego celem jest zminimalizowanie skutków długotrwałego spożywania alkoholu przez pacjenta. Na tym etapie choremu mogą doskwierać bóle głowy, mięśni, zaburzenia świadomości oraz psychiczne. Podczas leczenia odwykowego bez zgody w naszym ośrodku oferujemy terapię zarówno indywidualną, jak i grupową. Często potrzebna jest również farmakologia, ponieważ skutki odstawienne mogą być zbyt dokuczliwe. Podczas odbywającego się odwyku nasi specjaliści przeprowadzają dogłębny wywiad z uzależnioną osobą, wykonują testy psychologiczne, a także podstawowe badania organizmu. Następnie opracowywany jest indywidualny plan kuracji antyalkoholowej, który wdraża się pod okiem m.in. psychiatrów oraz lekarzy.

Postępowanie o umieszczenie dziecka na przymusowym odwyku dla nieletnich

Wniosek o przymusowy odwyk dla nieletnich może złożyć m.in. rodzeństwo, rodzice, dziadkowie. Postępowanie toczy się w takiej sytuacji w trybie wnioskowym. Jeśli natomiast będzie to sąsiad, szkoła czy kurator, wtedy będzie to postępowanie z urzędu. Przed umieszczeniem nieletniego na przymusowej terapii sąd zleca podane niżej czynności:
  • wywiad kuratora w miejscu zamieszkania dziecka. Sprawdza on m.in. zachowanie, warunki życia, kontakty społeczne, sposób spędzania wolnego czasu;
  • pogląd opiniodawczego zespołu sądowych specjalistów;
  • opinię biegłego lekarza.
Nieletniego umieszcza się w zakładzie najbliższym jego miejscu zamieszkania albo pobytu. Na wybór placówki ma wpływ sąd, a nie rodzina chorego dziecka. Zapewnia on także przewóz nieletniego do ośrodka.

Czy przymusowe leczenie uzależnień jest skuteczne?

Duża liczba alkoholików nie chce przyznać zarówno przed innymi, jak i sobą, że popadli w niebezpieczne uzależnienie. Nie traktują alkoholizmu jako choroby. Nie widzą, że ranią swoich bliskich, ale także siebie. Warto więc zastanowić się w takim przypadku nad ultimatum, jakim jest przymusowe leczenie. Może to być skuteczna terapia szokowa dla uzależnionego. Jednak dla większości alkoholików odwyk jest karą. Odbierają go jako zabranie im wolności oraz wyboru. Specjaliści potwierdzają, że najlepsze efekty przynosi świadoma i dobrowolna terapia. Aczkolwiek zdarza się, iż przymusowe leczenie zamienia się w samodzielną decyzję o kontynuowaniu odwyku. Terapia bez zgody alkoholika może być więc skuteczna.

Jak rozmawiać z alkoholikiem, aby nie musieć zgłaszać go na odwyk przymusowy?

Warto uświadomić uzależnionej osobie, że alkoholizm to przewlekła i śmiertelna choroba, a nałóg ten da się leczyć. Podczas rozmowy z alkoholikiem pamiętaj, aby:

  • nie podejmować jej gdy druga osoba jest pod wpływem;
  • nie przyjmować wszystkich słów do siebie. Osoba uzależniona często składa obietnice nie do spełnienia;
  • ukazać zdrowotne konsekwencje nałogu, takie jak liczne choroby czy bóle mięśni;
  • wypunktować widoczne u alkoholika symptomy, np. regularność picia, długość ciągów, czas spędzany podczas spożywania alkoholu;
  • uświadomić uzależnionego, w jakiej sytuacji się znajduje – krzywda najbliższych, w tym dzieci i partnera, brak przyjaciół, długi, odejście rodziny.

Podsumowanie

Leczenie alkoholizmu to złożony proces terapeutyczny. Najbardziej widoczne efekty są w sytuacji, gdy terapia jest przeprowadzana za zgodą pacjenta. Nie zawsze jednak chorzy są świadomi tego, jak trudne jest przejście przez leczenie samodzielnie. Często też zakłócają oni ład społeczny lub zagrażają życiu i bezpieczeństwu innych ludzi albo samych siebie. Przymusowy odwyk wydaje się wtedy jedynym słusznym rozwiązaniem.

WSZYSTKIE WPISY

Szukasz więcej informacji na temat leczenia uzależnień?

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat najskuteczniejszych metod leczenia uzależnień dostępnych obecnie w naszym ośrodku leczenia uzależnień Kryształowy Płomyk prosimy o kontakt z naszym biurem lub skorzystanie z formularza kontaktowego.

Call Now Button