Leczenie uzależnień – ile trwa odwyk m.in. od alkoholu?

Leczenie uzależnień – ile trwa odwyk m.in. od alkoholu?

Uzależnieniem nazywamy nabyty stan zaburzenia zdrowia psychicznego i fizycznego, charakteryzujący się okresowym lub stałym przymusem wykonywania danej czynności albo zażywania substancji psychoaktywnej. Prościej mówiąc, jest to silne uczucie, w ramach którego odczuwamy pociąg do konkretnych środków lub robienia określonej rzeczy. Do najczęstszych uzależnień należą m.in. alkoholizm, narkomania oraz lekomania. Leczenie powyższych nałogów to skomplikowany i długotrwały proces. Dlatego najlepiej udać się w tym celu do odpowiedniego ośrodka oraz skorzystać z pomocy specjalistów.

Jak wygląda leczenie farmakomanii?

Jednym z pierwszych kroków w leczeniu farmakomanii, czyli inaczej lekomanii, jest szybka i trafna diagnoza, do której wystawienia są upoważnieni tylko profesjonaliści. Jednak najważniejsze będzie przyznanie się uzależnionego przed samym sobą, że ten problem go dotyczy. Może on dostrzec różne przesłanki, mówiące o tym, iż taka sytuacja ma faktycznie miejsce. Są to następujące symptomy:
 • Osoba uzależniona czuje coraz większą potrzebę zażywania danego leku, aż do momentu, kiedy nie jest w stanie bez niego żyć.
 • Rozwija się tolerancja na substancję. Dawka, która dotychczas wystarczała, aktualnie nie daje pożądanego efektu. Lekoman zwiększa więc ją, aby znowu doznać tego, co na początku zażywania.
 • Uzależniony przestaje kontrolować ilość oraz częstość spożywania leku.
 • Pojawienie się objawów abstynencyjnych w momencie, gdy lekoman zaprzestaje zażywania danej substancji. Objawy mogą być następujące: nudności, drgawki, bóle ciała.

Po zdecydowaniu się na profesjonalną pomoc w ośrodku uzależnień potrzebna może okazać się detoksykacja. Ten proces wiąże się ze stopniowym zmniejszeniem dawki leku, nawodnieniem organizmu oraz przywróceniem równowagi witalno-mineralnej. Konieczne będzie również odbycie terapii indywidualnej lub/oraz grupowej. Wsparcie psychologa na każdym etapie leczenia to podstawa. Współpraca z odpowiednimi specjalistami (w tym lekarzami i pielęgniarkami) jest niezbędna. Na pytanie „ile trwa odwyk od leków?” trudno jest dokładnie odpowiedzieć. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania problemu.

Uzależnienie alkoholowe – ile trwa odwyk od alkoholu?

Alkoholizm to najpoważniejsza forma picia problemowego. Osoby uzależnione przekładają używkę ponad pracę, życie osobiste i społeczne. Leczenie pacjentów chorujących na alkoholizm jest procesem długotrwałym. Ma on na celu wywołanie chęci walki z nałogiem oraz wykształcenie asertywnych zachowań względem używki. Możliwe jest wiele sposobów na kurację antyalkoholową. Mogą to być:

 • indywidualne spotkania z psychologiem,
 • grupowe zajęcia,
 • mitingi AA,
 • warsztaty terapeutyczne.

W leczeniu alkoholizmu często należy włączyć środki farmakologiczne, które zahamują głód alkoholowy oraz skutki odstawienne. Ważnym aspektem terapii jest pokazanie pacjentowi, w jaki sposób funkcjonować po opuszczeniu ośrodka. Samodzielna walka z nałogiem będzie trudna, ale grono specjalistów jest w stanie właściwie przygotować do niej uzależnioną osobę. Alkoholizm to jednak choroba trwająca całe życie. Należy mieć na uwadze, że terapia nie jest całkowitą odpowiedzią na wszystkie problemy, ani nie wyleczy alkoholika w 100%. Duża liczba uzależnionych nie chce podjąć kuracji antyalkoholowej. Warto więc czasem jako bliska osoba chorego pomyśleć nad przymusowym leczeniem. Ile trwa w takim wypadku odwyk od alkoholu? Jest to złożony proces, który może zająć nawet do 2 lat.

Odwyk narkotykowy w ośrodku zamkniętym

Osobom uzależnionym od narkotyków zaleca się skorzystanie z fachowej pomocy i opieki w ośrodku zamkniętym. Narkoman, wybierając tę opcję, ma pewność co do profesjonalnego podejścia do problemu. Narkomania jest przewlekłą chorobą. Dlatego trudno odpowiedzieć na pytanie „ile trwa odwyk narkotykowy?”. Może to być kilka tygodni, a w cięższych przypadkach nawet miesięcy. Droga do wyleczenia się z tego nałogu zaczyna się od samego zainteresowanego i jego dobrowolnej deklaracji chęci zmiany. A jakie przyczyny ma samo uzależnienie? Oto najczęstsze z nich:

 • lęk przed odrzuceniem,
 • niskie poczucie wartości,
 • brak umiejętności radzenia sobie z emocjami,
 • chęć ucieczki od problemów.

Uzależnienie oddziałuje na części w mózgu odpowiedzialne za nagrodę i motywację. Długotrwały kontakt z narkotykiem wpływa nieodwracalnie na te sfery. Są to więc dotkliwe skutki. Wybierając właściwy ośrodek uzależnień, narkoman może liczyć na wszelkiego rodzaju terapie, zarówno indywidualne, jak i grupowe oraz przede wszystkim na detoks w kontrolowanych warunkach. Głównymi celami terapii są:

 • zrozumienie problemów, z których wynika nałóg,
 • wpływ na poprawę relacji z bliskimi,
 • zaprzestanie zażywania narkotyków,
 • nauka życia bez substancji psychoaktywnych.

Ośrodki uzależnień bardzo często proponują także leczenie postrehabilitacyjne, w skład którego wchodzą terapie indywidualne i grupowe po opuszczeniu placówki.

Podsumowanie

Uzależnienia wszelkiego rodzaju to nieprzemijający problem naszego społeczeństwa. Blisko 8% Polaków spożywa alkohol codziennie. Martwi też, iż 5,4% populacji w naszym kraju w wieku 15-64 lat zażywa narkotyki. Szacuje się, że około 30% społeczeństwa Polski to osoby uzależnione od leków. O tej kwestii rozmawia się coraz częściej i przestaje być ona tematem tabu. Sięganie po pomoc w takich przypadkach to nie powód do wstydu.

WSZYSTKIE WPISY

Szukasz więcej informacji na temat leczenia uzależnień?

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat najskuteczniejszych metod leczenia uzależnień dostępnych obecnie w naszym ośrodku leczenia uzależnień Kryształowy Płomyk prosimy o kontakt z naszym biurem lub skorzystanie z formularza kontaktowego.

Call Now Button