Jak leczyć uzależnienie od Internetu?

Jak leczyć uzależnienie od Internetu?

ośrodek dla dzieci uzależnionych od komputera

Współczesny świat jest niezwykle zależny od technologii i sieci internetowej. Korzystanie z telefonu czy laptopa stało się nieodłączną częścią codziennego życia. Wymienione narzędzia ułatwiają komunikację, dostęp do informacji, a także zapewniają rozrywkę. Jednak ta wygoda ma również swoje minusy. Uzależnienia od Internetu, często nazywane również „internetowym uzależnieniem” lub „cyberuzależnieniem”, należą już do jednych z większych problemów zdrowia publicznego. W tym wpisie przyjrzymy się bliżej tej chorobie. Omówimy jej objawy, przyczyny oraz skutki. Zrozumiesz, czym jest uzależnienie od Internetu i dowiesz się, jak je leczyć. Chcemy zwiększyć świadomość na temat tego nałogu, oferując przy tym wsparcie kompleksowego ośrodka.

Człowiek uzależniony od Internetu – jak charakteryzuje się choroba?

Zjawisko uzależnienia od Internetu jest stosunkowo świeże, stąd nadal szuka się jak najlepszych sposobów, aby temu zapobiegać. Świadomość istnienia takiego problemu upowszechnia się w opinii publicznej, a także artykułach naukowych, ale wciąż brakuje ogólnie przyjętego opisu naukowego. Można powiedzieć, że to stan, w którym uzależniony od Internetu traci kontrolę nad korzystaniem z dostępnej technologii. Istnieją różne rodzaje tej choroby. Według Kimberly Young wyróżnia się m.in.: 

  1. Erotomanię internetową (cybersexual addiction)  – użytkownik doświadcza kompulsywnego pragnienia korzystania z serwisów pornograficznych, uczestniczenia w czatach erotycznych lub angażowania się w cyberseks. Czasami tego rodzaju zachowania są związane z dewiacjami seksualnymi, takimi jak pedofilia lub zoofilia, które mogą ujawniać się podczas używania Internetu.
  2. Socjomanię internetową (cyber-relationship addiction)  – osoba uzależniona koncentruje się głównie na kontaktach internetowych, zaniedbując przy tym relacje w świecie rzeczywistym. Doświadcza też trudności w nawiązywaniu oraz utrzymywaniu znajomości poza siecią, co skutkuje izolacją społeczną. W tego rodzaju zaburzeniu występuje także osłabienie umiejętności komunikacji niewerbalnej. 
  3. Uzależnienie od sieci internetowej (net compulsions) – do tej kategorii zalicza się różne aktywności online, takie jak hazard internetowy, gry sieciowe, obsesyjne handlowanie na rynkach finansowych, a także nadmierne zakupy. Uzależniony od Internetu traci kontrolę nad swoimi działaniami. 
  4. Przeciążenie informacyjne (information overload) – w tym przypadku chory potrzebuje ciągłego dostępu do nowych informacji dostępnych w sieci. Skutkuje to natłokiem danych, z którymi nie jest w stanie sobie poradzić.
  5. Uzależnienie od komputera (computer addiction) – obejmuje wszelkie aktywności związane z niekontrolowanym korzystaniem ze sprzętu, np. nadmierne granie w gry.

Objawy uzależnienia od Internetu

Żeby wiedzieć, czy ktoś cierpi na uzależnienie od Internetu oraz jak zapobiegać dalszemu nałogowi, należy w odpowiednim momencie zauważyć objawy świadczące o problemie. Oto kilka głównych objawów choroby: 

  • Wzrost aktywności i zaangażowania związanego z poszukiwaniem dostępu do Internetu. 
  • Stopniowy spadek wrażliwości (tolerancji). Powoduje to, że osoba uzależniona musi spędzać coraz więcej czasu online, aby osiągnąć ten sam poziom satysfakcji.
  • Osłabienie woli podtrzymującej przed nagminnym korzystaniem z sieci internetowej. 
  • Ciągle myśli o chęci sięgnięcia po urządzenie z dostępem do Internetu. 
  • Samookłamywanie się, w skrajnych przypadkach nawet fizyczne wyniszczenie z powodu zaniedbywania innych aspektów życia.

Uzależniony od Internetu często doświadcza „głodu”. Dostęp do sieci staje się mechanizmem ucieczki od nieprzyjemnych emocji. Brak dostępu do niej powoduje takie objawy, jak dyskomfort psychiczny, który charakteryzuje się niepokojem, zmiennym nastrojem, irytacją, a nawet wybuchami agresji. Warto pamiętać o tym, że życie oraz aktywność osób uzależnionych koncentrują się wokół urządzeń z dostępem do Internetu, przez co następują trudności w wykonywaniu codziennych obowiązków. Wśród symptomów wymienia się również pogorszenie relacji z bliskimi, trudności w nauce, a nawet problemy ze zdrowiem. Nie lekceważ problemu, jakim jest uzależnienie od Internetu. Specjaliści odpowiedzą Ci na pytanie, jak z tym walczyć.

Uzależnienie od Internetu – ja je leczyć?

Leczenie uzależnień od Internetu to złożony proces wymagający zaangażowania psychoterapeuty. Często współpracuje się także z innymi specjalistami. Najchętniej wybieraną metodą jest terapia behawioralno-poznawcza. Opiera się na zmianie nawyków uzależnionego od Internetu, aby nie spędzał on całego dnia w świecie wirtualnym. Dąży się do tego, żeby znajdował czas na inne aktywności. Proces oraz sposób leczenia zależą od indywidualnej sytuacji pacjenta, natomiast terapeuta pomaga mu zrozumieć swój nałóg. Czuwa także nad rozwojem umiejętności radzenia sobie z nim, dzięki czemu chory sam nauczy się, jak identyfikować i zmieniać negatywne myśli związane z Internetem. Często okazuje się, że uzależniony zmaga się również innymi schorzeniami, takimi jak nerwica czy depresja. W tych przypadkach stosuje się także leczenie farmakologiczne. 

Ważnym elementem terapii uzależnień od Internetu stała się pomoc w tworzeniu zdrowych nawyków pomagających choremu w reorganizacji życia. Kontrola nad czasem poświęconym na przebywanie w sieci to bardzo istotny aspekt. Często terapeuci pomagają pacjentom tworzyć plany dnia. Obejmują one różnorodne aktywności, np. zapisani są na zajęcia sportowe lub kreatywne. Sesje grupowe również należą do czynników wpływających pozytywnie na chorego. Umożliwiają pacjentom spotkanie innych osób z podobnymi problemami, dzielenie się doświadczeniami oraz budowanie wsparcia społecznego. W tego typu formach leczenia rozwijają się też umiejętności obcowania z ludźmi. Uzależniony od Internetu uczy się, jak radzić sobie z trudnościami emocjonalnymi. Zdarza się, że choroba odbija się także na bliskich pacjenta – w takich przypadkach zaleca się w takim przypadku terapię rodzinną. Terapeuta może pomóc zrozumień naturę uzależnienia, a podczas spotkań terapeutycznych osoby z najbliższego kręgu oraz sam chory nauczą się skutecznej komunikacji.

Jakie są konsekwencje uzależnienia od Internetu?

Mówiąc o tego typu chorobie, wielu zastanawia się, jakie są konsekwencje uzależnienia od Internetu. Nie warto bagatelizować problemu, szczególnie w erze po pandemii, gdzie sieć stała się niezbędnym medium do spędzania wolnego czasu, ale także do załatwiania ważnych spraw urzędowych lub zawodowych. Niestety skutki nałogu mają negatywny wpływ na komfort życia osób dotkniętych chorobą. Wśród nich wymienia się: 

  • częste zmęczenie; 
  • bóle głowy, pleców oraz mięśni; 
  • wady postawy; 
  • zanik relacji społecznych; 
  • zaniedbanie obowiązków; 
  • nerwowość;
  • depresja. 

Uzależnienie od Internetu uniemożliwia również pacjentom korzystanie z sieci w sposób prawidłowy i zrównoważony. Nie należy lekceważyć pierwszych objawów choroby, które wymieniono we wcześniejszych akapitach. Szybka interwencja specjalisty, a także wprowadzenie prawidłowej higieny korzystania z urządzeń z dostępem do sieci mogą skutecznie zapobiec rozwojowi  nałogu.

Podsumowanie

Uzależnienie od Internetu to poważny problem, dlatego warto wiedzieć, jak mu zapobiegać lub leczyć. Konsekwencje nałogu widać w zdrowiu psychicznym, fizycznym, a także relacjach społecznych oraz ogólnym funkcjonowaniu w społeczeństwie. Rozpoznanie objawów oraz zrozumienie przyczyn choroby to ważny krok w leczeniu. Ośrodek Kryształowy Płomyk oferuje kompleksową pomoc uzależnionemu od Internetu. W ofercie są różne formy terapii, które przyczynią się do zniwelowania problemu. Nasi specjaliści dołażą wszelkich starań, aby pacjent miał zdrową relację z korzystaniem z sieci.

WSZYSTKIE WPISY

Szukasz więcej informacji na temat leczenia uzależnień?

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat najskuteczniejszych metod leczenia uzależnień dostępnych obecnie w naszym ośrodku leczenia uzależnień Kryształowy Płomyk prosimy o kontakt z naszym biurem lub skorzystanie z formularza kontaktowego.

Call Now Button