Uzależnienie od alkoholu i depresja są ze sobą silnie powiązane. W końcu nadmierne spożywanie trunków może powodować zaburzenia psychiczne, ale zdarzają się również odwrotne sytuacje. W obu przypadkach niezbędna jest specjalistyczna pomoc, bo może rozwinąć się depresja alkoholowa.
Czym jest depresja alkoholowa?
Trwałe obniżenie nastroju, poczucie bezsilności i winy wynikające z nadmiernego picia alkoholu – właśnie to jest depresja alkoholowa. Najczęściej z tym zaburzeniem borykają się mężczyźni, choć to nie jest reguła. Oprócz objawów typowych dla depresji w tym przypadku występuje także silne uzależnienie od alkoholu.
Warto podkreślić, że depresja może być zarówno przyczyną alkoholizmu, jak i skutkiem choroby alkoholowej. Jednak w obu przypadkach zaburzenie psychiczne w połączeniu z uzależnieniem od napojów wysokoprocentowych jest trudniejsze do wyleczenia. Wówczas niezbędna jest nie tylko wola walki, motywacja czy siła, ale również pomoc ze strony specjalistów i najbliższego otoczenia.
Kiedy może wystąpić depresja alkoholowa?
- Skutek uzależnienia – nadmierne spożywanie alkoholu po pewnym czasie prowadzi do zmian w układzie nerwowym. Dodatkowo nieudane próby zerwania z nałogiem powodują obniżenie samopoczucia, ogromny smutek i przygnębienie, co może przyczynić się do wykształcenia depresji alkoholowej.
- Przyczyna alkoholizmu – specjaliści podkreślają, że osoby z zaburzeniami psychicznymi jeszcze częściej sięgają po używki, a jedną z takich substancji może być alkohol. Przede wszystkim ma ukoić ból i smutek, ale tak naprawdę prowadzi do jeszcze gorszego samopoczucia, przygnębienia oraz kolejnych problemów psychicznych.
- Skutek nagłego odstawienia – zazwyczaj depresja alkoholowa pojawia się po ok. 3 tygodniach od odstawienia tej substancji. Stanowi wtedy element zespołu abstynencyjnego. W takim przypadku nie wymaga leczenia, ale ważne jest to, żeby specjalista mógł regularnie kontrolować stan psychiczny pacjenta.
- Po długim czasie od zerwania z nałogiem – już w stanie abstynencji nagłe pogorszenie nastroju, które utrzymuje się przez długi czas, może prowadzić do ponownego sięgnięcia po alkohol. Taka sytuacja jest bardzo groźna, bo może przyczynić się do nawrotu uzależnienia.
Jak radzić sobie z depresją alkoholową?
Leczenie depresji alkoholowej bywa dość trudne ze względu na dwukierunkowe działanie, które z jednej strony ma poprawić stan psychiczny, a z drugiej doprowadzić do stanu abstynencji. Szczególnie depresja wtórna jest niebezpieczna, ponieważ towarzyszą jej trwałe zmiany w układzie neurologicznym. Nie oznacza to jednak, że nie warto rozpocząć leczenia. Po prostu musisz wykazać się maksymalną wolą walki. Niezbędna jest też specjalistyczna pomoc. Dużą rolę odgrywa także rodzina i znajomi. Wsparcie najbliższego otoczenia z pewnością będzie motywujące – szczególnie w chwilach zwątpienia.
Podczas leczenia depresji alkoholowej istotne jest także Twoje nastawienie. Musisz samodzielnie zdecydować się na walkę z nałogiem oraz problemami psychicznymi.
Metody leczenia depresji
Zazwyczaj depresja alkoholowa jest leczona zarówno z pomocą farmakoterapii, jak i psychoterapii. Dzięki temu specjaliści pomogą Ci uporać się nie tylko z fizycznymi objawami depresji, ale również ze złym stanem psychicznym.
Przygotuj się, że na samym początku Twój organizm może źle reagować na niektóre medykamenty. Jednak z czasem kuracja zacznie przynosić oczekiwane skutki. Kluczowe znaczenie ma jedynie systematyczność.
Często proponowana jest psychoterapia grupowa, która może też być wspomagana indywidualnymi konsultacjami psychologicznymi lub psychiatrycznymi. Takie spotkania wymagają pełnego zaangażowania i szczerości ze strony chorej osoby. Często wiążą się z powrotem do trudnych wspomnień i bolesnych przeżyć, ale to ważna część psychoterapii. Gdy podzielisz się z kimś traumatycznymi momentami ze swojego życia, leczenie zacznie przynosić oczekiwane skutki, a przede wszystkim trwałe efekty.
Sposoby walki z alkoholizmem
Zazwyczaj niezbędny jest pobyt w stacjonarnym ośrodku leczenia uzależnień. To właśnie w tej placówce zaczniesz powoli wychodzić z nałogu. Na samym początku następuje detoksykacja organizmu. Większość profesjonalnych ośrodków zapewnia specjalistyczną pomoc lekarską, która ułatwi Ci poradzenie sobie z objawami zespołu abstynencyjnego. To ważne, ponieważ ten stan może się to wiązać z większą drażliwością, drżeniem rąk, uczuciem głodu, wymiotami itp. Ten etap jest naprawdę trudny – pod względem psychicznym i fizycznym. Jednak, gdy sobie z tym poradzisz, to będziesz mógł przystąpić do właściwego leczenia.
Podczas pobytu w ośrodku leczenia uzależnień weźmiesz udział w terapii indywidualnej lub grupowej – forma jest indywidualnie dostosowana do Twoich potrzeb. Zazwyczaj wykorzystywana jest terapia behawioralno-poznawcza. Dzięki niej odkryjesz źródło swoich problemów, a do tego nauczysz się walczyć z problemem alkoholowym. Jest to szczególnie ważne już po zakończeniu leczenia w ośrodku, gdyż poznasz mechanizmy, które ułatwią Ci poradzenie sobie chęcią sięgnięcia po alkohol.