Jak wytrwać w trzeźwości po skończonej terapii?

Jak wytrwać w trzeźwości po skończonej terapii?

leczenie uzależnień od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu lub od środków psychotropowych to choroba, a jej leczenie wymaga czasu i terapii. Sama wolna wola i motywacja do wyjścia z nałogu z czasem mogą nie wystarczyć. Jak zatem wytrwać w trzeźwości po skończonej terapii? Ważne jest rozpoczęcie terapii u boku doświadczonych specjalistów, np. w ośrodku leczenia uzależnień. Wiele osób, które od lat walczą ze swoim uzależnieniem, zastanawiają się, jak wytrwać w trzeźwości po zakończonej terapii. Mamy kilka cennych porad na ten temat.

Poznaj swoje wyzwalacze

Każdy z nas jest inny, ma inne wartości i historię. Dlatego też osoby uzależnione miewają też różne wyzwalacze, które mogą wpływać na zachwianie stanu trzeźwości. Już podczas terapii należy uzmysłowić sobie, co u Ciebie może stać się takim wyzwalaczem.

Czy będą to zachęty konkretnych osób, a może przebywanie w jakichś miejscach, przeglądanie jakichś rzeczy lub branie udziału w sytuacjach, które są powiązane z nałogiem. Mówimy wtedy, że wpływają na nasze zewnętrzne wyzwalacze.

Jednak to niejedyne zagrożenia, z jakim spotykają się uzależniony osoby każdego dnia. Wśród najczęściej wymienianych czynników, które wyzwalają chęć przerwania stanu trzeźwości, są czynniki wewnętrzne. Mowa tutaj o emocjach, przeżywanym silnym stresie, problemach w relacjach rodzinnych czy w związku, śmierci bliskiej osoby i uczuciach, jakie towarzyszą temu stanowi itd.

Bądź czujny i zwracaj uwagę na każdy sygnał

Nałóg to podstępna choroba, dlatego też często zdarza się tak, że osoba uzależniona nie jest w stanie sama dostrzec znaków ostrzegawczych, świadczących o jej nawrocie. Jeszcze zanim napijesz się pierwszego drinka od czasu terapii czy sięgniesz po środki psychoaktywne, pojawiają się pewne kluczowe symptomy. Bardzo ważne jest to, aby z jednej strony zachować czujność, ale też uzmysłowić bliską osobę z otoczenia, np. domownika, o tym, żeby zwracał uwagę na takie znaki ostrzegawcze jak:

  • częstsze branie udziału w sytuacjach, gdzie zażywana jest większa ilość alkoholu czy narkotyków, szukanie takich sytuacji,
  • myślenie i działanie mniej odpowiedzialne,
  • częstsze myślenie o alkoholu,
  • samodestrukcyjne zachowanie itd.

Zanim dojdzie do fizycznego nawrotu, występuje nawrót emocjonalny i psychiczny. Gdy w Twoim umyśle zapali się żółta lampka ostrzegawcza – działaj. W jaki sposób? Skontaktuj się z terapeutą, sięgnij po przygotowany wcześniej plan na wypadek ryzyka nawrotu, a najlepiej też poproś o pomoc zaufaną osobę.

3 metody, które pomogą Ci zachować trzeźwość

Jednak oprócz wsparcia polecamy także inne metody, dzięki którym dowiesz się, jak wytrwać w trzeźwości po skończonej terapii.

Unikaj toksycznego towarzystwa i starych nawyków

Nawet jeśli zrezygnujesz z zażywania środków uzależniających i będziesz regularnie brać udział w terapii, to może nie wystarczyć, jeśli nie dokonasz zmian w swoim życiu. Otaczanie się osobami, które zachęcają do kontynuowania starych nawyków i prowadzenie takiego samego trybu życia, co przed rozpoczęciem terapii sprawia, że ryzyko powrotu do nałogu staje się coraz większe.

Dlatego potrzebujesz odważyć się na to, aby zerwać toksyczne znajomości i zmienić swoje przyzwyczajenia, które mogą doprowadzić do powrotu do nałogu. Pozostanie w stanie trzeźwości jest warte tego, aby zrezygnować z niekorzystnych znajomości, zrezygnować z przebywania w niektórych miejscach itd.

Zaplanuj swój dzień

Ustal sobie cel – awans w pracy, znalezienie pracy, przekwalifikowanie się, nauczenie się jakichś nowych umiejętności. Następnie zaplanuj sobie dzień oraz tydzień tak, aby stworzyć drogę, prowadzącą do zamierzonego celu.

Pozostanie w stanie trzeźwości to sprawa priorytetowa każdej osoby, która walczy z nałogiem, jednak, aby to osiągnąć, warto się rozwijać, znaleźć pasję oraz motywację do zmiany swojego życia. Dobry plan na życie może okazać się bardzo pomocny w zachowaniu trzeźwości.

Przeproś i poproś o wybaczenie

Uzależnienie to choroba, podczas której dochodzi często do utraty kontroli, a uczucia innych osób oraz ich dobro zostają zastąpione przez chęć zażycia kolejnej dawki używki. Prowadzi to do tego, że skrzywdzone zostają osoby, które po prostu próbowały pomóc. To z kolei wywołuje takie emocje, jak wyrzuty sumienia i wstyd. Wiele osób walczy z tymi odczuciami zarówno w stanie nietrzeźwości, jak i już po terapii.

Nadmierne poczucie winy może w rzeczywistości doprowadzić do spowolnienia procesu zdrowienia. Wszystko przez to, że takie emocje mogą w pewnym momencie stać się toksyczne – jeśli nie będziesz umiał sobie z nimi radzić, ryzyko powrotu do uzależnienia stanie się całkiem spore.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest podjęcie próby przeprosić oraz poproszenie o przebaczenie. Trzeba przygotować się jednak na to, że nie każdy będzie w stanie natychmiast przyjąć przeprosiny. Ponowne zdobycie czyjegoś zaufania to długi proces. Jednak rozliczenie się w taki sposób z błędami z przeszłości oraz wyciąganie wniosków to najlepszy sposób, aby zostawić wyrzuty sumienia za sobą i zacząć żyć na nowo. Tym razem bez uzależnienia.

Pamiętaj, też o tym, aby doceniać swój postęp w walce z uzależnieniem.

 

WSZYSTKIE WPISY

Szukasz więcej informacji na temat leczenia uzależnień?

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat najskuteczniejszych metod leczenia uzależnień dostępnych obecnie w naszym ośrodku leczenia uzależnień Kryształowy Płomyk prosimy o kontakt z naszym biurem lub skorzystanie z formularza kontaktowego.