Jaki jest koszt leczenia w ośrodkach terapii? Do wyboru masz bezpłatne oraz prywatne ośrodki leczenia uzależnień. Za darmo możesz skorzystać z pobytu w takiej placówce, jeśli jesteś ubezpieczony w Narodowym Funduszu Zdrowia. Jednak musisz przygotować się na długie kolejki – nawet kilkuletnie. Dlatego dużo korzystniejsze są prywatne ośrodki, które wiążą się ze sporymi wydatkami. Przekonaj się, z czego wynika ich cena.
Ile kosztuje leczenie w prywatnym ośrodku terapii?
Cena pobytu w prywatnym ośrodku leczenia jest uzależniona od wielu czynników, a przede wszystkim jest ustalana indywidualnie w zależności od tego, z jakiej placówki chcesz skorzystać. Standardowo musisz jednak przygotować się na wydatek między 3500, a nawet 13000 złotych. Tak duża rozbieżność wynika z różnych czynników m.in. czasu trwania odwyku oraz rodzaju stosowanej terapii. Przekonaj się, jakie jeszcze czynniki wpływają na wzrost ceny.
Od czego zależy cena terapii w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień?
Renoma i standard placówki
Zależy Ci na leczeniu uzależnienia w znanym ośrodku? W takim razie musisz pamiętać o tym, że renoma może wpływać na koszty, jakie będziesz musiał ponieść. Jednocześnie leczenie jest dużo przyjemniejsze, gdy przebywasz w placówce o wysokich standardach. Wtedy nie tylko możesz skorzystać z jednoosobowego pokoju, ale również masz do dyspozycji wiele atrakcji, które znacznie ułatwią Ci poradzenie sobie z tą trudną sytuacją.
Zazwyczaj wyższy koszt pobytu dotyczy prywatnych ośrodków, znajdujących się w malowniczej okolicy np. w pobliżu gór lub nad morzem. Niektóre z nich przypominają wręcz hotel, gdzie dostępny jest basen, własny park, siłownia, sala wyciszenia, kameralne kino itp. Takie atrakcje mogą być częścią terapii, a do tego pozwalają się wyciszyć i zapomnieć o dotkliwych symptomach zespołu abstynencyjnego.
Czas pobytu w ośrodku uzależnień
Oczywiście długość pobytu w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień to kolejny czynnik, który wpływa na ostateczną cenę. Zazwyczaj najkrótszy turnus trwa 2 tygodnie, ale lekarze mogą też zalecić dłuższy pobyt np. 4 lub 6-tygodniowy. Oprócz tego ważnym etapem jest detoksykacja – długość jest dopasowana do rodzaju uzależnienia. Zazwyczaj potrzeba od 10 do 30 dni na oczyszczenie organizmu i przyzwyczajenie go do abstynencji.
Zwróć uwagę na to, że dłuższe leczenie może być niezbędne w przypadku równoległego leczenia np. zaburzeń psychicznych i depresji, a także uzależnienia od narkotyków bądź alkoholu. Zazwyczaj taką usługę zapewniają jedynie droższe placówki. Pozwala to jednak na znacznie skuteczniejsze działanie.
Wiek pacjenta
Choć możesz nie zdawać sobie z tego sprawę, to jednak wiek pacjenta również wpływa na cenę pobytu w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień. Wiąże się to z różnymi potrzebami młodzieży oraz dorosłych osób. Potrzeba również nieco innych sposobów organizacji czasu wolnego.
Niektóre ośrodki, kierujące swoje usługi dla młodzieży, zapewniają wycieczki krajoznawcze i dodatkowe formy rekreacji, a nawet umożliwiają kontynuowanie nauki. Dlatego zazwyczaj ośrodki dla młodzieży są droższe od tych przeznaczonych dla dorosłych.
Standard wyżywienia
W wielu prywatnych ośrodkach leczenia uzależnień możesz dopasować posiłki do swojej diety. Dzięki temu skorzystasz z posiłków specjalnie dostosowanych do Twoich potrzeb, co jest ważne, jeśli jesteś cukrzykiem, masz alergie lub po prostu jesteś weganinem czy wegetarianinem.
We wszystkich prywatnych placówkach do dyspozycji masz kilka posiłków dziennie.
Pomoc wykwalifikowanego zespołu pracowników
Liczebność oraz kompetencje personelu mają wpływ na cenę, a także na skuteczność leczenia uzależnienia. W najlepszych ośrodkach zazwyczaj pracują nie tylko psychoterapeuci, ale również psychologowie, terapeuci, lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, a nawet chirurdzy.
Wzrost ceny mogą powodować rodzaje stosowanych terapii. W droższych placówkach o wyższym standardzie każdy pacjent jest traktowany w sposób indywidualny, a personel realizuje zarówno terapię indywidualną, jak i grupową. Zazwyczaj wykorzystywany jest program terapii strategiczno-strukturalnej. Choć prywatne ośrodki mogą dodatkowo stosować inne metod – często mają autorski charakter.
Pamiętaj o tym, że niektóre ośrodki zapewniają całodobową pomoc psychoterapeutów i psychologów. Możliwość porozmawiania ze specjalistą bez względu na dzień tygodnia lub godzinę jest bardzo potrzebny szczególnie na początku leczenie uzależnienia. Jednak wiąże się to także z wyższą ceną pobytu.
Co obejmuje cena pobytu w ośrodku leczenia uzależnień?
Usługi, jakie wliczają się w cenę pobytu w prywatnym ośrodku, są uzależnione od konkretnej placówki. Dlatego jeszcze przed wybraniem danego miejsca dokładnie sprawdź, co wlicza się w cenę. Może to być np.:
- zakwaterowanie w komfortowym pokoju – jedno- lub wieloosobowym,
- całodniowe wyżywienie – standardowe lub indywidualnie dopasowane,
- opiekę medyczną – całodobową bądź w wyznaczonych godzinach,
- opiekę psychoterapeutyczną,
- zajęcia grupowe i indywidualne,
- badania lekarskie,
- możliwość aktywnego wypoczynku,
- leczenie w odosobnionym miejscu,
- anonimowość i dyskrecję.